Kot birmański

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
kot birmański

Kot birmański charakteryzuje się umaszczeniem typu point, białymi łapkami i niebieskimi oczami.

Kot birmański, znany również pod nazwą święty kot birmański czy święty kot z Birmy, należy do kotów półdługowłosych. Jego lśniąco niebieskie oczy i umaszczenie typu point czynią go podobnym do kota syjamskiego, tyle, że jego sierść jest bardziej puszysta. Cechą charakterystyczną tych pięknych kotów są białe łapki.

Wygląd kota birmańskiego: Umaszczenie typu point i białe łapki

Kot birmański należy do kotów średniej wielkości. Ma długi tułów z krótkimi, mocnymi nogami i okrągłymi łapami. Ogon u kotów tej rasy jest bardzo bujny i średnio długi.

Jak wyglądają koty birmańskie?

Koty birmańskie mają okrągły pyszczek ze średniej długości nosem. Ich uszy są stosunkowo niewielkie i okrągłe na końcach, a oczy średniej wielkości o lekko owalnym kształcie i głęboko niebieskim kolorze.

Sierść kotów tej rasy jest półdługa, jedwabista w dotyku i posiada niewiele podszerstka. Na głowie włosy są krótsze niż na reszcie ciała. Na szyi włosy są natomiast dłuższe i tworzą charakterystyczny dla tej rasy kotów kołnierz.

Jakie umaszczenie występuje u kotów birmańskich?

Podobnie jak kot syjamski święty kot z Birmy charakteryzuje się umaszczeniem typu point. Oznacza to, że sierść na korpusie ma jaśniejszy odcień niż sierść porastająca pysk, uszy, nogi i ogon, które są wyraźnie bardziej nasycone kolorem.

Za taki rodzaj umaszczenia odpowiedzialne są genetycznie uwarunkowane zaburzenia metaboliczne: Enzym tyrozynaza, niezbędny do produkcji melaniny, koniecznej by zabarwić sierść na ciemny kolor, wytwarzany jest tylko w chłodniejszych partiach ciała, tak zwanych punktach (ang. „points”). Pozostała część ciała o wyższej temperaturze jest biała (częściowy albinizm). Podstawowy kolor sierści widoczny jest więc jedynie w tych obszarach, które są bardziej narażone na wychłodzenie.

Tuż po urodzeniu kocięta są zupełnie białe, ponieważ w łonie matki jest tak ciepło, że melanina nie jest produkowana. Z biegiem czasu najpierw ciemnieje czubek nosa, a następnie czubki uszu.

W wieku około trzech lat święty kot birmański jest kompletnie wybarwiony i ma już swoje ostateczne znaczenia. Dlatego też dorosłe osobniki często nie przypominają siebie z okresu kocięcia.

Oprócz kotów syjamskich, umaszczenie typu point jest typowe dla kotów tajskichragdollikotów balijskich, kotów rasy burma oraz mekong bobtail.

Umaszczenie punktowe w skrócie:

Podział ze względu na możliwe ubarwienie wygląda następująco:

  • Seal-point: Czarny
  • Blue-point: Niebieskoszary
  • Chocolate-point: Brązowy
  • Cinnamon-point: Rudobrązowy
  • Fawn-point: Płowy
  • Lilac-point: Kremowy o liliowym odcieniu
  • Red-point: Rudy
  • Creme-point: Kremowy

Dodatkowo, we wspomnianych powyżej chłodnych punktach może pojawić się prążkowany wzór. Takie umaszczenie określane jest jako „tabby”.

Czy święty kot z Birmy ma niezmiennie białe łapy?

Dla tej rasy charakterystyczne są także śnieżnobiałe łapki: Niezależnie od umaszczenia – czy jest to seal-point, tabby czy chocolate-point: Koty birmańskie wyglądają tak, jakby miały na sobie rękawiczki i skarpetki.

Zgodnie ze wzorcem rasy, białe zabarwienie łap na tylnych nogach powinno zwężać się ku górze, w kształt odwróconej litery „V”.

Ile waży kot, a ile kotka z Birmy?

Waga kota birmańskiego waha się od czterech i pół do sześciu kilogramów, podczas gdy kotki tej rasy ważą od trzech i pół do czterech kilogramów.

Czy koty birmańskie przywiązują się do swoich opiekunów?

Birmany nie lubią być same i najchętniej nie odstępowałyby swojego opiekuna nawet na krok. Pomimo swojej spokojnej natury, będą bardzo szczęśliwe podczas wspólnych aktywności i zabaw, a ich inteligencja predysponuje je do szkolenia, warto więc spróbować treningów z klikerem.

W internetowym sklepie zooplus znajdziesz duży wybór zabawek dla Twojego kota birmańskiego.

Jaki kot będzie idealnym towarzyszem birmana?

Koty birmańskie z reguły dobrze rozumieją się z innymi kotami, zwierzętami domowymi, a nawet z psami – pod warunkiem, że proces zapoznawczy będzie przebiegał w sposób przemyślany. Rasa kota, który ma stanowić towarzysza dla birmana nie jest tak ważna jak jego charakter – muszą do siebie po prostu pasować.

Utrzymanie i pielęgnacja kota birmańskiego: Czego potrzebuje?

Święte koty szczególnie dobrze przystosowują się do życia w mieszkaniu. Jak wszystkie inne koty, one również docenią jednak możliwość wychodzenia na balkon czy do ogrodu, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza, pod warunkiem, że dobrze go zabezpieczymy.

Rozważając wypuszczanie birmanów na zewnątrz bez opieki należy wziąć pod uwagę fakt, są bardzo ufne, nawet w stosunku do obcych. Oznacza to, że mogą łatwo wpaść w ręce osób, które nie mają wobec nich dobrych zamiarów.

kot birmański sierść © goodluz / stock.adobe.com

Jak często należy szczotkować kota birmańskiego?

