Herpeswirus koni
© r_simmer / stock.adobe.com
Herpeswirus koni (EHV, Equine Herpesvirus) występuje u koni na całym świecie i może prowadzić do rozwoju różnych postaci choroby. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie objawy wywołuje herpeswirus koni, jak ustrzec przed nim zwierzęta i co zrobić w przypadku pojawienia się dolegliwości.
Spis treści
- Czy herpeswirus koni jest niebezpieczny?
- Objawy: Jakie są objawy herpeswirusa koni?
- Diagnoza: Jak wykrywa się herpeswirus koni?
- Leczenie: Jak wygląda leczenie herpeswirusa koni?
- Przyczyny: Co wywołuje reaktywację herpeswirusów?
- Rokowania w przypadku herpeswirusa koni: Jakie są szanse powodzenia leczenia?
- Profilaktyka: Jak uchronić konia przez zakażeniem herpeswirusem?
Czy herpeswirus koni jest niebezpieczny?
Herpeswirus koni to choroba wirusowa występująca u koni na całym świecie. Chociaż zakażenie nim nie zawsze powoduje ciężki przebieg, jest to poważna dolegliwość i nie należy jej lekceważyć. Jest wysoce zaraźliwa i jeśli wybuchnie w wyniku stresu, rozprzestrzenia się po stajniach podobnie jak epidemia, a pojawiające się objawy zależą od rodzaju patogenu. Szczególnie niepokojąca jest postać neurologiczna, która powoduje deficyty neurologiczne, w konsekwencji których wiele koni umiera.
Czy herpeswirus koni może przenieść się z konia na człowieka?
Herpeswirus koni nie jest chorobą odzwierzęcą, w związku z czym pozostaje niegroźny dla ludzi, podobnie jak dla innych gatunków zwierząt. Wyjątkiem są bliscy krewni koni, tacy jak osły, muły czy osłomuły.
Warto wiedzieć: Choroba odzwierzęca (zoonoza) to choroba zakaźna, która może być przenoszona między zwierzętami i ludźmi.
To, co sprawia, że herpeswirus koni jest tak niebezpieczny, to wysokie ryzyko zakażenia między końmi. Należy pamiętać, że może on przenosić się z konia na konia w stajni, dlatego higiena ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu i zwalczaniu tej choroby wirusowej.
Objawy: Jakie są objawy herpeswirusa koni?
To, jakie objawy wystąpią u danego osobnika zależy od wielu czynników, wśród których bardzo istotna jest pierwotna postać wirusa – wyróżniamy pięć wariantów, które noszą w nazwie różne cyfry od EHV-1 do EHV-5.
EHV-2 i EHV-5 to tak zwane gamma-herpeswirusy, powodujące zapalenie spojówek. Podejrzewa się je również o bycie prekursorami wirusowych i bakteryjnych infekcji dróg oddechowych.
Najbardziej powszechne są infekcje związane z EHV-1 i EHV-4, zwanymi alfa-herpeswirusami. Powodują one poronienia, choroby układu oddechowego i deficyty neurologiczne.
Poronienia
U źrebnych klaczy herpeswirusy EHV-1 i EHV-4 powodują śmierć płodu w ostatnim trymestrze ciąży. Niektóre klacze nie wykazują zupełnie żadnych objawów ich obecności, jeśli jednak pojawią się w stajni hodowlanej, istnieje ryzyko zarażenia wszystkich koni, a w efekcie licznych poronień.
W rzadkich przypadkach rodzą się źrebięta, które są słabe, ale zazwyczaj umierają w ciągu dwóch dni z powodu braku możliwości leczenia. Poronienia zwykle nie mają negatywnego wpływu na zdrowie klaczy i kolejne ciąże są jak najbardziej możliwe.
Postać oddechowa
Jeśli wirusy atakują górne drogi oddechowe, u chorych pojawia się gorączka i zmęczenie. Zwierzęta mniej jedzą, występuje u nich przezroczysta wydzielina z nosa, rzadziej kaszel.
Postać ta ma charakter samoograniczający się i zazwyczaj nie wymaga leczenia.
Postać neurologiczna
Neurologiczna postać herpeswirusa koni dotyka układu nerwowego zwierząt i może powodować poważne dolegliwości – gorączkę oraz ataksję.
Wraz ze wzrostem nasilenia choroby postępuje utrata koordynacji ruchowej. Często pojawiają się także inne nieprawidłowości neurologiczne, takie jak zaburzenia w oddawaniu moczu i kału, w wyniku których wiele zwierząt umiera.
Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?
Jeśli podejrzewamy infekcję herpeswirusem u naszego konia, powinnyśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Ponadto warto dowiedzieć się, jakie przepisy prawne obowiązują w naszym miejscu zamieszkania. Może bowiem okazać, się, że chore zwierzęta należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii. W Polsce zakażenia herpeswirusem nie są jednostką chorobową podlegającą obowiązkowi zwalczania ani też rejestracji.
Diagnoza: Jak wykrywa się herpeswirus koni?
Szczególną uwagę należy zwrócić na konie mające gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza i ich najbliższych stajennych sąsiadów. Aby wykryć zakażenie wirusem EHV, lekarz weterynarii pobierze wymaz z nosa lub próbkę krwi, które zostaną przeanalizowane przez wyspecjalizowane laboratoria, będące w stanie wykryć wirusy z wykorzystaniem metod biologii molekularnej, takich jak testy PCR czy hodowle wirusów.
Warto wiedzieć: Test na obecność przeciwciał nie zdaje egzaminu w wykrywaniu infekcji. Wiele koni ma bowiem przeciwciała, nie wykazując objawów.
Leczenie: Jak wygląda leczenie herpeswirusa koni?
Rodzaj leczenia zależy od typu wirusa i stopnia zaawansowania choroby. Największy nacisk kładzie się na środki łagodzące objawy.
W przypadku postaci poronnej i oddechowej, leczenie z reguły nie jest konieczne. Niemniej, lekarz weterynarii powinien sprawdzić macicę klaczy po poronieniu i przepłukać ją w razie potrzeby.
Postać neurologiczna wymaga zazwyczaj zastosowania bardziej intensywnych działań, w zależności od stopnia jej nasilenia. Największe szanse na wyzdrowienie ma koń, który trafi do specjalistycznej kliniki, gdzie zostanie unieruchomiony i poddany leczeniu. Dalsze działania podejmowane są w zależności od obrazu klinicznego.
Przyczyny: Co wywołuje reaktywację herpeswirusów?
Wiele koni zaraża się herpeswirusem już w wieku źrebięcym, ale często ci nieproszeni goście pozostają ukryci w organizmie przez całe życie.
Podczas tak zwanego okresu latencji, wirusy można wykryć w dotkniętych nimi organach, ale nie wywołują one żadnych objawów. Nie są także wówczas wydalane z organizmu.
Problem: Utajone wirusy mogą w dowolnym momencie ulec reaktywacji w wyniku stresu, powodując wystąpienie objawów i wydalanie wirusa.
Transmisja: Jak przenoszony jest herpeswirus koni?
Wirus wydalany jest przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych przez chore oraz niewykazujące wyraźnych objawów zwierzęta. Ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie w przypadku bezpośredniego kontaktu, ale istnieje także w przypadku pośredniego kontaktu z tak zwanymi wektorami, czyli miotłami, poidłami czy stajennymi pracującymi w danej stajni, z którymi chore zwierzęta mają kontakt.
Nosicielami są głównie zarażone konie, które nie były szczepione. Szacuje się, że około 80 procent całej populacji koni jest bezobjawowymi nosicielami wirusa EHV.
Warto wiedzieć: Okres inkubacji, czyli czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów wynosi zaledwie od jednego do dwóch dni.
Rokowania w przypadku herpeswirusa koni: Jakie są szanse powodzenia leczenia?
Przebieg zakażenia wirusem EHV koni zależy w dużej mierze od jego rodzaju.
- Jeśli w wyniku infekcji herpeswirusem nasza klacz poroniła, z reguły nie będzie miała kłopotów z ponownym zaźrebieniem się. Należy jednak liczyć się z tym, że w kolejnych latach poronienie może się powtórzyć.
- Postać oddechowa zazwyczaj ustępuje sama i nie pozostawia po sobie żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
- Najbardziej niekorzystne rokowania są w przypadku postaci neurologicznej, ponieważ wiąże się ona z poważnymi powikłaniami i może być śmiertelna.
Profilaktyka: Jak uchronić konia przez zakażeniem herpeswirusem?
Aby nasz koń był zdrowy, kluczowa jest profilaktyka. Warto także trzymać konie oddzielnie – na przykład klacze hodowlane, młode konie czy konie startujące w zawodach nie powinny być trzymane razem.
Czy można zaszczepić konia przeciwko EHV?
Chociaż szczepionka na EHV istnieje, nie chroni ona w pełni przed zakażeniem i związanymi z nim objawami. Regularne szczepienia koni są jednak zalecane, ponieważ ograniczają wydalanie wirusa i przyczyniają się do złagodzenia występujących objawów.
Podstawowe szczepienia zwierząt przeciwko EHV-1 i EHV-4 odbywa się w wieku sześciu miesięcy i powtarzane jest po czterech do sześciu tygodniach oraz po sześciu do siedmiu miesiącach. Następnie, szczepienia przypominające podawane są co sześć miesięcy.
Szczepionki monowalentne zawierające żywy patogen, które skierowane są przeciwko EHV-1 można podawać źrebnym klaczom w czwartym, piątym i ósmym miesiącu ciąży. Inaktywowane szczepionki przeciwko EHV-1 i EHV-4 można natomiast podawać w piątym, siódmym i dziewiątym miesiącu.
Środki higieny w przypadku pojawienia się EHV w stajni
Jeśli w stadzie pojawiło się lub podejrzewa się ognisko herpeswirusa koni, konieczne jest zastosowanie środków higieny, aby zapobiec dalszym infekcjom. W tym celu należy:
- W miarę możliwości oddzielić poszczególne konie od siebie.
- Myć ręce po każdym kontakcie z koniem.
- Ograniczyć przemieszczanie się koni do niezbędnego minimum i ograniczyć kontakt między końmi.
- Zminimalizować przemieszczanie się osób pomiędzy stajniami.
- Używać oddzielnego fartucha ochronnego i jednorazowych rękawiczek dla każdego konia.
- Używać mat dezynfekujących do dezynfekcji obuwia w przypadku przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi stajniami.
- Ograniczyć kontakt z głową i nozdrzami konia.