Agility dla kota

agility dla kota

Nagrody w postaci smakołyków pomagają zmotywować kota podczas agility.

Kiedy słyszysz agility, prawdopodobnie od razu myślisz o psich sportach. Istnieje jednak również agility dla kotów, które może być świetnym sposobem na zapewnienie im zajęcia. Wyjaśniamy, jak działa agility dla kotów i na co należy zwrócić uwagę podczas treningu.

Więcej ruchu i zabawy

Ruch i zabawa są nieodzownymi elementami zdrowego kociego życia. Jeśli kot jest znudzony, mogą pojawić się dość szybko różnego rodzaju dolegliwości. Większość kotów uwielbia wyzwania, angażujące fizycznie i umysłowo. Agility dla kota łączy możliwość wielostronnego rozwoju z radością z zabawy oraz pobudza wrodzoną kocią ciekawość. Trening Agility może odbywać się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.

Czym właściwie jest Agility?

Agility dla kota to forma biegu z przeszkodami o różnych stopniach trudności. To zróżnicowane, wymagające zajęcie to doskonałe rozwiązanie dla kotów kanapowych, które nie wychodzą na zewnątrz. Można porównać je do metody treningowej, która wymaga od zwierzęcia pokonywania przeszkód i wykonywania różnego rodzaju zadań. Nieważne, czy trenujecie w domu czy bierzecie udział w prawdziwej konkurencji, w której chodzi o szybkość i bezbłędność, dla zwierzęcia Agility ma być przede wszystkim zabawą i niezawodnym lekarstwem na nudę.

Kot bawi się piłeczką © Africa Studio / stock.adobe.com
Agility z kotem można ćwiczyć zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Zalety Agility dla kota

Koty są ciekawskie i żądne wiedzy. Pełen finezji program treningowy wzmacnia ciało, utrzymuje zwierzę w dobrej kondycji i zachęca je do nauki. Zwierzęta poza aktywnością fizyczną wymagają również i wysiłku umysłowego, by pozostawać w całkowitej formie. W związku z tym Agility skonstruowane jest tak, żeby także bystre koty czerpały z treningu dużo radości. Agility aktywuje mózg i ciało i intensyfikuje związek pomiędzy właścicielem, a jego podopiecznym. Wasze wspólne życie stanie się jeszcze bardziej harmonijne.

Jak trenować kota z Agility

Przy budowie toru treningowego liczy się przede wszystkim Twoja fantazja. Kształt, długość i szerokość toru zależą przede wszystkim od wielkości przestrzeni, którą chcesz na niego przeznaczyć. Możesz połączyć różne zabawki, drabinki, tunele i innego rodzaju przeszkody, na przykład w formę slalomu. Sklepy branżowe oferują szeroki asortyment zabawek, sprzętów treningowych oraz przeszkód do Agility. Możesz wykonać je oczywiście także samodzielnie. Jeśli chciałbyś zaprezentować wypracowane już umiejętności swojego kota, możesz wciąć udział w zawodach Agility, które organizowane są często w połączeniu z wystawami kotów rasowych. By nie zdezorientować zwierzęcia, zaleca się, by zacząć od nauki pokonywania pojedynczej przeszkody i stopniowe wprowadzanie nowych.

Jakie sprzęty są najlepszy do Agility

Do treningów Agility nadają się wszelkie zabawki i akcesoria dla kotów. Nylonowe tunele i kostki są idealnymi gadżetami, by się ukryć lub polować. Można je dowolnie wydłużać i konstruować z nich labirynty za pomocą rzepów. Piłki, myszki, grzechotki – wszystko, co się porusza lub wydaje dźwięki także nadaje się do zintegrowania z torem. Zabawki mogą być wykonane zarówno z pluszu, jak i z plastiku. Zabawki z piórami czy plecionki z tworzyw sztucznych urozmaicą tor. Naturalnie nie może także zabraknąć smakowitej nagrody po wykonanym prawidłowo zadaniu. Innymi zabawkami, mającymi korzystny wpływ także na umysł kota, są płotki i drążki do balansowania, które przede wszystkim ćwiczyć mają zmysł równowagi. Obręcze i słupki slalomowe wspierają koordynację ruchową i szybko się je montuje.

W nauce pomogą na pewno klikery. Klikanie z równoczesnym podaniem smakołyku spowoduje, że kot kliknięcie będzie kojarzył z bezpośrednią nagrodą. Po kliknięciu zostaje użyta pałeczka z kuleczką na jednym z końców, tak zwany Target Stick. Twój pupil uczy się podążać nosem za pałeczką. Jak tylko nos kota poruszy kuleczkę następuje automatyczne kliknięcie, a następnie nagroda.

Jak odpowiednio nagradzać kota

Jeśli Twój kot pokonał tor przeszkód bezbłędnie, z całą pewnością zasłużył sobie na nagrodę. Smakołyk będzie optymalny – możesz wybrać na przykład smakołyki zoolove o 100% zawartości mięsa kurczaka lub łososia i miruna, polecane przez lekarzy weterynarii i hodowców. Wielokrotnie zamykane opakowanie idealnie nadaje się do zabrania na drogę. Te pozbawione dodatków przysmaki wytwarzane są wymagającą metodą suszenia sublimacyjnego i są wygodne w porcjowaniu. Podobnie smakowite i zdrowe są przysmaki Cosma Premium z czystego mięsa lub ryby, które opracowane są specjalnie pod kątem potrzeb i upodobań kocich smakoszy. Także te przysmaki nie zawierają ani konserwantów, ani substancji wabiących czy barwiących i są zamykane w praktycznej tubie, która dba o świeżość i aromat snacków.

Najczęściej polecane
4 min

Agility dla kota

Ruch i zabawa są nieodzownymi elementami zdrowego kociego życia. Agility to wspaniała alternatywa dla zaangażowanych właścicieli!