Zapach i plamy kociego moczu: Jak się tego pozbyć?
© Pixel-Shot / stock.adobe.com
Twój kot nie zachowuje czystości? W poniższym artykule znajdziesz kilka porad na temat usuwania zapachu i plam kociego moczu. Zaprezentujemy Ci metody domowe i specjalne produkty czyszczące.
Spis treści
Nietrzymanie czystości przez kota może doprowadzić do rozpaczy nawet najbardziej cierpliwego opiekuna. W przypadku, gdy Twój pupil popuścił na Twoje ulubione ubranie, dywan lub kanapę musisz szybko działać, by usunąć zapach i plamy kociego moczu. Zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu pozbędziesz za pomocą zwykłych środków domowych lub, w najcięższych przypadkach, za pomocą specjalnych produktów czyszczących.
Niezależnie od podjętego wyboru należy wyjaśnić również przyczynę takiego zachowania.
Przyczyny nietrzymania moczu
Omijanie kuwety przez Twojego futrzaka może mieć różne przyczyny: Jedną z nich może być poważne schorzenie dróg moczowych. Z tego też powodu nietrzymanie moczu należy zawsze wyjaśnić u weterynarza.
Nierzadko winna jest sama kuweta. Być może nowo zakupiony żwirek dla kota ma inny zapach, niż ten poprzedni? A może umieszczasz kocią kuwetę w innym, nie tak spokojnym i przytulnym miejscu jak dotychczas czy jakby wymagał tego kot? Te i inne powody mogą stanowić przyczynę niekorzystania przez Twojego zwierzaka z zacisza kociego wychodka.
Również stres spowodowany np. kłótniami w rodzinie, nowymi domownikami, hałasem budowy czy też przeprowadzką może się przyczynić do nietrzymania czystości przez kota.
Ponadto znaczenia moczem nie należy pojmować dosłownie w znaczeniu braku czystości – jest to naturalne zachowanie zwierzęcia. Pozostawianie sygnałów zapachowych przez Twojego kociaka ma na celu m. in. oznaczenie jego terytorium.
Pamiętaj: Nietrzymanie czystości nigdy nie jest działaniem umyślnym, tylko oznaką poważnych problemów fizycznych lub psychicznych kota. Postaraj się zachować spokój i wyjaśnić przyczynę takiego zachowania.
Środki domowe, za pomocą których możesz usunąć zapach i plamy kociego moczu
Delikatne materiały i powierzchnie nie powinny być czyszczone silnymi środkami chemicznymi. W celu usunięcia plam po urynie możesz skorzystać również z domowych środków.
Przed rozpoczęciem pracy należy wypróbować działanie wybranego środka w niewidocznym miejscu (np. na odwrocie dywanu). W ten sposób upewnisz się, czy dany środek „nie gryzie się” z czyszczonym materiałem.
-
Mydło i woda z octem
Koci mocz można w łatwy sposób usunąć za pomocą mydła i rozcieńczonej wody z octem. Na początek nałóż mydło na plamę. Następnie zwilż plamę wodą z octem. (zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:2). Pozostaw plamę na działanie roztworu na około 10 minut. Na koniec przeczyść miejsce samą wodą.
-
Alkohol
Alkohol ma właściwości dezynfekujące i szczególnie dobrze spisuje się na gładkich powierzchniach. Spryskaj nim zabrudzone miejsce i odczekaj chwilę. Następnie przetrzyj plamę wodą. Również mniej delikatne materiały możesz przetrzeć małą ilością alkoholu przed właściwym czyszczeniem.
-
Płyn do płukania jamy ustnej
Kolejnym z środków używanych do usuwania pozostałości po moczu jest płyn do płukania jamy ustnej. Neutralizuje on woń kociej uryny. Zmieszaj płyn do płukania z wodą w proporcji 1:1. Ostrożnie nanieś roztwór na plamę.
Uwaga: Kolorowy płyn do płukania używaj wyłącznie na ciemne tkaniny. Jasne tekstylia i powierzchnie przecieraj wyłącznie bezbarwnym płynem.
-
Owoce cytrusowe
Aromat owoców cytrusowych doskonale nadaje się do neutralizowania woni kociego moczu. Możesz wykorzystać olejek cytrusowy albo skórki cytryny lub pomarańczy. Olejku cytrusowego nie należy stosować na tekstyliach lub delikatnych powierzchniach – plamę po urynie zastąpisz wtedy plamą tłuszczu.
Warto wiedzieć: Koty nie znoszą zapachu cytrusów i trzymają się z dala od wszystkiego, co pachnie cytryną.
-
Mydło i mielona kawa
Dobrym sposobem na pozbycie się zapachu kociej uryny jest również zmielona kawa. Wyczyść zabrudzane miejsce mydłem i nanieś na nie kawę. Po zaschnięciu usuń kawę za pomocą szczoteczki lub odkurzacza. Podobnie, jak kolorowy płyn do płukania jamy ustnej, zmieloną kawę należy stosować wyłącznie w przypadku ciemnych materiałów. W przypadku wątpliwości wypróbuj działanie na niewidocznej stronie.
-
Proszek do pieczenia
Kolejnym z domowych środków usuwających skutecznie plamy i zapach kociego moczu jest proszek do pieczenia. Nanieś proszek na plamę i pozostaw do wyschnięcia. Następnie ostrożnie usuń go za pomocą szczoteczki. Jako środek zastępczy dla proszku do pieczenia można zastosować sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu).
Nie zwlekaj z usunięciem kociej uryny
Zabrudzenia należy jak najszybciej usunąć. W innym wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że kot nasika w to samo miejsce po raz kolejny. Czyszczenie powinno być bardzo gruntowne – czuły nos kota jest w stanie wyczuć najmniejsze pozostałości po urynie.
Czy wiesz, że…? Swój ostry zapach kocia uryna „zawdzięcza” jej składnikom – amoniakowi i siarkowodorowi.
Specjalne środki czyszczące przeciwko plamom kociego moczu
W handlu znajdziesz bogaty asortyment profesjonalnych środków do usuwania zabrudzeń po Twoim kocie. Spreje antybakteryjne poza plamami po urynie, zwalczają również zabrudzenia spowodowane kałem i wymiocinami. Niektóre z produktów zawierają bakterie i enzymy, usuwające pozostałości po moczu i odchodach w sposób ekologiczny.
Nieprzyjemne zapachy z kociej kuwety
Jeżeli zapach kociego wychodka staje się nie do zniesienia, prawdopodobnie nadszedł czas na całkowitą wymianę żwirku dla kota i gruntowne wyczyszczenie kuwety. Kuweta dla kota powinna być oczyszczana z grudek i kału przynajmniej raz dziennie. W usunięciu nieprzyjemnej woni kuwety pomogą Ci specjalne neutralizatory zapachu i dezodoranty.
Pamiętaj: Produkty perfumowane stosuj w sposób ostrożny. Nie każdy zapach przyjemny dla człowieka odpowiada również kotu. Nieprzyjemna dla kota woń zapachu może spowodować, że nie będzie on odwiedzał swojej kuwety.
W internetowym sklepie zoologicznym zooplus znajdziesz spraje czyszczące, neutralizatory zapachu i dezodoranty, które pomogą Ci w usunięciu nieprzyjemnej woni kociej uryny.