Jak przyzwyczaić kota do trybu dnia sprzed Covid-19?

kot po izolacji

W czasie izolacji społecznej związanej z wybuchem pandemii koronawirusa przez kilka miesięcy spędzaliśmy znacznie więcej czasu w domu: praca zdalna w domu zamiast w biurze, kanapa przed telewizorem zamiast kina, zamówienia online zamiast restauracji. Dziś jednak znów coraz częściej wychodzimy, obostrzenia są luzowane. Z izolacji z powrotem do codzienności sprzed pandemii – jak to wpływa na nasze zwierzaki domowe? Jak przyzwyczaić domowego kota na nowo do warunków „po staremu”? Tutaj znajdziesz wskazówki!

Zwierzę, które ulega przyzwyczajeniom

Wielu kocich opiekunów, którzy z dnia na dzień zmienili miejsce pracy z biura na domowe biurko, znają to zaskoczone, pytające spojrzenie pupila. Niektórzy mogą mieć wrażenie, że ich ciągła obecność w domu nawet nieco przeszkadza kotu. Trudno się temu dziwić, ponieważ koty są zwierzętami, które mają swoje przyzwyczajenia i źle znoszą wszelkie zmiany. Cenią sobie bardzo wszelkie codzienne rytuały – dają im poczucie bezpieczeństwa. Do tych rytuałów zaliczają się również godziny spędzone bez człowieka. Oznacza to także, że jeśli kot przyzwyczaił się już do tego, że jego opiekun cały dzień niemal spędza w domu, na pewno będzie mu przeszkadzało, gdy ten zacznie znów wychodzić. Mówi się, że koty są bardziej  niezależne od psów i same kształtują sobie swoją codzienność – zwłaszcza te wychodzące. Niemniej wiadomo też, że koty obciążają zmiany. Twój kot też tak ma?

Jak poznać, że kot cierpi na lęk separacyjny po korona-izolacji:

  • stoi pod drzwiami, gdy chcesz opuścić mieszkanie, i głośno miauczy
  • nagle zaczyna drapać po tapetach, drzwiach i tapicerkach mebli, choć nigdy wcześniej tego nie robił
  • brudzi – jeśli kot na przykład załatwia potrzeby poza kuwetą, skonsultuj się najlepiej z weterynarzem, gdyż takie zachowanie u kota może mieć różne podłoża
  • atakuje Cię, gdy zmierzasz w stronę drzwi
  • przeszkadza Ci w spaniu
  • staje się niespokojny, częściej miauczy

Co zrobić, kiedy kot odczuwa lęk separacyjny lub po porostu nudę po zluzowaniu zasad korona-izolacji? Poznaj nasze wskazówki!

Jak najlepiej zapobiegać?

Izolacja społeczna z racji pandemii koronawirusa czy złamana noga – wiele sytuacji może doprowadzić do tego, że przeniesiemy na jakiś czas całe życie we własne cztery ściany. Wtedy mamy też więcej czasu dla swojego pupila. Co można zrobić, żeby mniej cierpiał, gdy nadejdzie znów czas codziennych rozstań? Zaplanuj przerwy! Wyznacz konkretne godziny, w których nie bawisz się i nie głaskasz kota. Ignoruj go wtedy, zachowuj się spokojnie, zwłaszcza, jeśli próbuje Cię zaczepiać – po prostu się oddal. Po upływie wyznaczonego czasu jak najbardziej pobaw się z kotem i utul go. Dzięki takiemu postępowaniu wniesiesz mnóstwo pożądanej radości do codzienności kota, ale nie zdominujesz jej. Niektóre koty – te bardziej niezależne – szybciej przyzwyczają się znów do trybu sprzed izolacji. Z kolei koty, które cenią sobie ciągłe pieszczoty i towarzystwo, mogą mieć z tym większe trudności, dlatego zwłaszcza w ich wypadku należy bez wyjątków przestrzegać tej zasady.

Zmiany wprowadzaj powoli

Wczoraj kwarantanna – dziś znów do biura a wieczorem do restauracji? To nieszczególnie dobry pomysł, jeśli masz kota za współlokatora. Powoli przyzwyczajaj kota do tego, że na dłużej będzie zostawał sam. Jeśli wracasz na cały dzień do biura, nie wychodź już nigdzie wieczorem przez pierwsze kilka dni. Pobądź ze swoim kotem.

Wprowadź nowe rytuały

Wiele opiekunów kotów podczas izolacji społecznej nagle bardzo dużo czasu zaczęło spędzać ze swoimi podopiecznymi. By koty łatwiej znów przyzwyczaiły się do trybu życia sprzed pandemii, wprowadzaj powoli nowe rytuały. Przed pójściem spać zaangażuj kota w jakąś zabawę lub weź go na kolana i przytul, jeśli lubi takie pieszczoty. Codziennie przeznaczaj dla niego ten czas. Wspólne rytuały pomogą w ukształtowaniu nowej codzienności po izolacji i dadzą kotu poczucie bezpieczeństwa.

Czy Twój kot ma wystarczająco dużo towarzystwa?