Piękna sierść tych szlachetnych kotów jest również jedną z ich nielicznych wad. Dzięki skąpemu podszerstkowi nie ma ona co prawda tendencji do kołtunienia się, jednak wymaga nieco więcej pielęgnacji i uwagi niż w przypadku innych kotów.

Najlepszą kondycję zapewnisz jej, szczotkując ją przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zwróć szczególną uwagę na kołnierz, gdzie włosy są wyraźnie dłuższe. Regularne szczotkowanie nie tylko zapewnia zadbaną sierść – czas wspólnie spędzony na pielęgnacji wzmacnia więź między Tobą i Twoim podopiecznym.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz bogaty wybór szczotek dla kotów i produktów do pielęgnacji sierści.

Zdrowie: Czy koty birmańskie są podatne na choroby?

Birmany uchodzą za zdrowe i odporne, niemające tendencji do problemów zdrowotnych.

Wyjątkiem jest tak zwana hipomielinizacja – wada genetyczna często występująca u kotów birmańskich. W wyniku zaburzeń w komunikacji międzykomórkowej, cierpiące na nią zwierzęta mają skłonności do silnych drgawek i napadów skurczów.

Objawy mogą pojawiać się już od trzeciego tygodnia życia. Kocięta dotknięte tym zaburzeniem poruszają się w nieskoordynowany i spastyczny sposób, pojawia się nietypowe, nasilające się z czasem drżenie (tzw. tremor). Często wraz z tymi objawami idą w parze utrata słuchu lub krótsza przewidywana długość życia.

W szczególnych przypadkach powyższe objawy ustępują po upływie fazy wzrostu, dlatego też często nie traktuje się ich poważnie… a to naprawdę ogromny błąd! Hipomielinizacja jest chorobą dziedziczną i może być przekazywana kolejnym pokoleniom, nawet jeśli u danego osobnika nie występują już objawy.

Poza tym, mimo całej swoje wytrzymałości, koty z Birmy nie są odporne na „normalne” kocie przypadłości czy inwazję pasożytów. Dlatego należy pamiętać o niezbędnych szczepieniach i corocznych konsultacjach z lekarzem weterynarii.

Jak długo żyje kot birmański?

Troskliwa opieka, regularne wizyty u lekarza weterynarii i miłość opiekuna to najważniejsze elementy na drodze do długiego kociego życia. Zdrowie koty birmańskie żyją od dwunastu do piętnastu lat, a niektórzy przedstawiciele rasy osiągają nawet wiek dwudziestu lat.

Historia i hodowla: Skąd pochodzi kot birmański?

W przeciwieństwie do tego, co sugeruje ich nazwa, koty tej rasy nie pochodzą z Azji, a z Francji, gdzie hodowane są regularnie od 1925 roku. W 1964 roku kot birmański został uznany przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FiFe).

Angielska nazwa kotów tej rasy brzmi „Sacred Birman“, a francuska „Chat Sacré de Birmanie“. Ze względu na podobieństwo nazw, łatwo pomylić je z pochodzącym z Tajlandii kotem burmskim.

Dlaczego kot birmański jest nazywany świętym?

Istnieje wiele legend o pochodzeniu kotów birmańskich: Niektóre źródła mówią o przemysłowcu, który w 1919 roku przywiózł ze sobą z Dalekiego Wschodu parę kotów syjamskich. Kocur nie przetrwał podróży, dlatego też potomstwo kotki sparowano z kotami perskimi.

Zgodnie z inną historią, przodkami kotów tej rasy były świątynne koty z Birmy – stąd też ich nazwa. Tak czy inaczej, kot birmański wygląda niezaprzeczalnie jak krzyżówka kota syjamskiego i perskiego.

birmany kocięta © adimborkin / stock.adobe.com

Zakup birmana

Zastanawiasz się nad przygarnięciem jednego z tych wyjątkowych kotów? Poszukaj zatem odpowiedniego hodowcy.

Ile kosztuje kot birmański?

Cena birmana z rodowodem rozpoczyna się od kwoty 3500 zł – uzależniona jest od wieku kota, miejsca hodowli i samej hodowli.

Szukając hodowcy Twojego przyszłego podopiecznego, weź pod uwagę jedynie profesjonalnych hodowców. Nie szukaj tak zwanych „okazji”. Poproś o pokazanie nie tylko kociąt, ale również ich rodziców i zwróć uwagę na warunki w jakich przebywają.

Zanim opuszczą rodzinny dom, kocięta powinny ukończyć dwunasty tydzień życia, być zaszczepione, zaczipowane i odrobaczone, oraz posiadać wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli hodowca nie jest w stanie tego zagwarantować, lepiej poszukać innego, bardziej rzetelnego.

Kot birmański z innych źródeł

Rasowe koty można również znaleźć na różnych portalach internetowych. Obrońcy praw zwierząt odradzają jednak takie oferty, ponieważ zwierzęta są często „produkowane” i trzymane w warunkach pozostawiających wiele do życzenia.

Możesz spróbować poszukać birmana w pobliskim schronisku – coraz częściej koty rodowodowe trafiają do przytulisk, gdzie wydawane są nowym opiekunom za symboliczną opłatą.

Podsumowanie: Sympatyczna rasa kotów

Święty kot birmański zachwyca nie tylko urodą, ale również charakterem, a jego utrzymanie jest stosunkowo proste. Jeśli chcesz kupić kota tej rasy, poszukaj godnego zaufania hodowcy albo odwiedź pobliskie schronisko dla zwierząt.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane