Psycholog dla kotów: Wsparcie w przypadku problemów z kotem

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
koci behawiorysta

Stany lękowe, agresja lub zaniechanie higieny u kota mogą stać się prawdziwym utrapieniem dla opiekuna. Takie zachowanie jest często „krzykiem rozpaczy”, przez który kot chce nam przekazać, że jest nieszczęśliwy i cierpi. W takich przypadkach pomóc może wizyta u kociego psychologa.

Psycholog dla kotów: Pomoc w przypadku problemów behawioralnych

Tam gdzie kot, tam i szczęście”, twierdził brytyjski artysta malarz Stanley Spencer. Jednakże trudno jest przyznać tym słowom rację w sytuacji, gdy nasz ukochany pupil nagle zaczyna drapać i gryźć. Również wiecznie posikujący czworonóg lub swarliwa grupa kotów może doprowadzić do rozpaczy.

Poza tym, że takie zachowanie wystawia na ciężka próbę związek człowieka z kotem, świadczy ono również o tym, że zwierzę jest nieszczęśliwe i cierpi.

W przypadku takich niepożądanych zachowań pomocnym może być zasięgnięcie rady u eksperta. Koci psycholog potrafi zlokalizować przyczynę problemów i podpowiedzieć, jakie jest ich możliwe rozwiązanie.

Ważne: Im wcześniej zasięgniesz porady, tym lepiej. W przeciwnym wypadku istnieje zagrożenie dalszego pogłębiania się niepożądanego zachowania.

Przykłady problemów behawioralnych

Przeciwko jakim problemom behawioralnym może pomóc wizyta u kociego psychologa? Oto kilka przykładów:

  • Konflikty i zachowania agresywne w grupie kotów
  • Zachowania agresywne wobec ludzi
  • Brak czystości (uryna i odchody)
  • Znaczenie terenu (uryna i odchody)
  • Niszczenie mebli poprzez znaczenie terenu pazurami
  • Strach i panika
  • Depresja
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (np. psychogenne łysienie wyciekowe, zespół pica)
  • Ciągłe miauczenie, nocne miauczenie

Ważne: Wcześniejsza wizyta u weterynarza Niektóre z nietypowych zachowań mogą mieć również podłoże chorobowe. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy zaburzenie pojawia się nagle. Bez usunięcia przyczyny, czyli choroby, nie można oczekiwać, że terapia okaże się skuteczna. Dlatego też przed wizytą u kociego psychologa warto wcześniej odwiedzić weterynarza.

Porady natury ogólnej

Koci psycholog potrafi doradzić nie tylko w przypadku już istniejących problemów. Wizyta u niego może być pomocna również w przypadku osób nieposiadających większych doświadczeń z kotami.

A może po prostu chcesz nauczyć Twojego kota metody klikerowej lub potrzebujesz porady odnośnie właściwego odżywiania, gdyż Twój tygrysek zbyt dużo przybrał na wadze? Wielu kocich psychologów dysponuje szeroką wiedzą z różnych obszarów i potrafi udzielić Ci cennych informacji odnośnie wychowania i zdrowia kota.

Poniżej znajdziesz przykładowe tematy, które możesz poruszyć u kociego psychologa:

  • Właściwe przygotowanie mieszkania pod potrzeby kota
  • Wprowadzenie się nowego kota do domu z kotem
  • Metoda klikerowa
  • Porady żywieniowe
  • Przeprowadzka z kotem
  • Urlop z kotem
  • Kot sam w domu

Metodologia pracy psychologa

Przed wizytą terapeuta najprawdopodobniej poprosi Cię o wypełnienie ankiety. Pozwoli ona na optymalne przygotowanie się eksperta do terapii.

Terapia w przypadku zwierząt: Ankieta

Co znajduje się w ankiecie? Standardowymi pytaniami zawartymi w ankiecie są pytania bezpośrednio dotyczące kota: jego imienia, płci, wieku i rasy, jak również zdrowia i warunków życia. Czy kot jest kotem domowym, czy też wychodzącym? Czy kot żyje samotnie, czy też w grupie innych kotów?

Pojawiają się również pytania dotyczące psychiki kota – np. czy jest on raczej nieśmiały, czy też odważny. Oczywiście w ankiecie znajdziesz również pytania dotyczące bezpośrednio istniejących problemów behawioralnych.

Wizyta domowa lub porady wideo

W celu bezpośredniej oceny sytuacji terapeuta odwiedzi Cię w domu. Wizyta umożliwi mu obserwację zachowania Twojego pupila w jego otoczeniu, np. w jaki sposób wchodzi w interakcje z innymi kotami.

Jeżeli wizyta w domu nie jest możliwa, niektórzy z psychologów oferują opcję porady online (wideo).

Na podstawie obserwacji wystawiana jest diagnoza, a wraz z nią proponowane są możliwe środki zaradcze przeciwko niepożądanemu zachowaniu kota oraz sposoby ich wdrożenia.

W niektórych przypadkach konieczna jest ponowna wizyta u psychologa, na której omówione zostają osiągnięte postępy. O ile jest to konieczne, następuje adaptacja terapii.

Plan terapii

W idealnym wypadku po wystawionej diagnozie otrzymasz szczegółowo rozpisany plan terapii. Niektórzy z psychologów polecają również terapię kwiatową Bacha.

© DoraZett / stock.adobe.com
Nagradzanie kota może wzmocnić pożądane zachowanie i tym samym stać się elementem terapii.

Psycholog dla kotów: Jakie są koszty porady?

Koszt wizyty domowej to średnio 150–200 zł. Z reguły doliczyć należy również koszty dojazdu. Za poradę wirtualną zapłacimy również około 150 zł za godzinę. Porady dodatkowe kosztują najczęściej nieco mniej.

Usługi dodatkowe, typu rozpisanie terapii bądź planu odżywiania są najczęściej osobno płatne.

W przypadku kotów pochodzących ze schroniska niektórzy z terapeutów oferują niewielkie rabaty.

Jakim wykształceniem dysponuje koci psycholog?

Generalnie kocim psychologiem może zostać każdy. Profesja ta nie należy do zawodów chronionych. „Koci psycholog” nie jest również kierunkiem oferowanym na studiach. To samo dotyczy podobnych określeń typu: „terapeuta dla zwierząt”, czy też „doradca behawioralny dla kotów”.

Istnieje jednakże szereg prywatnych instytucji kształcących, które oferują szkolenia w zakresie terapii kotów.

Kierunkowe wykształcenie teoretyczne jest w tym zawodzie niezbędne. Bardzo ważne są również praktyczne doświadczenia z kotami. W związku z powyższym, przy wyborze kociego psychologa należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Czy psycholog sam posiada koty?
  • Czy dysponuje on dodatkowymi doświadczeniami typu praca jako weterynarz lub w schronisku?
  • Czy dysponuje on właściwym wykształceniem?
  • Czy ustawicznie kształci się, by na bieżąco uzupełniać swą wiedzę w temacie?
  • Czy sprawia wrażenie osoby sympatycznej i empatycznej?

Nawet jeżeli porada kociego psychologa nie należy do najtańszych, może się opłacić. Psycholog potrafi w neutralny sposób ocenić sytuację z zewnątrz. Dzięki temu może on być w stanie zauważyć rzeczy, których Ty na co dzień nie dostrzegasz.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane