Sporty dla kota: Tak osiągnie idealną wagę!

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
ćwiczenia dla kota

Dowiedz się, co budzi instynkt łowiecki w Twoim kocie domowym, aby zapewnić mu większą aktywność fizyczną w życiu codziennym.

Kilka smakołyków za dużo i za mało zabawy, żeby je spalić – tak na bioderkach kota szybko pojawi się nadmiaru tłuszczyku. Nasuwa się więc pytanie: istnieją jakieś sporty dla kota? Dzięki poniżej opisanym pięciu ćwiczeniom na lepszą kondycję kota, możesz rozruszać swojego pupila i pomóc mu zrzucić zbędne kilogramy.

Dlaczego ćwiczenia są tak ważne dla kotów?

Około połowa wszystkich kotów domowych waży zbyt dużo, szacuje Niemieckie Stowarzyszenie Praktykujących Lekarzy Weterynarii (Bundesverband Praktizierender Tierärzte). Szczególnie koty niewychodzące wykazują tendencje do nadwagi. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak ruchu.

Negatywne skutki nawet lekkiej nadwagi mogą być dla zdrowia kota bardzo poważne. Jeśli obawiasz się, że Twój kot waży zbyt dużo, koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Wspólnie możecie zaplanować dietę odpowiednią dla Twojego kota.

Cel: waga idealna? Z ćwiczeniami do celu

Zmiana diety nie jest jedyną rzeczą, o którą należy zadbać w walce z nadwagą u kota. Jeśli chcesz, aby Twój zwierzak schudł, potrzebuje on dodatkowych ćwiczeń. Ułatwią mu one powrót do idealnej wagi w bezpieczny i zrównoważony sposób.

Właściwie ćwiczenia i ruch leżą w kociej naturze. W końcu ich przodkowie byli utalentowanymi myśliwymi i musieli ciężko pracować na swoje pożywienie. W odróżnieniu od nich współczesny kot domowy spędza niestety większość swojego czasu w krainie snów i jest często obsypywany smakołykami, bywa, że niemal i na każdym kroku.

Przy odrobinie cierpliwości można jednak zachęcić do większego wysiłku fizycznego nawet najbardziej wygodne i rozpieszczone koty domowe. Kiedy już zaczniesz przygodę z kocim fitnessem, i Ty i Twój kot stopniowo będziecie wynosić z tego zajęcia coraz więcej radości.

Sport dla kotów: 5 pomysłów na ćwiczenia ruchowe

Oczywiście, sporty dla kotów nie mogą być porównywane z ludzkimi sportami. Efekt jest jednak ten sam – więcej ćwiczeń to lepsza kondycja i mniej złogów tłuszczowych. Poniżej przedstawimy pięć sposobów na włączenie większej ilości ćwiczeń do codziennej rutyny Twojego kota. Poza tym istnieje oczywiście wiele innych pomysłów na zajęcia dla kota.

Ćwiczenie nr 1: Dla leniwych

Jako opiekun kota wiesz, że zabawki dla kotów prowokują zwierzaki do ruszania się. Jednak Twoja interakcja podczas zabawy kota jest równie ważna. Nie stawiaj po prostu zabawki przed kotem, ale zachęcaj go do zabawy.

Pamiętaj, jak koty zachowują się w naturalnym środowisku: Podobnie jak prawdziwa mysz, zabawkowa też powinna uciekać przed kotem, zamiast leżeć przed nim nieruchomo. Nieodłączną częścią zabawy z kotami jest też poczucie osiągnięcia celu przez kota. Pozwól kotu regularnie „złapać mysz”.

Musisz zachęcać leniwego kota do zabawy? A może Twój kot należy do tych szczególnie wygodnych osobników, na które wędki czy piłki zupełnie nie działają? Spróbuj wzbudzić ciekawość kota innymi przedmiotami – piłeczkami pingpongowymi, szeleszczącą torebką foliową, zmiętym papierem w kartonie – koty w zaskakujący sposób potrafią odnajdować przyjemność w nieznanych im rzeczach.

Ćwiczenie nr 2: Dla łakomczuchów

Jeśli chcesz, aby Twój kot stracił na wadze, musisz w ramach diety odpowiednio dostosować ilość podawanej kotu karmy. Koty z apetytem często nie potrafią powstrzymać się od jedzenia. Idealnym ćwiczeniem dla kotów o dużym apetycie jest zajęcie ich zabawkami na karmę.

Kule-smakule czy papierowe torby wypełnione krokiecikami karmy mogą zostać rozpracowane tylko przy dużej ilości ruchów kota. Tak więc, aby zaspokoić głód, kot musi być i aktywny fizycznie, i wykazać się inteligencją.