Koty samotnikami? Właściciele więcej niż jednego kota mocno w to stwierdzenie powątpiewają. Większość kotów niewychodzących bardzo docenia obecność swojego krewniaka. Dwa dobrze dogadujące się ze sobą koty mogą zostać same w domu dłużej, a nawet – przy dobrym opiekunie „dochodzącym” – na czas Twojego urlopu. Jeśli masz jednego kota i domyślasz się, że podczas Twojej nieobecności mu się nudzi, może koci kompan byłby dla niego dobrym rozwiązaniem? Jeśli jednak Twój pupil nigdy nie został dobrze zsocjalizowany i przez lata mieszkał bez towarzystwa innych zwierzaków, zaprzyjaźnienie go z nowym kotem może być zadaniem wymagającym. Im młodszy i bardziej elastyczny kot, tym bardziej ucieszy go nowe towarzystwo. Doświadczeni hodowcy, behawioryści czy inne osoby pracujące na co dzień ze zwierzętami z pewnością będą potrafili Ci doradzić, czy dla Twojego kota znajdzie się odpowiednie towarzystwo i jakie ono ma być. Zasadniczo drugi pupil powinien być raczej w podobnym wieku i cechować go powinien podobny temperament.

lęk separacyjny u kota © Evrymmnt / stock.adobe.com

Drzwiczki dla kota wychodzącego

Koty wychodzące mniej zależne są od tego, kiedy i jak długo ich opiekuna nie ma w domu. No chyba, że nie mają swoich drzwiczek. Kot może wyjść na zewnątrz, tylko kiedy jesteś w domu? Może to spowodować u niego niepokój, kiedy po izolacji znów kilka godzin dziennie będzie musiał siedzieć zamknięty. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem okażą się właśnie automatyczne drzwiczki dla kota. Istnieje mnóstwo wariantów takich drzwiczek. Większość z nich możesz zaprogramować tak, by wpuszczały do środka wyłącznie Twojego kota (czy całą, liczną kocią rodzinkę), nie pozwalając na to intruzom. Niektóre drzwiczki posiadają funkcję programowania czasowego, dzięki któremu ustalisz pory, w których kot będzie mógł przechodzić przez drzwiczki – w obie lub tylko jedną stronę. Od 15 ma już nie wychodzić, tylko czekać grzecznie na Twój powrót? Ustaw drzwiczki wyłącznie na wpuszczanie kota do środka od tej godziny. Gdy wróci, nie będzie mógł już wyjść. Istnieją też drzwiczki sterowane przez aplikacje, dzięki którym możesz kontrolować, jak kot się porusza i ustawiać blokady na odległość. Dzięki nim zawsze będziesz wiedzieć, gdzie jest w danym momencie Twój wychodzący pupil. Dla większości kotów wychodzących jednak nieobecność opiekuna zwykle nie stanowi dużego problemu, bo niewiele zmienia się w ich rytuałach.

Jak zapobiec lękowi separacyjnemu u młodego lub właśnie przygarniętego kotka

W przypadku kotków zaadoptowanych w czasie izolacji społecznej trzeba szczególną uwagę zwrócić na tempo wprowadzania zmian w częstotliwości i długości wychodzenia z domu. Trudno będzie zwłaszcza wtedy, jeśli kot nigdy wcześniej nie musiał zostawać sam, ponieważ zawsze któryś z domowników z nim był. Wciąż polecamy: koty niewychodzące najlepiej trzymać parami! Dzięki temu lęk separacyjny występuje u nich znacznie rzadziej. Przypuszczasz, że mimo to koty czują się nieswojo, gdy wychodzisz? W takim razie jak najszybciej przygotuj je na rozstania. Postępuj przy tym oczywiście powoli, małymi krokami wprowadzając zmiany. Unikaj typowych „sygnałów wychodzenia”. Na przykład, załóż płaszcz i weź do ręki kluczyki od samochodu, ale udaj się z nimi nie do drzwi, ale do kuchni. Następnie, jakiś czas później, bez żadnego przygotowania wyjdź na kilka minut z domu. Powoli wydłużaj czas, gdy Cię nie ma.

9 wskazówek dla opiekuna kota po korona-izolacji

  • Podczas izolacji nie koncentruj swojej uwagi wyłącznie na kocie – wyznacz regularny przedział czasu, w którym go ignorujesz
  • Wyznacz godziny zabaw i pieszczot – nie zapominaj o nich!
  • Jeśli masz jednego kota niewychodzącego, może zaadoptuj jeszcze jednego? Będą mieli towarzystwo!
  • Jeśli kot wykazuje zaburzenia zachowania, na przykład posikuje poza kuwetą, koniecznie idź na konsultację do weterynarza
  • W rozluźnieniu się kotu pomóc mogą spreje feromonowe
  • Kotom niewychodzącym na pewno spodoba się wysoki, wielopoziomowy drapak z platformą widokową – dostarczy im rozrywki i odwróci uwagę od Twojej nieobecności
  • Kotom wychodzącym zaoferuj drzwiczki automatyczne – zagwarantują im więcej swobody i uczynią je bardziej niezależnymi w czasie Twojej nieobecności
  • By uniknąć lęku separacyjnego u kota, wychodzenie z domu po izolacji ćwicz powoli i zawczasu

Powodzenia!

Najczęściej polecane