Chausie

Chausie

Jako krzyżówka kota domowego i kota błotnego, Chausie należy do ras hybrydowych. Ma ona łączyć dumny wygląd żbika z lojalną i nastawioną na ludzi naturą kota domowego. Jednak rzadko spotykany Chausie z wyraźnie zaakcentowanymi kośćmi policzkowymi do dziś zachował zamiłowanie do ruchu i wolności, które charakteryzowały jego dzikich przodków.

Wygląd Chausie

Dzikie geny Chausie pozostawiły swoje ślady w diecie i zachowaniu tego egzotycznego kota. Jednak najbardziej widać je po wyglądzie zewnętrznym. Podobnie jak jego bezpośredni przodek, egipski kot błotny (chaus), Chausie ma niezwykle atletyczne ciało. Długie nogi – tylne nieco dłuższe niż przednie – ujawniają, jak doskonałym biegaczem i skoczkiem jest ten rasowy kot. Głowa w kształcie klina z wyraźnymi kośćmi policzkowymi i szeroko osadzonymi oczami również sprawia egzotyczne wrażenie. Silny podbródek i zaokrąglone uszy z charakterystycznymi puklami włosów przypominają natomiast rysia.

Warianty sierści i kolorów

W przeciwieństwie do rysia i innych kotów hybrydowych, takich jak kot Savannah czy karakal, Chausie nie ma żadnych rzucających się w oczy oznaczeń. Krótka lub maksymalnie średniej długości sierść jest przeważnie w brązowe lub czarne paski, ale może być również srebrzysta. Warianty sierści można podzielić na trzy różne umaszczenia:

  • Czarny
  • Brown Ticked Tabby
  • Grizzled Ticked Tabby (srebrny)

Brzuszek oraz charakterystyczny podbródek Chausie są zazwyczaj znacznie jaśniejsze od reszty sierści. Ich oczy w kształcie orzechów włoskich zazwyczaj wyróżniają się złotym lub żółtym odcieniem, ale mogą być również leszczynowe lub jasnozielone.

Historia

Żbik na kanapie w salonie

Chęć oswojenia drapieżnych kotów towarzyszyła ludziom od dawna. Jedną z konsekwencji była hodowla tzw. kotów hybrydowych, która rozpoczęła się w latach 60. ubiegłego wieku, głównie w USA. Dzięki skrzyżowaniu kotów dzikich i domowych naukowcy oraz hodowcy chcieli połączyć egzotyczny wygląd żbika z lojalnym i zorientowanym na ludzi charakterem kota domowego. Od tego czasu rosło zapotrzebowanie na coraz bardziej egzotyczne koty, które miały wnieść do domowego salonu element dzikości. Chausie, który ma w połowie dziką krew i został oficjalnie uznana za kota rasowego przez TICA (The International Cat Association) w 1995 roku, również wyrobił sobie markę w ramach tego trendu. Jednak poza swoją „hodowlaną ojczyzną”, czyli USA, Chausie jest nadal rzadkim kotem dla pasjonatów.

Kot dla entuzjastów, który ma swoją cenę

Przede wszystkim należy pamiętać o jednym: każdy, kto jest zainteresowany kotem Chausie jako zwierzęciem domowym, musi być świadomy, że koty hybrydowe mają swoją cenę ze względu na trudną i rzadką hodowlę. Chausie czystej krwi od renomowanego i odpowiedzialnego hodowcy kosztuje od kilku do nawet 20 000 złotych w zależności od pokolenia i zawartości dzikiej krwi. Każdy, kto jest gotów wydać taką sumę, powinien być oczywiście przekonany, że ten kot rasowy jest właśnie tym, czego potrzebuje. Ale czym właściwie charakteryzuje się rasa Chausie? Ile tak naprawdę jest w niej dzikości i jakie wymagania stawia taki kot domowy swojemu przyszłemu opiekunowi?

Charakter

Czuły charakter z dużym pragnieniem wolności

Pomimo swojego dzikiego wyglądu, Chausie jest niezwykle czułym i przytulnym kotem, który lubi być blisko swoich ludzi. Co jakiś czas jednak ogarnia go instynkt myśliwski. Wybiera się wtedy na długie wyprawy, by polować na myszy i ptaki, a nierzadko przynosi swoim ludziom do domu mały „prezent” w postaci zdobytego zwierzęcia. W tym przyjaznym i otwartym kocie domowym tkwi więc jeszcze sporo dzikiego kota i przyszli właściciele zdecydowanie powinni być tego świadomi. Nuda i samotność to sytuacje, które najbardziej doskwierają temu kotu z temperamentem i ciekawością świata. Wystarczająca ilość zajęć z zabawkami dla kotów, drapakiem i dużą dawką ruchu są niezbędne do „opanowania” tego kota. Trzymanie kilku kotów również wpisuje się w ich pragnienie różnorodności i rozrywki.

