Dlaczego koty boją się ogórków?

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
kot bawi się ogórkiem

Niektóre koty nie są zachwycone widokiem ogórków. Straszenie nimi kota jednak nie powinno być dla nikogo takie zabawne.

W internecie krąży mnóstwo „śmiesznych” filmików, na których koty aż odskakują z przerażenia na widok ogórka. Co stoi za tym nietypowym kocim lękiem przed ogórkami? Dlaczego w rzeczywistości te filmiki wcale nie są śmieszne?

Internetowy szum o kotach i ogórkach

Jeśli wygooglujesz słowa kluczowe „kot ogórek śmieszny”, wyszukiwarka wypluje setki tysięcy wyników. Wśród nich są też niezliczone filmiki.

Panika na widok zielonego warzywa

Szum wokół tego, że koty boją się ogórków, sięga kilku lat wstecz. Filmiki błyskawicznie stały się viralami i znalazły niezliczoną ilość odbiorców i naśladowców. Zdecydowana większość z nich jest nadal dostępna i do dziś często wyświetlana.

Większość tych filmów przebiega według tego samego schematu: Kot jest pochylony nad miską i zajęty jedzeniem. Opiekun zakrada się za kotem, potajemnie kładzie za nim ogórka i czeka, aż nieświadomy pupil się odwróci. Na widok ogórka kot jest tak przerażony, że wyskakuje pionowo w powietrze.

Dlaczego koty boją się ogórków?

Przy tym wszystkim pojawia się pytanie: Właściwie dlaczego mały drapieżnik daje się tak bardzo przestraszyć niegroźnemu warzywu?

Na ten temat pojawiło się już wiele spekulacji. Niektórzy eksperci zakładają, że za ogórkową paniką stoi pozostałość z czasów, kiedy koty były dzikimi zwierzętami. Wydłużony kształt i zielony kolor ogórków przypomina węża – może to ożywiać pierwotne lęki u kota.

Dlaczego mój kot nie boi się ogórków?

Jednak niektóre koty domowe na widok takiego „węża” zachowują spokój. Dlatego psychologowie zwierzęcy podejrzewają, że to raczej kwestia charakteru, czy kot na widok ogórka zachowuje zimną krew, czy wpada w popłoch. Są koty raczej strachliwe i takie, które prawie niczego się nie boją.

Wyjaśnienie: Ogórek i efekt zaskoczenia

Najbardziej wiarygodnym wyjaśnieniem jest chyba efekt zaskoczenia. Kiedy kot jest w pełni zajęty swoim posiłkiem, nie zwraca uwagi na to, co dzieje się za nim. Nagle pojawia się jakiś dziwny przedmiot, który w ogóle tam nie pasuje, i którego wcześniej tam nie było.

Co gorsza, koty nie są zbyt dobre w dostrzeganiu obiektów w swoim najbliższym otoczeniu. Najwyraźniej widzą obiekty oddalone o kilka metrów.

Ucieczka ze strachu przed ogórkiem

Oczywistą rzeczą jest więc jak najszybszy skok w bezpieczne miejsce. Wtedy można dokładniej zbadać podejrzany obiekt z bezpiecznej odległości.

Nie do naśladowania!

Twój kot powinien czuć się bezpiecznie i pewnie podczas jedzenia. Jeśli przestraszysz go w miejscu karmienia, może w końcu całkowicie przestać jeść. Jeśli Twój pupil ma problemy z sercem, co od czasu do czasu zdarza się u kotów, taki kiepski żart również może mieć niebezpieczne konsekwencje.

Ogólnie rzecz biorąc, nigdy nie należy celowo straszyć żadnego kota, zwłaszcza jeśli chce się zdobyć stałe jego zaufanie. Najlepiej zostaw ogórki w lodówce, chyba że będziesz potrzebować ich do sałatki. Warzywa nie mają zastosowania w miejscu karmienia kota.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane