Opieka nad kotem zimą: Porady na mroźną porę roku
© Sergiy Bykhunenko / stock.adobe.com
Pomimo tego, że koty dysponują grubą sierścią, większość z nich spędziłaby zimę najchętniej w ciepłym miejscu. Jak opiekować się kotem zimą? W tym artykule podpowiemy, co ułatwi naszym kanapowym pupilom i wagabundom bezstresowo przejść przez zimę. Znajdziecie tu również rady, w jaki sposób umilić kotom te zimne miesiące.
Spis treści
Czy koty marzną?
Zadajesz sobie pytanie, czy Twój kot w ogóle potrzebuje szczególnej opieki zimą? I czy koty w ogóle marzną? Kot wychodzący, spędzający przez cały rok większość czasu na zewnątrz, przygotowuje się na nadejście zimy w sposób instynktowny. Zimno nie jest dla niego groźne, przynajmniej nie od razu. Pomimo tego z pewnością ucieszy się z perspektywy przygotowanego dla niego ciepłego kącika na zimę. Pamiętaj o zapewnieniu Twojemu dachowcowi możliwości ogrzania się w domu podczas zimowej aury.
To, że kotu w zimę doskwiera chłód, zauważysz po mowie jego ciała:
- Zwierzę kurczy się i zwija się w kłębek.
- Łapki całkowicie chowają się pod sierścią.
- Kot napusza sierść.
- Oczy zwężają się do dwóch małych szparek.
Koty niewychodzące wprawdzie nie marzną tak często, jak ich dachowi pobratymcy, jednakże również ich organizmy czynią odpowiednie przygotowania na zimę. Poniżej znajdziecie porady, w jaki sposób optymalnie ułatwić Waszym pupilom przetrzymanie zimy – zarówno w domu, jak i na dworze.
Sen to podstawowe zajęcie kota w zimie
Gdy za oknem temperatura spada poniżej zera, a z zimowego nieba prószy pierwszy śnieg, sami najchętniej zakopalibyśmy się pod kołderkę i spędzili tam cały dzień. Również wiele dachowców zimą chętniej spędza czas w domu, śpiąc całymi godzinami. Koty niewychodzące też pochrapują znacznie częściej, niż w innych porach roku.
Dlaczego koty zimą śpią dłużej?
Typowy kot śpi od 12 do 16 godzin dziennie. Zimą czas snu wydłuża się nawet do 20 i więcej godzin. Pożywna karma i mała ilość światła słonecznego sprawiają, że koty stają się ospałe. Poza tym zwierzęta oszczędzają w trybie spoczynkowym energię potrzebną na dopasowanie ich temperatury do chłodu.
Zatroszcz się o ciepłe posłanko dla kota, tak by nie musiał marznąć i mógł oszczędzać siły. Przytulne posłanie na parapecie lub podgrzewane legowisko to prawdziwa gratka dla kotów. Nie dopuść jednak, by Twój kot przespał całą zimę – regularnie wietrz pomieszczenia i aktywnie zachęcaj zwierzę do zabawy. W ten sposób pobudzisz również jego siły witalne i przepędzisz zimową apatię.
Jak należy karmić kota zimą?
Nawet jeżeli Twój kot niewychodzący ucieszyłby się z perspektywy obrośnięcia zimowym tłuszczykiem, prawda jest taka, że ze względu na dużą ilość snu i optymalną temperaturę w domu koty niewychodzące wcale nie potrzebują zimą więcej pokarmu niż latem. Przyda im się za to więcej ruchu: Możesz zachęcić Twojego kota do zabawy, dając mu więcej możliwości do przytulania się bądź kupując mu pod choinkę nową zabawkę.
Po raz pierwszy spędzisz z Twoim kotem święta Bożego Narodzenia? Mamy dla Ciebie porady na bezstresowe spędzenie tych dni.
Jeżeli Twój kot jest kotem wychodzącym, zimą możesz podstawić mu większą porcję jedzonka. Zwróć uwagę na to, by zapewnić zwierzęciu pełnowartościowy pokarm. W końcu Twój mruczek potrzebuje mnóstwo energii, by sprostać zimowym chłodom. Pamiętaj, by nie przekarmić zwierzęcia, w przeciwnym wypadku będzie miało spore problemy z pozbyciem się na wiosnę zimowego sadełka.
Właściwa pielęgnacja kota przy gubieniu sierści
Podsumujmy: Koty to prawdziwi profesjonaliści, jeżeli chodzi o ochronę przed doskwierającym mrozem. Są w stanie dopasować do zimowych warunków nie tylko rytm snu, lecz również swoją sierść. Zmiany te możesz zauważyć po tym, że sierść Twojego futrzaka podczas głaskania wydaje się znacznie bardziej puszysta oraz po tym, że nagle całe mieszkanie jest jej pełne.
Jeżeli Twój kot gubi sierść na zimę, by zmienić futro na bardziej gęste z ciepłym podszerstkiem, możesz wspomóc ten proces częstym szczotkowaniem. W przypadku kotów niewychodzących, zimowe gubienie sierści nie jest tak intensywne, jak u dachowców. Jednakże również ich futerka wymagają gruntownej opieki. Specjalna karma zapobiegająca tworzeniu się kulek włosowych pomoże Twojemu kotu uniknąć nieprzyjemnych zaparć.
Podobnie jak u psów, również u kotów wychodzących należy zwrócić szczególną uwagę na ich łapki, by uniknąć ich spękania. W celu ochrony kocich łap przed solą do posypywania ulic, śniegiem i chłodem możesz skorzystać z ochronnego balsamu.
W jaki sposób należy chronić koty wychodzące przed zimowym chłodem
Jeżeli Twój kot będzie przebywał zimą również na dworze, musisz zapewnić mu możliwość schronienia się w ciepłym mieszkaniu. Najprostszym rozwiązaniem są tu drzwiczki dla kota. Dzięki nim Twój mruczek może zawsze sam zdecydować, kiedy ma już dość śniegu i lodu. Starsze koty oraz kocięta powinny spędzić zimę wewnątrz ciepłych pomieszczeń. Ich osłabiony starością system obronny lub zbyt rzadka sierść nie zapewniają wystarczającej ochrony przed przenikliwym zimnem.
Zazwyczaj śnieg nie sprawia kotom żadnych problemów. Jednak zbyt duża wilgoć może przeniknąć aż do podszerstka sierści kota i spowodować nadmierne wychłodzenie zwierzęta. Z tego też względu regularnie kontroluj sierść Twojego pupila, a w razie potrzeby zadbaj o dokładne wysuszenie jego futerka.
Jeżeli Twój futrzak jest zdrowy i nie zamierza rezygnować ze swoich zimowych spacerów, możesz mu zorganizować zimową siedzibę. Doskonałym zimowym schronieniem dla kotów jest np. domek dla kotów. Zapewnia on kotom ochronę przed chłodem i zimową niepogodą i daje możliwość odpoczynku i wzmocnienia.
Co musi się znaleźć w domku dla kotów
- Podpórka pod domkiem zapewni izolację przed zimnem od ziemi.
- Strzecha lub kocyki zapewnią dodatkowy komfort.
- Szczególnie luksusowym wariantem jest ogrzewany domek.
- Zapewnij kotu świeżą wodę i suchy pokarm. Nie korzystaj z metalowych misek.
- Domek ma za zadanie ochronę przed zimnem i powinien być zbudowany z materiałów nieprzepuszczających wody.
- Doskonałym pomysłem jest również zapewnienie kotu kuwety na zewnątrz.
Niezależnie od tego, czy Twój kot spędza zimą większość czasu na dworze, czy też w domu, jeżeli tylko poświęcisz mu wystarczająco dużo uwagi, na pewno odkryjesz, czego mu najbardziej potrzeba. Wykorzystaj jak najlepiej chłodne, zachęcające do przytulania miesiące, by jak najwięcej czasu spędzić, tuląc się do Twojego kota. Rozgrzeje to nawet najbardziej wychłodzonego futrzaka, rozweseli serce każdego kociarza, zapewni aktywne zajęcie i pozwoli na spokojne spędzenie tej mroźnej pory roku.