Jak dobrze Chausie dogaduje się z dziećmi?

W przeciwieństwie do niektórych innych kotów domowych, które lubią wycofać się do spokojnego kąta, gdy w domu jest zbyt wiele zgiełku i wrażeń, Chausie lubi być w centrum uwagi. Odpowiednio dobrze dogaduje się też z dziećmi – w końcu ten kot rasowy tak samo lubi zabawę jak one. Nie należy jednak pozwalać na zbyt długie przebywanie z dziećmi, ponieważ jeśli Chausie coś nie pasuje, to ten pewny siebie i energiczny kot może czasem pokazać swoje pazury. Dzieci powinny dać aktywnemu kotu z naturą żbika swobodę i bezwzględnie szanować jego chęć wyjścia na zewnątrz, aby poświęcić się jego największej pasji, czyli polowaniu. Inteligentny Chausie sam wie najlepiej, czego chce. Kiedy zaspokoi swoją potrzebę ruchu, chętnie położy się ponownie na kanapie salonu i pokaże swoją kochającą i przytulną stronę.

Warunki utrzymania Chausie

Tak energiczny i zwinny kot nigdy nie powinien być „zamknięty” w mieszkaniu. Z miłości do swojego pupila i z uwagi na jego naturalne instynkty, właściciele powinni regularnie pozwalać Chausie na wybieganie się. Drzwiczki dla kota w drzwiach, przez które może samodzielnie wchodzić i wychodzić, będą z pewnością najlepszym rozwiązaniem. Chausie nie może być trzymany wyłącznie w domu – chyba że stworzysz dla niego wydzielony teren na zewnątrz, w którym ten wysportowany futrzany przyjaciel będzie mógł wspinać się, skakać i biegać według upodobań. Jeśli jednak chcemy uniemożliwić kotu opuszczenie zewnętrznego wybiegu, musi on być dobrze zabezpieczony, ponieważ Chausie z pozycji stojącej może z łatwością skoczyć dwa metry i wyżej. Zanim podejmiesz wysiłek i wprowadzisz tak skomplikowane środki bezpieczeństwa, zastanów się lepiej, czy Chausie jest naprawdę odpowiednim kotem dla Ciebie. W końcu polowanie jest we krwi tego hybrydowego kota, a tego instynktu nie należy tłumić.

Zdrowie i zalecane szczepienia

Jeśli trzymasz swojego Chausie jako kota wychodzącego, musisz koniecznie upewnić się, że jest on zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i białaczce kotów. Ponadto konieczne będą środki zapobiegawcze przeciwko pasożytom. Dostępne są specjalne obroże lub preparaty, które skutecznie zwalczają inwazję pasożytów. Poproś weterynarza o poradę, a także chodź ze swoim zwierzakiem na coroczne badania kontrolne. Koty mają tendencję do długotrwałego zatrzymywania chorób i dolegliwości. Regularne badania przeprowadzane przez profesjonalistów mogą pomóc we wczesnym wykryciu i leczeniu ewentualnych chorób. Chociaż choroby typowe dla rasy są na szczęście mało znane u Chausie, ten rodowodowy kot nie jest odporny na problemy trapiące także inne rasy, takie jak choroby górnych dróg oddechowych czy infekcje przewodu pokarmowego. Należy ponadto zaszczepić kota przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii kotów .

Jakiej pielęgnacji potrzebuje Chausie?

Poza niezbędnymi wizytami kontrolnymi u weterynarza lub odświeżenia ochrony szczepień, pielęgnacja Chausie jest bardzo łatwa. Jak wszystkie koty krótkowłose, Chausie zajmuje się pielęgnacją sierści mniej lub bardziej samodzielnie. Cotygodniowe czesanie w celu usunięcia martwych włosów jest więc absolutnie wystarczające. Aby wcześnie wykryć ewentualne anomalie, należy również regularnie sprawdzać łapy, pazury, zęby i skórę Twojego Chausie. Przy dobrej pielęgnacji i odpowiednich dla gatunku warunkach utrzymania, te wytrzymałe i odporne koty mogą osiągnąć wieku do 16 lat.

Prawidłowe żywienie kotów hybrydowych

Odpowiednie dla danego gatunku warunki utrzymania i zdrowia Twojego zwierzęcia domowego obejmują oczywiście również optymalne żywienie. Jednak w przypadku tak pierwotne rasy hybrydowej jak Chausie, której bezpośrednim przodkiem jest żbiki, wymagania dotyczące karmy są nieco większe niż w przypadku zwykłego kota domowego. Wielu właścicieli ras hybrydowych donosi, że ich kot nie toleruje przemysłowo produkowanej karmy i dlatego przechodzą na karmienie surowe (BARF). BARFowanie wymaga jednak dobrej wiedzy fachowej, aby naprawdę optymalnie zaspokoić zapotrzebowanie żywieniowe kota. Osoby, dla których ten sposób karmienia jest zbyt skomplikowany, powinny poszukać wysokiej jakości karmy z dużą zawartością mięsa (bogatej w białko), świeżych owoców i warzyw oraz naturalnych olejów. Zawartość zbóż w paszy powinna być jak najmniejsza, lub – jeszcze lepiej – może nie być jej wcale ze względu na możliwe nietolerancje u Chausie. Wiele ras hybrydowych, które mogą polować na zewnątrz, uzupełnia swoją karmę myszami lub małymi ptakami. Czynniki te należy wziąć pod uwagę przy określaniu właściwej ilości karmy.

Problemy hodowlane kotów hybrydowych

Atrakcyjny, dziki wygląd Chausie ma swoją cenę. Krzyżowanie kotów domowych ze żbikami nie jest niestety bezproblemowe i budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród obrońców praw zwierząt. W temacie tego, czy krzyżowanie jest moralnie uzasadnione, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, że okresy ciąży kotów domowych i dzikich znacznie się różnią. Podczas gdy u kotów domowych okres ciąży wynosi od 63 do 65 dni, samice żbika są zwykle w ciąży znacznie dłużej, tj. około 76 do 78 dni. Konsekwencją tej rozbieżności jest to, że zwłaszcza w pierwszym pokoleniu (F1) dochodzi do wielu przedwczesnych i martwych urodzeń, a także poronień. Ponadto, większość samców z pierwszego pokolenia krzyżówki jest niepłodna. Również w kolejnych pokoleniach (F2 i F3) powtarzają się przypadki trudnych porodów i cesarskich cięć. Hodowla takich ras hybrydowych jest więc niezwykle trudna i dlatego powinna być zarezerwowana tylko dla ekspertów. W niektórych krajach, np. w Szwajcarii, krzyżowanie żbików z kotami domowymi jest nawet zakazane zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem o ochronie zwierząt. W innych krajach trzymanie hybryd żbika do czwartego pokolenia włącznie (F4) wymaga pozwolenia.

Czy Chausie jest dla Ciebie odpowiednim kotem?

Jeśli myślisz o zakupie prawdziwego Chausie, musisz wcześniej dokładnie zapoznać się z hodowlą i wymaganiami trzymania tej egzotycznej rasy kotów. Każdy hodowca musi posiadać pewną wiedzę na temat ras mieszanych i związanej z tym odpowiedzialności. Brak wiedzy lub „okazyjny” zakup od niepoważnego hodowcy niestety często mają dla tego kota smutne konsekwencje. Szczególnie w USA, gdzie popularność kotów egzotycznych trwa od dłuższego czasu, można zaobserwować w ostatnich latach silny wzrost liczby ras hybrydowych w schroniskach dla zwierząt. Często zdarza się, że nieprawidłowe warunki utrzymania Chausie skutkują zaburzeniami behawioralnymi u kota i przeciążeniem dla opiekuna.

Zanim Chausie się do Ciebie wprowadzi, upewnij się więc, że może on zaspokoić swoje naturalne potrzeby wolności i ruchu. Należy również zadbać o to, aby Twój kot się nie nudził. Wystarczająca ilość okazji do zabawy, ewentualnie drugi kot do towarzystwa, a przede wszystkim czas spędzony razem z człowiekiem jest niezbędny do harmonijnego współżycia. Warto bowiem podkreślić, że Chausie uwielbia nie tylko ruch, ale także swoją rodzinę. Ci, którym uda się utrzymać tę wyjątkową rasę w sposób odpowiedni dla gatunku, z pewnością zostaną nagrodzeni dożywotnim wiernym i niesamowicie przytulnym kotem.

Najczęściej polecane