Właściwa pielęgnacja konia
© MinDof / stock.adobe.com
Konie zmieniają sierść dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Większość koni ma krótką i łatwą w pielęgnacji sierść, jednak jej codzienne szczotkowanie jest niezbędne, zwłaszcza w tym okresie. Na czym jeszcze polega właściwa pielęgnacja konia? Przeczytaj!
Pielęgnacja kopyt
Kopyta końskie należy regularnie czyścić przed i po każdym treningu. Wbrew niektórym opiniom, koniecznością nie jest natomiast ich natłuszczanie. Powierzchnia rogu kopytowego jest przepuszczalna dla powietrza i wody, dzięki czemu stopień nawilżenia kopyta jest w naturalny sposób regulowany, a tłuszcz może pory zatkać i ograniczyć tę przepuszczalność. Oczywiście istnieją pewne wyjątki! W przypadku koni trzymanych w boksach, natłuszczanie kopyt może chronić kopyta przed szkodliwym działaniem moczu.
Bezpośrednio nad kopytami znajdują się szczotki pęcinowe, a owłosiona pęcina jest szczególnie podatna na choroby grzybowe i grudę. Aby temu zapobiec, obszar ten należy regularnie myć i smarować specjalnymi maściami i pryskać preparatami w aerozolu. Nogi konia trzeba regularnie sprawdzać pod kątem urazów i obrzęków.
Pielęgnacja sierści
Poza regularnym szczotkowaniem przed każdą jazdą czy gruntownym czyszczeniem po wyjeździe w teren, sierść konia wymaga szczególnej pielęgnacji jedynie podczas zmiany okrywy włosowej. Regularne, intensywne wyczesywanie sierści z użyciem gumowego czy metalowego zgrzebła w okresie zmiany sierści i czyszczenie z użyciem szczotki włosianej zapewnia utrzymanie konia w czystości. W przypadku koni, które intensywnie pracują również w zimie, warto rozważyć golenie. Dzięki temu pozbawiony zimowej sierści koń będzie pocił się mniej intensywnie i szybciej wyschnie po treningu, ale niestety przy ujemnym temperaturach może się łatwiej przeziębić. Dlatego konie, które są golone, zawsze muszą stać w derkach!
Pielęgnacja konia: Grzywa
W zależności od kondycji grzywy i ogona, ich pielęgnacja może okazać się czasochłonna. Dlatego do ich rozczesywania warto użyć sprayu lub lotionu. W przypadku wyjątkowo długiej i cienkiej grzywy, takiej jakiej posiadaczami są konie arabskie, pomocne jest jej zaplatanie w celu uniknięcia plątania i kołtunienia się włosów prowadzącego nawet do konieczności ich obcięcia.