Pozycje kota podczas snu i ich znaczenie
© maryviolet / stock.adobe.com
Nie zawsze, gdy kot ma zamknięte oczy, pogrążony jest w głębokim śnie. To, czy akurat śni, odpoczywa czy po prostu się relaksuje, czy czuwa, przy odrobinie umiejętności można rozpoznać po pozycjach kota podczas snu.
Spis treści
- Pozycje kota podczas snu: Co oznaczają?
- Pozycja wyciągnięta: Ulubiona pozycja wielu kotów
- Zwinięty w kłębek: Rozgrzewająca pozycja kota podczas snu
- Pozycja „bochenkowa”: Podczas krótkich drzemek
- W jakiej pozycji śpią koty, gdy są szczęśliwe? Na grzbiecie
- W jakiej pozycji śpią koty, gdy są zrelaksowane? Pozycja na boku
- W jakiej pozycji śpi kot, gdy odczuwa ból? Pozycja sfinksa
- Śniące koty
Pozycje kota podczas snu: Co oznaczają?
Dorosłe koty śpią do 16 godzin na dobę. Te małe drapieżniki potrzebują dużo odpoczynku, aby ich organizm mógł się zregenerować i być gotowy na kolejne wyprawy w poszukiwaniu zdobyczy. Przyjmują one wówczas różne pozycje – od wyciągniętych do skulonych.
Różne pozycje kota podczas snu mogą dostarczyć informacji na temat samopoczucia zwierzęcia, tego czy czuje się komfortowo czy niepewnie.
Pozycja wyciągnięta: Ulubiona pozycja wielu kotów
Rozciągając swoje ciało, koty zwiększają powierzchnię skóry, czego celem jest zmaksymalizowanie wymiany ciepła, na przykład przed piecem kaflowym lub na podłodze w salonie, gdy przez okno wpadają rozgrzewające promienie słońca.
W lecie, gdy kotu jest za ciepło, najczęściej szuka sobie chłodnych powierzchni do wyciągnięcia się – na przykład płytek w łazience.
Zwinięty w kłębek: Rozgrzewająca pozycja kota podczas snu
Jeśli kot zwija się w kłębek, najprawdopodobniej chce się ogrzać: Kładzie głowę na podłożu, podciąga łapy pod brzuch i owija ogon wokół tułowia niczym szalik.
Koty wychodzące, które podczas spaceru w deszczu czy śniegu robią sobie przerwę, szukają przytulnego miejsca i właśnie w ten sposób zwijają się.
Jeśli taką pozycję podczas snu kot wybiera w mieszkaniu, może mu być chłodno albo po prostu z przyjemnością wtula się w swoje posłanie.
Pozycja „bochenkowa”: Podczas krótkich drzemek
Również w przypadku tej pozycji kot podciąga łapy pod brzuch. Jednak głowa pozostaje uniesiona, a uszy zazwyczaj skierowane w kierunku źródeł dźwięków, W tej pozycji zwierzak nie śpi, a jedynie odpoczywa. Pozostaje czujny, docierają do niego wszystkie sygnały z otoczenia i zachowuje gotowość do ewentualnej ucieczki w razie niebezpieczeństwa.
Pozycję tę często przyjmują koty, które (jeszcze) nie czują się całkowicie swobodnie w nowym domu. Czasami może ona być również oznaką choroby.
W jakiej pozycji śpią koty, gdy są szczęśliwe? Na grzbiecie
Jeśli kot nie ma obaw, aby pokazać brzuch – swoją newralgiczną część ciała, czuje się komfortowo i bezpiecznie w swoim domu. Przyjmowanie przez kota pozycji podczas snu na grzbiecie z wystawionymi łapami możemy więc uznać za oznakę zaufania.
Jeśli pod jednym dachem mieszka kilka kotów, w tej pozycji śpi zazwyczaj tylko ten, który zajmuje najwyższą pozycję w stadzie.
W jakiej pozycji śpią koty, gdy są zrelaksowane? Pozycja na boku
Jeśli kot śpi na boku, oznacza to, że zapadł w głęboki sen. Cały tułów, w tym łapy, głowa i ogon spoczywają luźno na podłożu.
Mięśnie i stawy są rozluźnione, dzięki czemu zwierzak może się odpowiednio zregenerować do czasu kolejnego polowania (również na zabawkowe ofiary). Jeśli kot śpi w takiej pozycji, nie należy mu przeszkadzać i budzić go tylko w wyjątkowych sytuacjach.
W jakiej pozycji śpi kot, gdy odczuwa ból? Pozycja sfinksa
Przykucnięta pozycja podczas snu zazwyczaj nie jest dobrym znakiem. Jeśli bowiem kot przyciąga kończyny do tułowia i wygina grzbiet, należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję jego głowy.
Jeśli jest opuszczona w kierunku klatki piersiowej, a uszy skierowane w dół, najprawdopodobniej kota coś boli. Na odczuwany dyskomfort wskazuje także przyspieszony oddech. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Śniące koty
Podczas snu koty mogą cichutko miauczeć, a ich łapki mogą delikatnie drgać. To nie jest jednak powód do niepokoju – najprawdopodobniej nasz kot właśni śni – może o wieczornym polowaniu na myszy, a może nawet o nas.