Ochronne siatki dla kota: Zabezpieczenie balkonu w domu z kotem
© michaelstephan / stock.adobe.com
Masz w domu balkon? Przy niewielkim wysiłku możesz zamienić go w oazę świeżego powietrza dla Twojego kota. Bezpieczeństwo kota musi być jednak na pierwszym miejscu. Dlatego podpowiemy Ci, jak zabezpieczyć balkon, by był bezpieczny dla kota.
Spis treści
Dlaczego balkon z zabezpieczeniem jest dobry dla kota?
Gdy tylko nadchodzi wiosna, wszystkich ciągnie na zewnątrz. Zwierzęta domowe również tęsknią za zmianą otoczenia po zakończeniu przytulnego sezonu zimowego.
Jeśli trzymasz kota w domu i masz balkon, możesz zapewnić mu wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu i cieszyć się szczęśliwym kotem.
Odpowiednio urządzony balkon dla kota ma wiele do zaoferowania Twojemu pupilowi przy dobrej pogodzie przez cały rok:
- Twój kot może skorzystać ze sporej dawki świeżego powietrza.
- Zwierzak może wystawić nos na wiatr i „obwąchać” otoczenie.
- Zwierzę doświadcza pór roku z bliska i osobiście, dzięki czemu ma zapewnioną różnorodność.
- Na zewnątrz zawsze coś się dzieje: ptaki, owady, ludzie i inne źródła hałasu wyostrzają kocie zmysły.
- Również na samym balkonie jest wiele do zbadania dla małego odkrywcy.
Aby zapewnić kotu bezpieczeństwo podczas pracy nad długą listą rzeczy do zrobienia na zewnątrz, należy zabezpieczyć balkon i drzwi balkonowe. Choć często twierdzi się, że koty zawsze spadają na łapy i nic im się nie dzieje, nawet jeśli spadną z dużej wysokości, niestety w rzeczywistości często zdarza się, że koty spadają z balkonu i doznają poważnych obrażeń.
Siatki dla kotów: Jak zabezpieczyć balkon dla kota?
Jednym z najważniejszych narzędzi do zabezpieczenia balkonu w domu z kotem jest siatka dla kota. Chroni ona kota przed wypadnięciem z balkonu. Zasadniczo powinna być odporna na rozdarcia, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz dobrana w taki sposób, aby Twój pupil nie mógł po prostu prześlizgnąć się przez oczka siatki.
Siatki dla kotów mogą być stosowane również w innych miejscach. Na przykład, pomagają zabezpieczyć okna i inne niebezpieczne otwory. Dzięki metalowej ramie i odpowiedniej siatce możesz nawet patio zamienić w rajski wolny wybieg dla kota.
Właściwa wielkość oczek
Aby mieć pewność, że Twój kot jest naprawdę chroniony przez cały czas, weź pod uwagę rozmiar oczek przy wyborze siatki:
Jeśli kot jest młody i zwinny, najlepiej wybrać siatkę dla kota o oczkach od dwóch do czterech centymetrów. Starsze koty lub grubsze zwierzęta będą wystarczająco chronione dzięki siatce o wielkości pięciu centymetrów.
Druciana rama chroni również nawet najbardziej uparte koty przed usiłowaniem ucieczki lub przypadkowym przebiciem siatki.
Wybór rodzaju mocowania
Rodzaj mocowania zależy od balkonu i sytuacji mieszkaniowej. Większość siatek dla kotów można łatwo przymocować za pomocą kołków, haczyków i linek mocujących. To otwiera wiele możliwości, aby zapewnić kotu bezpieczne wyjście na powietrze. Zanim jednak zaczniesz wiercić, najlepiej zapytaj właściciela domu o zgodę na montaż siatki.
Masz szczególnie surowego właściciela? Istnieją rozwiązania, które nie wymagają wykonywania otworów w ścianach. W ten sposób bez wiercenia można zabezpieczyć balkon na potrzeby kota. Takie przyjazne dla lokatorów siatki dla kotów mogą być mocowane np. za pomocą linek naciągowych i montowane na poręczy lub między sufitem a podłogą za pomocą zacisków i prętów teleskopowych. W ten sposób można również zabezpieczyć dla kota otwarty balkon.
Niektórzy opiekunowie kotów zastanawiają się, jak zabezpieczyć balkon bez instalowania siatki. Jednak ochrona, jaką oferuje siatka dla kota, nie ma alternatywy. Można jednak wybrać ciemny kolor siatki, który sprawi, że będzie bardziej niepozorna i sprytnie odwrócić od niej uwagę ładnie urządzonym kocim balkonem i roślinami.
Wskazówki dotyczące montażu siatki dla kota
- Upewnij się, że balkon jest zabezpieczony bez szczelin, ponieważ koty potrafią przecisnąć się nawet przez bardzo małe otwory.
- Lekko napnij siatkę.
- Siatka powinna być na tyle wysoka, aby uniemożliwić kotu ucieczkę szczeliną u góry siatki.
Stwórz na balkonie oazę dobrego samopoczucia dla kota
Balkon zabezpieczony na potrzeby kotów powinien nie tylko zapewniać im ochronę przed upadkiem. Idealnie byłoby, gdyby balkon dla kota był również miejscem, w którym Twój czworonożny przyjaciel czułby się całkowicie swobodnie i miło. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest dobrze przemyślane wyposażenie balkonu oraz eliminacja źródeł zagrożeń.
Rośliny na balkon bezpieczny dla kotów
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wyeliminować wszelkie źródła zagrożeń na balkonie. Najlepiej wybieraj wyłącznie nietoksyczne rośliny, jeśli Twój kot regularnie korzysta z balkonu. Alternatywnie, należy w każdym przypadku zabezpieczyć doniczki przed kotem. Uwaga: Nawóz do kwiatków może zaszkodzić Twojemu zwierzęciu, dlatego zawsze umieszczaj takie produkty w bezpiecznych miejscach.
Następujące rośliny są z kolei idealne dla kotów: Oprócz trawy dla kotów i kocimiętki na balkonie można uprawiać bambus i różne zioła, które są nieszkodliwe dla kotów. Należą do nich na przykład mięta, waleriana czy nasturcja.
Idealnie byłoby, gdyby rośliny znajdowały się poza bezpośrednim zasięgiem kota. Możesz również odwrócić uwagę kota od roślin na balkonie za pomocą zabawek.
Raj dla kotów na świeżym powietrzu
Przyjrzyjmy się teraz szczegółom wyposażenia, które być może nie są absolutnie niezbędne, ale sprawią, że balkon stanie się prawdziwą oazą dobrego samopoczucia dla Twojego kota. Jednym z nich jest zacienione miejsce na gorące dni. Szczególnie w lecie koty lubią chłodne miejsce do spania. Należy również zapewnić kotu możliwość picia. Woda deszczowa nie jest dobra dla Twojego kota, więc zawsze oferuj mu wystarczającą ilość świeżej wody pitnej.
Koty lubią też regularnie ścierać swoje pazury. Aby zapobiec manipulowaniu przez Twojego kota siatką, którą właśnie zainstalowałeś, rozważ zakup mebli do drapania na zewnątrz. Twój kotek będzie Ci wdzięczny za ładny drapak – i miejmy nadzieję – oszczędzi inne meble balkonowe.
Jednocześnie rozłożyste drapaki stanowią dobre punkty obserwacyjne. Podwyższone miejsce, które oferuje widok na daleki świat za balkonem jest zawsze bardzo lubiane przez koty.
Na koniec warto również pomyśleć o odpowiednich miejscach do leżakowania dla kota. Jeśli wielkość balkonu na to pozwala, można na przykład zasadzić kocią trawę w drewnianej skrzynce wyłożonej plastikową folią. Tam Twój kot może się wylegiwać i relaksować jak na łące. Alternatywą jest również przytulne legowisko dla kota.
Zabezpiecz balkon i zrelaksuj się razem ze swoim kotem
Dzięki naszym wskazówkom możesz sprawić, że Twój balkon będzie bezpieczny dla kota i zapewni mu wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu. Przy urządzaniu kociego balkonu wyobraźnia nie ma granic. Zainspiruj się również balkonami innych kocich przyjaciół na portalach społecznościowych lub przeszukując zdjęcia online.
Jeśli zabezpieczysz swój balkon, możesz nie tylko spędzać czas ze swoim pupilem na świeżym powietrzu. Możesz wykorzystać ten projekt do zrobienia wiosennych porządków na balkonie i stworzenia miejsca relaksu dla siebie i dla swojego kota.