Kot amerykański szorstkowłosy

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Kot amerykański szorstkowłosy na spacerze

Kot amerykański szorstkowłosy to rzadka piękność z USA.

Kota amerykańskiego szorstkowłosego trudno znaleźć w Europie, a szkoda, bo jest to bardzo ciekawy zwierzak, który podobnie jak wiele innych ras, powstał w wyniku przypadkowej mutacji. Dowiedz się więcej na temat przedstawicieli tej pochodzącej z Nowego Jorku rasy.

Charakterystyka kota amerykańskiego szorstkowłosego

W skrócie: Niezwykła, szorstka sierść kota amerykańskiego szorstkowłosego powstała w wyniku mutacji genetycznej. Przedstawiciele tej rasy uważani są za inteligentnych i wytrzymałych.
Wysokość w kłębie: 30–35 cm
Waga: 2–5 kg
Średnia długość życia: 14–16 lat
Cena: od 800 euro
Charakter: przywiązany do człowieka, towarzyski, inteligentny, lubiący dzieci, spokojny, wesoły, ciekawski
Sierść: krótka i szorstka
Kolor sierści: wszystkie możliwe kolory i wzory
Trudność w wychowaniu: średnia
Pielęgnacja: mało wymagająca
Potrzeba ruchu: średnia
Pochodzenie: USA

Wygląd: Koty o kędzierzawej sierści

Cechą charakterystyczną kotów szorstkowłosych amerykańskich jest ich niepowtarzalna struktura sierści, na którą wskazuje sama nazwa rasy. Pojedynczy włos jest zakrzywiony i karbowany na końcu.

Wibrysy również wydają się delikatnie „zagięte”, co razem sprawia, że zwierzęta te wyglądają na nieco senne i poczochrane, a tym samym niezwykle uroczo.

Przypadkowa mutacja

Gen za nią odpowiedzialny dziedziczony jest w sposób dominujący, a im silniejsza jego ekspresja, tym silniej widoczna jest tytułowa cecha. Pojawił się on za sprawą przypadkowej mutacji w latach 60-tych XX wieku w Nowym Jorku.

W świecie kotów mutacje nie są co prawda niczym szczególnym, ale niezwykle niecodzienne jest to, że mutacja odpowiedzialna za szorstką sierść wystąpiła tylko w Ameryce i sprawia, że cecha ta jest przekazywana wszystkim potomkom, u których przejawia się właśnie w postaci wyjątkowej sierści.

Podobieństwo do kota amerykańskiego krótkowłosego

Kot amerykański szorstkowłosy budową bardzo przypomina kota amerykańskiego krótkowłosego – jest muskularny, silny, ma mocną klatkę piersiową i średniej długości, umięśnione kończyny. Kości policzkowe są wysoko osadzone, a pysk wydatny.

Uważne, szeroko otwarte i błyszczące oczy są również podobne do oczu ich amerykańskich krewnych. Podobnie jak oni, koty amerykańskie szorstkowłose występują w wielu kolorach. Co ciekawe, u niektórych przedstawicieli rasy, gen szorstkich włosów przejawia się bezpośrednio po narodzinach, u innych natomiast dopiero około czwartego miesiąca życia – do tego czasu, kocięta nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Charakter: Przyjazna natura

Kot amerykański szorstkowłosy jest łatwym w utrzymaniu zwierzęciem. Jest tolerancyjny i świetnie sprawdza się jako kot rodzinny – na ogół dobrze rozumie się z dziećmi i tworzy bliskie relacje z innymi kotami.

Koty te uwielbiają bawić się ze swoimi opiekunami, a także polować na świeżym powietrzu. Z tego względu doskonale czują się w roli kotów wychodzących.

Niemniej, jeśli będą miały wystarczająco dużo możliwości zabawy i wspinaczki w domu, będą równie szczęśliwe jako koty niewychodzące.

Najlepiej w parach

Jeśli często przebywasz poza domem, zagwarantuj swojemu podopiecznemu interaktywne zabawki. Jednak nawet najciekawsze zabawki na inteligencję nie zastąpią zwierzętom towarzystwa drugiego kota. Przedstawiciele tej rasy są bowiem bardzo towarzyscy. Dlatego zwłaszcza wówczas, gdy kot większość czasu spędza w domu sam, warto rozważyć adopcję drugiego kota – a najlepiej jeszcze zanim twój szorstkowłosy amerykanin z Tobą zamieszka.

Portret kota amerykańskiego szorstkowłosego © slowmotiongli / stock.adobe.com
Koty amerykańskie szorstkowłose występują w wielu odmianach kolorystycznych.

Zdrowie i pielęgnacja: Niewymagające w utrzymaniu

Pomimo swojej niezwykłej szaty, koty amerykańskie szorstkowłose nie są kłopotliwe. Ich sierść nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Zazwyczaj w zupełności wystarcza szczotkowanie raz w tygodniu, aby zminimalizować ilość wypadających włosów.

W okresie linienia możesz swojemu podopiecznemu podawać dodatkowo trawę dla kotów lub pastę słodową. Dzięki temu włosy połknięte podczas pielęgnacji kot wydali w naturalny sposób.

Coroczne kontrole weterynaryjne

Wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, podczas których specjalista sprawdzi kondycję płuc i serca oraz stan jamy ustnej, a także zadba o niezbędne szczepienia czy profilaktykę przeciwpasożytniczą, są oczywiście punktem obowiązkowym.

Zasadniczo, kot amerykański szorstkowłosy jest uważany za rasę wytrzymałą i odporną na choroby. Odznacza się jedynie niewielką tendencją do nadwagi. Czasami można też zaobserwować u przedstawicieli tej rasy przypadki kardiomiopatii przerostowej, czyli pogrubienia mięśnia sercowego.

Żywienie: Wysokobiałkowa dieta

Podobnie jak wszystkie inne koty, w przypadku amerykańskiego szorstkowłosego najkorzystniejsza jest dieta bogata w wysokiej jakości białko. Koty są z natury mięsożercami, co sprawia, że są w stanie wykorzystać węglowodany tylko w ograniczonym stopniu.

Dlatego podczas wyboru karmy należy zawsze zwracać uwagę na jej skład. Zgodnie z europejskim rozporządzeniem dotyczącym pasz dla zwierząt, składniki karmy dla kotów podzielone są według ilości, a na pierwszym miejscu powinno znajdować się właśnie mięso.

Wskazówka: Bogaty wybór wysokiej jakości karmy dla kotów znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Składniki wysokiej jakości karmy dla kota

Koty potrzebują jednak nie tylko mięsa mięśniowego, ale również podrobów – mogą one być w postaci produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Coraz więcej producentów karm dla zwierząt decyduje się dokładnie precyzować podroby, znajdujące się w wytwarzanych przez nich karmach. Dzięki temu klienci zyskują pewność co do ich zawartości.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak rozpoznać wysokiej jakości karmę dla kota?

Modne barfowanie

Coraz więcej opiekunów kotów interesuje się dietą BARF, czyli sposobem żywienia opartym na surowych składnikach lub samodzielnym przygotowywaniu posiłków dla swoich podopiecznych. Aby jednak mieć pewność, że dostarczamy zwierzęciu wszystkiego, czego potrzebuje, przed zdecydowaniem się na barfowanie, należy dokładnie zgłębić ten temat.

Producenci karm i sklepy zoologiczne również zauważyli ten trend i rozszerzyli swoje oferty o surowe mięso, suplementy, a nawet gotowe do spożycia surowe porcje.

Hodowla: Gdzie mogę znaleźć kota amerykańskiego szorstkowłosego?

Przedstawiciele tej rasy hodowani są głównie w USA. W Europie znajdziemy zaledwie kilku hodowców, którzy zajmują się tą rasą.

Jeśli interesuje Cię zakup kota amerykańskiego szorstkowłosego, skontaktuj się bezpośrednio z organizacjami hodowlanymi. Został on uznany na przykład przez stowarzyszenie Cat Fanciers‘ Association (CFA), którego przedstawiciele chętnie pomogą Ci w znalezieniu odpowiednich hodowców.

Zakup wyłącznie u profesjonalnego hodowcy

Tak jak w przypadku wszystkich innych ras kotów, warto pamiętać, że profesjonalni hodowcy zawsze zrzeszeni są w związkach hodowlanych. Daje to gwarancję, że ich podopieczni spełniają określone standardy hodowlane. Hodowcy, którzy biorą odpowiedzialność za swoje zwierzęta i ich potomstwo przywiązują również dużą wagę do otoczenia, w którym przebywają, karmy, którą są karmione oraz profilaktyki zdrowotnej.

Bardzo ważne jest, aby kocięta pozostały przy matce przez co najmniej dwanaście tygodni. W tym okresie bowiem uczą się wszystkiego, co będzie im niezbędne do zdrowego, zrównoważonego wzrostu oraz późniejszego życia.

Ile kosztuje kot amerykański szorstkowłosy?

Hodowla kotów to wymagające i drogie hobby, co znajduje odzwierciedlenie w cenie kociaków. W zależności od pochodzenia, kot amerykański szorstkowłosy może kosztować nawet kilkaset euro. Zazwyczaj jednak ich ceny wahają się od 800 do 1.200 euro.

Szukając oszczędności, nie daj się nabrać na okazyjne oferty pseudohodowców. Za niską ceną kryje się chęć zysku, która jest dla nich priorytetem. W takich przypadkach nie ma co liczyć na to, że koty trzymane są zgodnie z zasadami właściwymi dla gatunku, regularnie badane czy na to, że kocie mamy wydają na świat potomstwo z odpowiednimi przerwami. Nie będą oni również członkami żadnych organizacji.

Dzięki temu w kieszeniach takich hodowców zostaje więcej środków, których nie muszą wydawać na opłaty członkowskie czy wystawowe. Jednocześnie mogą ominąć kontrole sprawowane przez związki hodowlane, które sprawdzają warunki, w jakich hodowane są zwierzęta i ich zgodność z wzorcem rasy. Takie rzekome okazje mogą na dłuższą metę okazać się pozornym źródłem oszczędności, ponieważ zaoszczędzone pieniądze w przyszłości nierzadko trzeba będzie wydać na leczenie powstałych na etapie hodowli zaniedbań czy chorób genetycznych.

Adopcja zamiast zakupu

Jeśli nie chcesz sięgać zbyt głęboko do kieszeni już podczas zakupu, rozważ wizytę w pobliskim schronisku dla zwierząt, gdzie mnóstwo kotów w różnym wieku, o różnych charakterze i wyglądzie szuka nowego domu.

Niektóre z nich zostały porzucone przez swoich opiekunów lub oddane po ich śmieci, inne znaleziono błąkające się po ulicy. Wybór jest ogromny, więc i szanse znalezienia „tego jedynego” odpowiednio większe.

Historia rasy: Skąd pochodzi kot amerykański szorstkowłosy?

Rasa ta powstała w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej w latach 60-tych XX wieku w stanie Nowy Jork. Urodzone wówczas kocięta wzbudziły szczególne zainteresowanie hodowców za sprawą swojej wyjątkowej struktury sierści.

Jedyny, rudo-biały kot, który ocalał z miotu przykuł uwagę hodowczyni Joan O’Shea, która go kupiła i nazwała „Council Rock Adam of Hi-Fi“.

W wyniku skojarzeń z kotem amerykańskim krótkowłosym w niedługim czasie powstała niezależna hodowla.

Mało znana rasa kotów

Zanim Cat Fanciers Association zaakceptowała rasę jako samodzielną minęło kilka lat. W 1978 roku uznana została za odmianę kota amerykańskiego krótkowłosego. Aktualnie w USA istnieje tylko kilku hodowców tej rasy, a w Europie jest niemalże nieznana.

Aby zachować różnorodność genetyczną i zapobiec chorobom dziedzicznym, do dziś kot amerykański szorstkowłosy krzyżowany jest z kotem amerykańskim krótkowłosym.

Kocięta z szorstkimi wibrysami

Ponieważ gen odpowiedzialny za szorstką sierść jest dziedziczony w sposób dominujący, występuje on u około połowy wszystkich kociąt. Sierść kotów może zyskać swoje wyjątkowe właściwości bezpośrednio po urodzeniu lub dopiero po czterech do sześciu miesiącach. Zależy to od indywidualnych predyspozycji danego zwierzęcia.

W wyniku kojarzenia ze sobą dwóch kotów amerykańskich szorstkowłosych rodzą się zazwyczaj kocięta, które charakteryzują się wyjątkową strukturą sierści i bardzo często mają zakręcone wąsy już po urodzeniu.

Podsumowanie: Fascynująca szorstka sierść

Ze względu na swoją nietypową sierść, kot amerykański szorstkowłosy szczególnie fascynuje miłośników gatunku.

Zdarza się, że jest polecany alergikom, ponieważ prawie nie występuje u nich alergen wywołujący objawy takie jak łzawienie oczu czy katar. Jednak to, czy koty tej rasy rzeczywiście mogą bez przeszkód zamieszkać w domu alergików można ustalić jedynie na podstawie badania indywidualnego przypadku. Każdy człowiek i każde zwierzę są bowiem inni.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane