Co robić, gdy przybłąka się kot
© Monikasurzin / stock.adobe.com
Znajdujesz kota, który wydaje się nie być niczyją zgubą. Jak zachować się w takiej sytuacji? Co zrobić, kiedy kot jest zraniony i jak przekonać się, czy nie ma gdzieś domu, w którym opiekun zmartwiony na niego czeka? A jeśli chcesz przygarnąć przybłędę? Wszystkiego dowiesz się z tekstu poniżej.
Spis treści
Bezdomny przybłęda czy kot sąsiadów w odwiedzinach?
W poszukiwaniu przygód czy w pogoni za myszami wychodzące koty przemierzają okolicę. Nie ma w tym zwykle nic nadzwyczajnego, gdy w swoim ogrodzie czy na skrawku pola spotykasz przechadzającego się kota. Jeśli częściej widujesz jednego osobnika, prawdopodobnie jest to kot mieszkający nieopodal, który od czasu do czasu robi obchód po sąsiednich podwórkach. Wiele kotów wychodzących często udaje się w tę samą trasę, na obchód znajomego rewiru.
Co robić, gdy obcy kot chce wejść do Twojego domu?
Jeśli kot siedzi przed drzwiami na balkon i wyraźnie ma nadzieję, że wejdzie do środka, nie oznacza to, że gdzieindziej nie ma on swojego własnego domu. Niektóre koty są po prostu wyjątkowo ciekawskie i najchętniej wścibiłyby nos wszędzie, gdzie się tylko da – także do domów sąsiadów, zwłaszcza, jeśli wyczują jakąś interesującą woń. W końcu który kot odmówi dodatkowej porcji pysznego jedzonka?
Czy można karmić obce koty?
Nawet jeśli kot robi wszystko, by wybłagać jedzenie, nie dawaj mu niczego tak po prostu, nie wiedząc czyj to kot i skąd się wziął. Najczęściej napotykane koty to po prostu zwierzęta z sąsiedztwa, które regularnie są karmione przez swoich opiekunów i, którym swoją dodatkową porcją pożywienia mógłbyś jedynie zaszkodzić. Niektóre koty mają skłonności do nadwagi lub mają alergie i nietolerancje pokarmowe, dlatego powinny jeść wyłącznie specjalistyczną karmę dla kota, odpowiadającą ich potrzebom. Jeśli chcesz koniecznie zrobić coś dobrego dla odwiedzającego Cię zwierzęcia, zostaw dla niego miskę ze świeżą wodą (nie mlekiem!).
Po czym rozpoznać, czy kot ma dom czy nie?
Jeśli kot jest wyraźnie zaniedbany i wychudzony, najprawdopodobniej nie ma domu, w którym byłby regularnie karmiony i pielęgnowany. Porcja karmy dla kota z pewnością w takim przypadku pomoże zwierzęciu z powrotem wrócić do sił. Jednak po czym poznać na pewno, że kot jest bezdomny? Chudy kot może być po prostu na coś chory lub bardzo stary, ale mieć opiekuna. Lub odwrotnie, zadbany kot być może został wyrzucony lub uciekł na tyle daleko, że nie potrafi wrócić, i może być bardzo głodny. Jednoznacznych dowodów na to, że kot jest bezpański niestety nie ma – chyba że posiada obróżkę z adresówką, wówczas nie ma przynajmniej wątpliwości, że kot jest czyjś. Istnieje jednak kilka punktów zaczepienia, którymi można się kierować, by stwierdzić, czy kot przypuszczalnie posiada ludzką rodzinę, czy też nie.
Kot, który ma dom
Kot, który nie ma domu
Kiedy i jak można pomóc bezdomnemu kotu?
Jeśli znaleziony przez Ciebie kot faktycznie wygląda na bezdomnego, najpierw postaraj się zapewnić mu spokój i nie postępuj zbyt gwałtownie. Nawet najbardziej uroczego, patrzącego błagalnie kociaka nie bierz natychmiast na ręce i nie zanoś go do domu. Spokojnie zastanów się, czy słusznie oceniasz sytuację. Może to jednak tylko nieznany Ci kot z sąsiedztwa, który zatrzymał się na Twojej posesji na chwilkę? Jak wygląda sierść kota? Czy jest zadbana? Jak kot zachowuje się wobec Ciebie? Jeśli uznasz, że kot na pewno jest bezdomny, koniecznie udziel mu pomocy!
Pięć zamieszczonych poniżej pytań pomoże Ci stwierdzić, jak odpowiednio zachować się w sytuacji, gdy znajduje się przybłąkanego kota.
5 pytań, na które trzeba odpowiedzieć, kiedy znalazło się bezdomnego kota
· Czy kot jest zraniony?
Może kot skaleczył się w łapkę lub odczuwa ból z innego powodu, dlatego nie jest w stanie samodzielnie wrócić do swojego domu? Jeśli znajdziesz przybłąkanego kota, najpierw upewnij się, że nie jest zraniony. Jeśli znajdziesz ranę, natychmiast udaj się z kotem do weterynarza. Ubierz grube rękawice, zanim weźmiesz kota na ręce. Nie wiadomo, jak kot się zachowa. Zranione zwierzęta mogą reagować bardzo agresywnie – będą chciały się obronić przed Tobą i mogą Cię mocno poranić pazurami. Jeśli sierść znalezionego kota wygląda na bardzo zaniedbaną i wykazuje wyraźne prześwity, może to oznaczać, że zwierzę obległy pasożyty, które mogą być niebezpieczne również dla Ciebie i Twoich zwierząt domowych.
· Czy kotka była kotna w niedalekiej przeszłości?
Zanim zabierzesz kotka z miejsca znalezienia, musisz sprawdzić, czy przypadkiem kot nie jest świeżo upieczoną kocią mamą! Może kotka przyszła prosić o pomoc, a jej młode czekają gdzieś nieopodal ukryte? Jeśli znajdziesz młode, nie ruszaj ich! Pozostaw także matkę. Jeśli odniesiesz jednak wrażenie, że zwierzęta potrzebują z jakiegoś powodu pomocy, nie zabieraj żadnego z nich do weterynarza, tylko zadzwoń do pobliskiej placówki lub organizacji pomocy zwierzętom i poproś o interwencję na miejscu.
· Jak znaleźć opiekuna kota?
Spróbuj popytać sąsiadów, czy nie znają przypadkiem przybłąkanego kota. Może znajdzie się ktoś, kto zna opiekuna zwierzęcia. Dzięki temu możesz szybko stwierdzić, czy kot rzeczywiście jest bezpański, czy może jednak ma opiekuna, ale na przykład zabłądził i nie potrafił wrócić. Możesz też w dalszych krokach zamieścić ogłoszenie o znalezieniu kotka w Internecie i wydrukować informację ze zdjęciem i porozwieszać w okolicy. Nie zapomnij dołączyć swoich danych kontaktowych! Być może będziesz mieć szczęście i prawowity opiekun kota szybko sam się do Ciebie zgłosi!
· Kto powinien zajmować się kotkiem podczas oczekiwania na właściciela?
Jeśli kot nosi obróżkę z adresówką lub weterynarz wykryje mikroczip w skórze zwierzęcia, najprawdopodobniej poznasz dane kontaktowe właściciela zwierzęcia. Możesz skontaktować się z nim samodzielnie lub zostawić zwierzę w placówce lub towarzystwie opieki nad zwierzętami, jeśli nie chcesz lub nie możesz się nim opiekować, zanim odbierze je właściciel. Jeśli pracujesz poza domem i nie będzie Cię przez kilka godzin, w związku z czym kot będzie musiał zostać w nowym, zupełnie obcym miejscu sam, lepszą decyzją będzie zostawienie kota w organizacji, gdzie zajmie się nim wykwalifikowany personel.
· Czy mogę zatrzymać znalezionego kota?
Nawet, jeśli najchętniej od razu uroczego kotka chciałoby się zatrzymać, nie można tak po prostu zabrać go do siebie do domu. Możesz opiekować się nim podczas poszukiwania jego prawowitego opiekuna, ale powinno się takie znalezisko zgłosić, gdzie się da i szukać właściciela, przynajmniej przez następne pół roku od zgłoszenia. Jeśli chcesz zatrzymać kota, i masz pewność, że kot jest bezpański, jak najbardziej możesz go zatrzymać! Zachęcamy do zarejestrowania kota i zaczipowania go.
A wyprawkę dla kota znajdziesz w sklepie zoologicznym zooplus.pl!