Jak zrobić drapak dla kota: Porady i instrukcja DIY

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
samodzielna budowa drapaka dla kota

Koty uwielbiają drapaki: A może by tak samodzielnie zbudować drapak dla pupila?

Drapak dla kota to plac zabaw, wieża widokowa i schronienie w jednym. Ponadto Twój tygrysek może ostrzyć sobie na nim pazury. Drapak to zalecany mebel w przypadku każdego kota. Natomiast osoby, które zamierzają zbudować go samodzielnie mają tą przewagę, że mogą go zaprojektować całkowicie według własnego gustu i indywidualnych upodobań swoich i kotka. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat samodzielnej budowy drapaka, jak również instrukcję budowy z wykorzystaniem pnia brzozy.

Zalety drapaka DIY (do it yourself)

Drapak własnej budowy ma tą przewagę nad kupnym, że możesz go w całości zaprojektować według własnych założeń. Masz wolną rękę przy wyborze rodzaju drewna, materiału na legowisko oraz kolorów. Możesz również dopasować koci mebel do wystroju oraz wielkości Twojego mieszkania.

Dopasowanie do potrzeb kota

Masz również możliwość uwzględnienia preferencji i potrzeb Twojego ulubieńca: czy jest on typem akrobaty, czy też woli wypoczywać na wygodnych i łatwo osiągalnych legowiskach? Te wszystkie kwestie możesz wziąć pod uwagę podczas budowy drapaka. W przypadku starszych lub niepełnosprawnych kotów możesz zbudować ułatwiające wspinaczkę stopnie i rampy.

Jeżeli posiadasz większą ilość zwierząt, właściwym wyborem może być zbudowanie dużego drapaka, zapewniającego miejsce wszystkim Twoim mruczkom.

Tak więc, jeżeli masz choć trochę żyłki do majsterkowania, możesz sprawić dużo radości zarówno sobie, jak i Twojemu kociakowi.

Jak zrobić drapak dla kota: Na co należy zwrócić uwagę

W Internecie znajdziesz mnóstwo instrukcji budowy drapaka. Narzędzie i materiały kupisz w każdym sklepie budowlanym. Nawet meble z Ikei możesz zaadaptować na potrzeby kota. Niezależnie od podjętego wyboru należy zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów:

  • Jeżeli zdecydujesz się na drzewo naturalne, nie powinno ono być świeżo ścięte. Musi ono leżakować kilka tygodni, żeby się nie odkształcało.
  • Kora drzewa stanowi schronienie dla licznych owadów, dlatego też należy ją jak najszybciej usunąć.
  • Dolny odcinek pnia powinien być na tyle długi, by umożliwić kotu pełne wyprostowanie się na nim i bezproblemowe drapanie.
  • W przypadku gładkiego pnia należy obwinąć go liną sizalową. Doskonale nadaje się ona do ostrzenia pazurów kotka.
  • Pamiętaj o zasadach statyki: wyższy pień wymaga bardziej stabilnej podstawy. Zaopatrz się w odpowiednio dużą i ciężką płytę, a jeżeli to nie wystarczy, zapewnij drapakowi dodatkowe mocowanie na ścianie lub na suficie.
  • Korzystaj wyłącznie z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia kota. Dotyczy to przede wszystkim farb i klejów. Jeżeli masz zamiar obwinąć pień liną, a legowiska wymościć tekstyliami, kup wyłącznie produkty wolne od szkodliwych związków chemicznych.
  • Usuń z drapaka wszystkie elementy stanowiące potencjalne zagrożenie dla Twojego kota: zszywki, wystające gwoździe i wkręty oraz drzazgi. Gruntownie przeszlifuj wszystkie deski.
  • Dokładnie wymierz miejsce, w którym stanie drapak. Twój kot powinien mieć wystarczająco dużo miejsca na zeskoczenie z mebla.
  • Przed rozpoczęciem budowy wykonaj precyzyjny schemat drapaka z listą koniecznych materiałów.

Wskazówka: Jeżeli szkoda Ci czasu na czekanie do wyschnięcia drewna, zapytaj stolarza o już przeschnięte pnie.

naturalny drapak dla kota © FurryFritz / stock.adobe.com
Do ostrzenia pazurów szczególnie dobrze nadają się pnie brzóz.

Instrukcja samodzielnej budowy drapaka

Masz ochotę samodzielnie zbudować drapak dla swojego kota? Drapak z pnia brzozy nie wymaga skomplikowanych środków, a jednocześnie zapewni domowym kotom namiastkę natury w domu.

Kora brzozy poza walorami optycznymi ma jeszcze tą właściwość, że jest wolna od insektów. Dzięki temu nie jest konieczne wcześniejsze odarcie z niej pnia. Jeżeli zdecydujesz się na wybór innego drzewa, koniecznie pamiętaj o usunięciu z niego kory.

Pozostałe zalety: Nie potrzebujesz liny sizalowej. Drzewo nie przewróci się, gdyż jest przymocowane do sufitu.

Lista składników do budowy drapaka

  • pień brzozy o wysokości pomieszczenia
  • drewniana płyta o rozmiarach około 2 x 20 x 60 cm (zależnie od wielkości pnia)
  • wkręt do drewna 6 mm x 100 mm z łbem stożkowym
  • hak śrubowy z drewnianym gwintem do pnia
  • śruba sufitowa z oczkiem
  • kołek do śruby sufitowej

Ważne: Przy zakupie kołka do śruby sufitowej pamiętaj o wyborze odpowiedniego kołka do sufitu. W przypadku sufitu z betonu konieczny będzie inny kołek niż przy suficie z drewna.

Narzędzia potrzebne do samodzielnej budowy drapaka

  • piła
  • wkrętak elektryczny
  • wiertarka
  • 1 wiertło 5 mm
  • wiertła do haka śrubowego i kołków
  • nożyce do gałęzi

Instrukcja postępowania krok po kroku

  1. Wybierz odpowiednie miejsce na ustawienie drapaka.
  2. O ile to konieczne obetnij z pnia zbędne gałęzie.
  3. Przytnij pień do pożądanej długości. Przy cięciu uwzględnij długość haków mocujących. Podczas cięcia pamiętaj o zachowaniu prostej powierzchni ustawnej pnia.
  4. Przy mocowaniu stojaka wkręć wkręt przez deskę od dołu. Wkręt powinien być umieszczony centralnie i nie wystawać. W innym wypadku może dojść do uszkodzenia podłogi. W razie problemów z wkręceniem, wywierć wstępnie otwór małym wiertłem.
  5. Przykręć dolną stronę pnia brzozy do deski. Możesz również wstępnie nawiercić pień drzewa, ułatwi Ci to wkręcenie wkręta.
  6. Przymocuj hak śrubowy do górnej części pnia. Posłuży Ci on później do przymocowania drapaka do sufitu.
  7. Wywierć otwór w suficie w miejscu, w którym ma stanąć drapak i umieść w nim kołek. Zamocuj w nim śrubę sufitową z oczkiem.
  8. Teraz możesz ustawić drapak do pozycji pionowej i zawiesić hak w oczku. Gwint śruby pozwoli Ci na precyzyjne dopasowanie wysokości.

Wskazówka: Nie posiadasz odpowiedniej piły albo nie lubisz pracy z piłą? W takim wypadku możesz poprosić o przycięcie pnia na stolarni lub w sklepie budowlanym.

Zamocowanie legowiska

Jeżeli na pniu pozostały gałęzie, możesz je użyć do zamocowania dodatkowych legowisk. Po prostu przymocuj odpowiedniej wielkości deseczki do gałęzi. Możesz sobie pomóc, stosując odpowiednie kątowniki ze sklepu budowlanego.

Dzieło zakończone? W takim razie czas na relaks i cieszenie oczu widokiem Twojego kotka hasającego po jego nowym placu zabaw.

Jeżeli nie masz ochoty na samodzielną budowę drapaka, w sklepie online zooplus przygotowaliśmy dla Ciebie szeroki wybór różnych modeli drapaków.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane