Jak zająć kota: Zabawki na inteligencję
Według wielu ludzi koty są typowymi zwierzaczkami-przytulankami: Są mięciutkie, kochają bliskość człowieka i chętnie pozwalają się rozpieszczać. O czym wielu właścicieli kotów często zapomina: Te przytulanki to w swojej istocie przecież małe drapieżniki! Z życia na kanapie rzadko są zadowolone.
Nie tylko dziko żyjący przodkowie dzisiejszych kotów, lecz także ich obecni bezpańscy krewniacy przyzwyczajeni są zdobywać pokarm na własną rękę. Każdy, nawet najmniejszy posiłek wiąże się często z kilkugodzinnym polowaniem. Dzień w dzień muszą się bronić, uciekać, chować i czyhać lub walczyć o zdobycz. Spokój, jakiego zaznają nasze domowe koty, nie bywa często ich udziałem. Także po dziesięcioleciach wspólnego życia z człowiekiem koty pozostają z natury małymi dzikimi zwierzętami i wykazują zbliżone do swoich dzikich krewnych potrzeby.
Nuda bywa niebezpieczna…
Nie dziwi przecież, że monotonne życie potrafi znudzić. Koty żyjące w mieszkaniu często stają się markotne i rezygnują z aktywności fizycznej. Bez wystarczającej ilości zajęć koty domowe wykazują tendencje do psocenia lub brudzenia. Każdy kot powinien mieć zagwarantowany zarówno wysiłek fizyczny, jak i umysłowy, obojętnie czy przy udziale człowieka czy poprzez użycie zabawek na inteligencję. Najlepszą opcją oczywiście byłoby zapewnienie kotu towarzystwa innego kota, z którym dobrze by się dogadywał i chętnie bawił.
Jak zająć kota?
Gdyby nie opieka człowieka, kot musiałby samodzielnie szukać i upolować sobie pożywienie. I należy brać właśnie z takiego stanu rzeczy przykład. Nie napełniaj kotu miski kilka razy dziennie, ale pozwól kotu na swój posiłek zapracować. Możesz ukryć suchą karmę w siateczce, położyć na krześle czy pod stołem, by kot musiał karmy poszukać, bądź możesz użyć zabawki na smakołyki, pudełeczka, czy małe kartony, z których kot będzie musiał jedzenie wydobyć. Oblicz dokładnie ilość w ten sposób podawanego pokarmu i uzupełnij go odpowiednią porcją regularnego posiłku.
Zabawki na inteligencję
Wspierają wydajność umysłu kota, gdyż wymagają od niego wysiłku intelektualnego. Najlepiej sprawdź sam, jak Twój kot będzie reagował na tego typu zabawki! Nie żałuj czasu na zabawę z kotem, gdyż zwłaszcza dla kota żyjącego w pojedynkę, bez innego kota, stanowisz najważniejszą osobę i kompana. Postaraj się być kreatywny i baw się z kotem nie tylko wędką, myszką czy piłką, ale wymyślaj gry towarzyskie! Możesz na przykład zrobić z gazety kilka czapeczek, pod którymi pochowasz ulubione zabawki kota.
W naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus znajdziesz wiele interesujących i angażujących zabawek dla kota, w tym zabawki na inteligencję, piłki na smakołyki i wiele innych. Sposób na nudę i dobra zabawa gwarantowana!