Aby zmusić kota do jeszcze większego ruchu, można postawić miskę z karmą w jakimś podwyższonym miejscu. Jeśli będziesz regularnie zmieniać miejsce miski, kot przy okazji nie będzie się nudził.

zabawka na smakołyki dla kota © zeralein / stock.adobe.com
Zabawki, z których kot musi sam wydobyć smakołyki, również pomogą mu schudnąć.

Ćwiczenie nr 3: Dla łowców

Jeśli instynkt łowiecki jest szczególnie wyraźny u Twojego kota domowego, możesz go ożywić z pomocą zabaw świetlnych. Świeć światłem po ścianie, po podłodze, pod kanapę, na łóżko i z powrotem po podłodze i pozwól kotu łapać światło. Możesz użyć do tego latarki. Zastanawiasz się nad kupnem wskaźnika laserowego? Nieszkodliwe wskaźniki laserowe znajdziesz również w sklepie internetowym.

Ćwiczenie nr 4: Dla wspinaczy

Jeśli stawy Twojego kota są nadal sprawne, być może uda Ci się zmotywować go do ćwiczeń wspinaczkowych, które nie tylko dodają radości z codziennych zabaw, ale także pomagają kotu rozwijać zręczność. Jak to zrobić? Możesz na przykład umieścić ulubione legowisko dla kota w taki sposób, żeby kot musiał najpierw trochę się powspinać, zanim utnie sobie drzemkę.

Jeśli masz schody, możesz zmotywować swojego kota domowego do wchodzenia po nich. Również drapak włączony do zabawy może pomóc w skutecznym zmniejszaniu kociej otyłości.

ćwiczenia dla kota © Andriy Blokhin / stock.adobe.com
Jeśli Twój kot ma zdrowe stawy, wchodzenie po schodach może mu pomóc w pozbyciu się nadprogramowego tłuszczu.

Ćwiczenie nr 5: Dla kotów z przyzwyczajeniami

Koty to zwierzęta, które potrafią docenić rutynę w swoim codziennym życiu. Jeśli Twój kot silnie się przywiązuje do rytuałów i rzeczy, możesz wykorzystać tę cechę, aby zmotywować go do większej ilości ruchu – po prostu od czasu do czasu kładź miskę kota w inne miejsce.

Mały tor przeszkód na drodze do miski z jedzeniem również będzie wymagał od kota dodatkowej energii. Upewnij się jednak, że zmiana miejsca podawania karmy nie przerodzi się w stres dla Twojego kota.

Zmieniaj również częściej zabawki, aby kot się mimo wszystko nie znudził i był zmotywowany do ćwiczeń.

Jeszcze więcej pomysłów znajdziesz w sekcji poświęconej kocim sportom i zabawom. Może spróbujecie treningu z klikerem lub kociego agility?

Więcej wskazówek dotyczących ćwiczeń dla kotów

  • Nie przemęczaj swojego kota maratońskimi dystansami. Zaplanuj krótkie sesje ćwiczeń kilka razy dziennie. Na początku wystarczy od 10 do 15 minut, później można wydłużyć czas treningów. Ważne: Zawsze zaplanuj również wystarczająco dużo czasu na odpoczynek.
  • Zanim zaczniesz ćwiczyć ze swoim kotem, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, jak dużo wysiłku możesz oczekiwać od swojego kota i jakich ćwiczeń powinieneś unikać.
  • Utrata wagi działa najlepiej, gdy Twój kot jest zmotywowany i szczęśliwy, że może uczestniczyć w sportach. Aby Twój plan zakończył się sukcesem, wypróbuj, jakie kocie sporty Twój pupil lubi najbardziej i zapewniaj kotu wystarczającą różnorodność.

Po ćwiczeniach nie zapomnij o nagrodzie

Jeśli Twój kot naprawdę się zmęczył, prawdopodobnie będzie zadowolony z sesji pieszczot czy pielęgnacji sierści po ćwiczeniach. Rozpieszczaj swojego kota intensywną pielęgnacją lub masażem – to rozluźni jego mięśnie. Ten rodzaj nagrody pozwala również zaoszczędzić na smakołykach i zarazem na zbędnych kaloriach dostarczanych kotu.

Bardzo ważne przy ćwiczeniach dla kotów są cierpliwość i równowaga! Nie zmuszaj kota do dużego wysiłki od razu, ale wprowadzaj go w ćwiczenia krok po kroku.

Regularne zajęcia i zabawy są idealnym uzupełnieniem kociej diety, dodają zwierzęciu energii i wzmacniają więź między Tobą a Twoim pupilem. Przede wszystkim ćwiczenia powinny być dla kotów zabawą i przyjemnością. Nagrodą za wytrwałość jest zdrowie oraz długie i szczęśliwe życie kota.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane