Czy koty mają sny?

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
czy koty śnią

Koty także potrafią śnić – w swoich snach przepracowują swoje dzienne doświadczenia.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, dlaczego Twój kotek tak dziwnie drga podczas snu? To dlatego, że koty też śnią! Dowiedz się więcej ciekawych faktów na temat kociego snu.

Nawyki kotów dotyczące snu

Koty spędzają od 14 do 16 godzin z zamkniętymi oczami. Małe kociaki i starsze zwierzęta śpią jeszcze więcej.

Pogoda również odgrywa rolę w długości snu u kota. Jeśli pada deszcz, koty lubią dłużej podrzemać i wylegiwać się na posłaniu. Także zimą koty spędzają więcej czasu w legowisku.

Koty jednak nie śpią przez cały czas, kiedy mają zamknięte oczy – nie zachowują ciągłości w spaniu, na zmianę budzą się, odpoczywając z zamkniętymi oczami i zachowując czujność, i zasypiają.

Zachowania podczas snu u kotów wychodzących i niewychodzących

Jako zwierzęta aktywne nocą, koty na polowanie wybierają się zwykle w godzinach porannych i wieczornych. Wiele kotów wychodzących wychodzi w nocy, a w ciągu dnia odpoczywa od swoich wybiegów.

Koty kanapowe z kolei często dostosowują się do rytmu dobowego swoich opiekunów. Gdy są oni w pracy, zwierzaki śpią. Kiedy wracają do domu, nadchodzi czas karmienia, zabawy i przytulania.

Fazy snu: Jak rozpoznać, że kot śni?

Obecnie w nauce panuje powszechna zgoda, że wszystkie ssaki śnią. Dotyczy to również kotów.

Podobnie jak u ludzi, sen kota można podzielić na dwie fazy. Sen REM towarzyszy marzeniom sennym, natomiast faza NREM jest pozbawiona marzeń sennych.

Faza REM lub sen paradoksalny – właśnie wtedy koty śnią

REM to skrót od „rapid eye movement”. Oczy poruszają się tam i z powrotem za zamkniętymi powiekami. Ale nie tylko oczy się poruszają, drgają także wibrysy, łapki czy ogon. Podczas tej fazy kot śni.

Faza snu głębokiego trwa około siedmiu minut. W sumie kot spędza w fazie REM około cztery godziny dziennie.

Faza NREM: Faza bez marzeń sennych

W tej fazie oczy są przeważnie nieruchome. Kot nie śni, a jego zmysły są na tyle rozbudzone, że w sytuacji zagrożenia może szybko zareagować na niebezpieczeństwo.

Faza ta trwa około pół godziny. W ciągu całego dnia kot spędza około dziesięciu do dwunastu godzin w śnie NREM.

śpiące kociątko © bmf-foto.de / stock.adobe.com
Młode koty potrzebują dużo snu.

Czy to dobrze, gdy koty śnią?

W snach niektóre koty drgają, jakby przeżywały straszny koszmar. Wielu opiekunów chciałoby pewnie w takiej sytuacji obudzić swojego kota. Ale to nie jest dobry pomysł.

Dlaczego koty mają koszmary?

W snach mózg kota przetwarza doświadczenia z całego dnia. Może w krainie marzeń goni myszkę, denerwuje psa lub przytula się do swojego opiekuna. Czy Twój kot czasem przez sen rusza wargami? Wtedy pewnie marzy o pysznym posiłku.

Proces ten jest bardzo ważny dla zdrowia psychicznego kota, dlatego nie należy go przerywać. Niektóre koty reagują nawet lękliwie lub agresywnie, jeśli nagle wyrwiesz je ze snu.

Idealne miejsce do spania dla kota

Koty są indywidualistami, dlatego ich gusta są różne, jeśli chodzi o wybór miejsca do spania. Ważne jest, aby zaoferować swojemu kotu różne opcje. Szczególnie jeśli masz kilka kotów, każdy z nich powinien mieć swoje własne ciche, przytulne miejsce do odpoczynku.

Wiele kotów woli spać u boku swojego człowieka

Wiele kotków uwielbia drzemać wysoko na platformie drapaka. Niektóre lubią też drzemać w transporterze. Ale jest jedna rzecz, co do której pewnie wszystkie koty się zgodzą: Ludzkie łóżko to naprawdę dobre miejsce do spania.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane