Rodzaje siodeł

Osiodłany koń

Siodła dla koni

Obok ogłowia, siodło jest najważniejszym elementem sprzętu jeździeckiego. Jednak, żeby zarówno koń jak i jeździec mogli czerpać radość ze wspólnych treningów, musi być ono idealnie dopasowane do budowy konia i być jednocześnie wygodne dla jeźdźca. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje siodeł.

Budowa siodła

  • Terlica Najważniejszym elementem siodła jest terlica, która nadaje siodłu kształt, stanowi jego szkielet i może być wykonana z różnych materiałów (np. drewna, plastiku czy stali). Obecnie produkowane są również siodła bezterlicowe, które zapewniają koniowi większą swobodę ruchów.
  • Łęk Łęk to część siodła znajdująca się nad kłębem konia. W tym miejscu siodło nie opiera się o jego grzbiet, ponieważ pod nim znajduje się kręgosłup, na który należy wywierać możliwie najmniejszy nacisk.
  • Panele siodła Panele to wypełnienie znajdujące się z tyłu siodła. Ważne jest jego równomierne rozłożenie, by każdy panel wywierał taki sam nacisk na grzbiet konia. Zaleca się, by siodło było sprawdzane przez specjalistę raz w roku, ponieważ kształt pleców konia zmienia się z wiekiem i w miarę postępu treningów, co wymaga korekty paneli.  
  • Siedzisko Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce, w którym siedzi jeździec. Siedziska mogą mieć różne rozmiary i powinny być dopasowane do danego jeźdźca. W przeciwnym razie mogą być źródłem problemów zdrowotnych.
  • Tybinki Po obu stronach siodła znajdują się tybinki, których kształt i długość zależą od rodzaju siodła. W ich przedniej części znajdują się poduszki kolanowe, które chronią i stabilizują położenie nogi jeźdźca.
Budowa siodła © DieFliege / stock.adobe.com

Rodzaje siodeł

Siodło wykonane na zamówienie

Jest to idealne rozwiązanie dla konia i jeźdźca. Siodło takie jest dostosowane dokładnie do konia i jeźdźca – w większości przypadków stanowi jedyne rozwiązane dla nietypowej budowy końskich grzbietów. Ma jednak swoją cenę: Siodło szyte na miarę jest droższe niż siodła dostępne w regularnej sprzedaży.

Siodło z możliwością regulacji

Na rynku dostępne są siodła, które mają regulowane terlice i panele, dzięki czemu można je indywidualnie dopasowywać i zmieniać wraz ze zmieniającą się budową konia. Jest to rozwiązanie w sam raz dla młodych koni. Siodła takie powinny być oczywiście również dopasowane przez profesjonalistę i regularnie sprawdzane pod kątem ułożenia na grzbiecie konia.

Siodło z wymiennym łękiem

Tego rodzaju siodło można dopasować do szerokości końskiego grzbietu, jest więc dobrym rozwiązaniem dla wszystkich koni, których budowa zmienia się wraz z treningiem i porą roku. Pamiętaj jednak, że wymieniając łęk, zmieniamy też nieco rozmiar siodła, dlatego zwróćmy przy tym uwagę na jego długość i potencjalne punkty nacisku.

Siodło bezterlicowe

Siodła bezterlicowe są obecnie bardzo popularne. Mówi się, że pasują do każdego końskiego grzbietu, niezależnie od tego, jak się zmienia w wyniku treningów. Brak terlicy sprawia, że koń ma większą swobodę ruchu. Nie rozkładają one jednak ciężaru jeźdźca tak równomiernie, jak robią to klasyczne siodła. Anatomiczna podkładka pod siodło, która przejmie to zadanie, jest więc absolutnie niezbędna w ich przypadku.

Siodła bezterlicowe należą to typów siodeł sprawdzających się przede wszystkim w przypadku lżejszych jeźdźców i koni z mało wydatnym kłębem. Podczas dłuższych przejażdżek brak przestrzeni na kręgosłup może prowadzić jednak do przegrzania.

Po wybraniu odpowiedniego siodła, należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Magazynie dla koni zooplus.

Najczęściej polecane