Czy mój kot mnie kocha? 10 oznak, które temu dowodzą!
© Konstantin Aksenov / stock.adobe.com
Miłość i przywiązanie koty okazują na nieco subtelniejsze sposoby niż robią to z reguły psy. Jednak oddany opiekun i baczny obserwator i tak jednoznacznie potrafi rozpoznać znaki dawane przez pupila. Poniżej przyjrzymy się sposobom okazywania miłości przez nasze domowe mruczki, aby ułatwić wszystkim zainteresowanym odpowiedź na pytanie „Czy mój kot mnie kocha?”
Spis treści
Czy mój kot mnie kocha? Na tropie uczucia
Odpowiedź na pytanie „Czy mój kot mnie kocha?” jest niemal identyczna jak ta na pytanie „Czy mój kot jest szczęśliwy?”. Jeśli więc sprawisz, że Twój kot będzie w Twojej obecności szczęśliwy, jest to niemal jednoznaczne z darzoną Cię przez niego miłością.
Także podczas Twojej nieobecności kot może być szczęśliwy, o ile ufa, że niebawem wrócisz. To zaufanie również jest oznaką miłości, podobnie jak w przypadku psa.
1. Twój pupil mruga obojgiem oczek
Twój zwierzęcy współlokator mruga do Ciebie obojgiem oczek? Jest to niczym całus w stronę osoby obdarowanej mrugnięciem i oznacza tyle, co właśnie „kocham Cię”. Gest ten należy więc rozumieć jako jeden z największych dowodów kociej miłości.
Jeśli chcesz podarować kotu uśmiech w jego języku, mrugnij do niego obojgiem oczu na raz. Kot z pewnością zrozumie Twoją intencję.
2. Robi Ci prezenty
Naturalnie nie sprezentuje Ci na przykład wymarzonej torebki. Robi jednak coś, co płynie prosto z serca i jednocześnie udowadnia, jak wspaniałym jest łowcą oraz okazuje swoją troskę.
Martwa mysz jako oznaka miłości
Koty, które przynoszą swoją zdobycz do domu, chcą dostarczyć swoim ludziom pożywienie. Takie zachowanie jest typowe dla kocich mam, które troszczą się o swoje potomstwo i zachęcają je do polowania. Jest to więc niepodważalny dowód kociej miłości.
Być może widok martwego ptaka lub myszy nie sprawi Ci takiej radości jak prezent w postaci pary nowych butów, jednak taki gest ze strony pupila należy docenić. Można go potraktować jak odpowiedź twierdzącą na pytanie „Czy mój kot mnie kocha?”
3. Jest „rozmowny”
Obserwuj zawsze kontekst głośnego zachowania kota i zachowaj czujność jeśli chodzi o objawy zmian w jego samopoczuciu. Weź pod uwagę, że niektóre rasy, takie jak kot syjamski czy kot orientalny krótkowłosy są z natury wyjątkowo gadatliwe.
Sprawdzenie stanu zdrowia
W takim przypadku należy tę cechę często wzmacniać pozytywnymi reakcjami. Jednak w razie wątpliwości, co do przyczyn miauczenia, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, by ocenił, czy ma ono podłoże pozytywne czy negatywne.
Wokalizowanie może być bowiem wyrazem problemów behawioralnych, bólu, stresu oraz chorób, takich jak głuchota, demencja czy problemy z tarczycą.
Czy mój kot mnie kocha? Odpowiedź w postaci pomrukiwania
U zdrowych kotów miauczenie oznacza chęć nawiązania kontaktu. W ten sposób próbują się z nami skontaktować. Inne dźwięki, takie jak delikatne pomrukiwanie czy ciche miauczenie można interpretować pozytywnie. Kot daje wówczas do zrozumienia, że czuje się komfortowo i na pytanie „Czy mój kot mnie kocha?” z przekonaniem odpowiada twierdząco.
4. Śpi w pobliżu
Jeśli Twój kot zamiast legowiska wybiera sobie na drzemkę miejsce na stoliku, przy którym pracujesz i próbuje Cię miaucząc przekonać do porzucenia swoich zadań i oddania się wspólnej zabawie lub pieszczotom w łóżku, można mieć stuprocentową pewność: Twój kot Cię kocha. Jego uczucie objawia się w potrzebie bliskości.
5. Pokazuje brzuszek
Podobnie jak pies, kot pokazuje uległość i zaufanie, odwracając się na plecy i odsłaniając swój brzuch. To zaufanie jest ściśle powiązane z pozytywnymi uczuciami, jakimi musi Cię darzyć.
6. Ociera się o Ciebie głową
Twój kot ociera się o Ciebie swoją główką lub dotyka Cię noskiem? A może także ociera się o Twoje ramiona, klatkę piersiową i biodra? W ten sposób chce zostawić na Tobie swój zapach, aby zmieszał się z Twoim.
Należysz do mnie!
Jest to świadome znaczenie swojego terytorium. Twój kot chce zasygnalizować w ten sposób innym kotom, że ten człowiek jest już „zarezerwowany”.
7. Liże Cię
Jeżeli Twój kot przeprowadza rytuały pielęgnacyjne także na Tobie, jednoznacznie daje Ci do zrozumienia, że postrzega Cię jako członka swojej rodziny. Jednocześnie pokazuje on w ten sposób, że Cię bardzo lubi. Tak samo koty między sobą okazują sympatię, liżąc się nawzajem.
Czuła pielęgnacja
Dla kociej mamy jest to ponadto sposób na wzmacnianie więzi pomiędzy nią a jej kociętami. Jeśli więc Twój pupil zachowuje się tak w stosunku do Ciebie, masz powody, by czuć się przez niego doceniony i uznany.
8. Wysoko uniesiony ogon
Kot również oznajmia swoją miłość wysoko uniesionym ogonem. Takie położenie ogona oznacza przywiązanie i zaufanie.
Koty wykorzystują tę formę mowy ciała, aby powitać swojego opiekuna. Dodatkowe drganie jego końcówki oznacza natomiast podekscytowanie, uważność lub ciekawość.
9. Ugniatanie łapkami
Ruch przypominający ugniatanie ciasta jest u kota instynktowny i wziął się jeszcze z jego wczesnego dzieciństwa, kiedy ugniatanie brzucha matki stymulowało wydzielanie mleka z jej gruczołów mlecznych.
Takie zachowanie u dorosłego kota oznacza, że czuje się on bezpiecznie, jest szczęśliwy i zadowolony ze swojego otoczenia. Jest to niezaprzeczalnie największy i najbardziej niepodważalny dowód miłości, jaki Twój pupil może Ci dać.
10. Łasi się do nóg
Także to, że kot nie może oderwać się od Twoich nóg dowodzi, że jest do Ciebie przywiązany i darzy Cię ciepłym uczuciem. Pocieranie się o nogi człowieka znaczy w języku kota tyle, co „Ja jestem Twój, a Ty mój”.