Niemiecki kuc wierzchowy

Artykuł napisany przez Natalie Decker
niemiecki kuc wierzchowy

Wysportowany jak koń gorącokrwisty, przyjazny jak kuc: niemiecki kuc wierzchowy.

O niemieckim kucu wierzchowym często mówi się, że jest miniaturowym koniem gorącokrwistym. Jego elegancja i predyspozycje do sportu przywołują na myśl jego większego krewnego. Z kolei wytrzymałość i przyjazne usposobienie tego niewielkiego wierzchowca są charakterystyczne dla typowego kuca.

Pokrój: Jaki wzrost osiągają niemieckie kuce wierzchowe?

Wzrost niemieckich kuców wierzchowych waha się od 138 do 148 centymetrów w kłębie, co oznacza, że w klasyfikacji kuców zaliczane są do grupy D. Przedstawiciele tej rasy to dobrze umięśnione kuce sportowe w nowoczesnym typie. Ich harmonijna budowa sprawia, że z wyglądu przypominają bardziej duże konie wierzchowe niż kuce.

Mocny grzbiet

Typowe dla kuców cechy zewnętrzne, którymi charakteryzują się również niemieckie kuce wierzchowe to wyrazista głowa i duże oczy o przyjaznym wyrazie. Ich uszy są niewielkie a chrapy duże, szyja szeroka, średniej długości, zwężająca się w kierunki głowy.

Kłąb jest wyraźnie zaznaczony, a łopatki skośne, jak przystało na konia sportowego, tworząc optymalną powierzchnię, na której dobrze leży siodło. Klatka piersiowa jest głęboka, a plecy i zad muskularne.

Elegancki kuc o wielu maściach

Niemiecki kuc wierzchowy jest szczupły i szlachetny. Smukłe kończyny, mocne stawy i niezbyt wysoko osadzony ogon dopełniają jego pełen harmonii wygląd. Występuje w wielu umaszczeniach, od karej przez gniadą i kasztanowatą po siwą. Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie maści i odmiany.

Niemiecki kuc wierzchowy na łące © Saga Engine Media / stock.adobe.com
Mała głowa i bystre oczy są charakterystyczne dla niemieckiego kuca wierzchowego.

Charakter: Wysportowany i lubiący dzieci

Niemieckie kuce wierzchowe wyglądają uroczo jak kuce przystało i mają ducha walki, jaki mógłby zawstydzić niejednego dużego konia. Uważane są za nieskomplikowane, niezwykle przyjazne konie, z którymi świetnie dogadują się zwłaszcza młodzi jeźdźcy.

Charakter bliski koniom gorącokrwistym

Niemiecki kuc wierzchowy charakteryzuje się spokojem i wrażliwością, a jego chęć do pracy i ruchu, sprawia, że świetnie sprawdza się w roli konia sportowego.

Z jednej strony jest bardzo ambitny i aktywny, z drugiej strony opanowany i delikatny. Ze względu na niezwykłą przyjazność w stosunku do dzieci, niemiecki kuc wierzchowy jest bardzo chętnie wybierany jak koń sportowy lub rekreacyjny dla młodzieży.

Przeznaczenie

Przeznaczenie: Jaki ciężar jest w stanie nosić na grzbiecie niemiecki kuc wierzchowy?

Na niemieckich kucach wierzchowych mogą jeździć dzieci, młodzież oraz lżejsi dorośli. To, ile kilogramów mogą unieść zależy między innymi od indywidualnych cech danego konia, jego poziomu wyszkolenia i budowy. Również siodło i umiejętności jeźdźca odgrywają w tym zakresie ważną rolę.

Ogólna zasada brzmi: Maksymalne obciążenie niemieckiego kuca wierzchowego nie powinno przekracza dwudziestu procent jego wagi. W przypadku wierzchowców ważących 330 kilogramów, górną granicą dla ciężaru jeźdźca jest 66 kilogramów.

Konie startujące w zawodach dosiadane są zazwyczaj przez dzieci i młodzież do 16 roku życia, ale czasami do konkursów dopuszczani są również starsi jeźdźcy.

Kuc sportowy i do powożenia

Ze względu na swoją wrodzoną chęć do pracy i predyspozycje skokowe, niemiecki kuc wierzchowy nadaje się do uprawiania wielu dyscyplin jeździeckich – skoków przez przeszkody, ujeżdżenia oraz wszechstronnego konkursu konia wierzchowego.

Charakteryzuje się regularnością i obszernością chodów, jego wykrok w stępie jest relatywnie długi, kłus mocny a galop z wyraźną fazą zawieszenia. Te wszechstronnie uzdolnione kuce mogą być również wykorzystywane do rajdów długodystansowych oraz powożenia, w czym sprawdzają się równie dobrze jak w sporcie.

Warunki utrzymania

Warunki utrzymania: Chów wolnowybiegowy

Utrzymanie niemieckiego kuca wierzchowego nie jest skomplikowane. Najlepiej będzie się czuł w chowie wolnowybiegowym, który zapewni temu wrażliwemu, przyjaznemu kucowi nieograniczony kontakt z innymi końmi oraz możliwość swobodnego ruchu na świeżym powietrzu. Kuce te mogą przebywać na pastwiskach cały rok, ponieważ na jesieni zmieniają sierść na zimową, która jest na tyle gruba, aby zapewnić im ochronę przed zimnem.

Jaki jest koszt utrzymania kuca?

Koszty utrzymania niemieckiego kuca wierzchowego zależą od wielu czynników, takich na przykład jak cena pensjonatu, która różni się w zależności od rejonu Polski, ale średnio wynosi 1500 zł miesięcznie. Miejsce dla konia w dużym ośrodku dysponującym zadaszonym placem do jazdy i pełną infrastrukturą może kosztować 2000 zł i więcej.

Do tego dochodzą bieżące wydatki związane z paszą, weterynarzem i kowalem. Obecnie wśród właścicieli koni coraz bardziej popularne staje się również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie konia, co stanowi dodatkowy koszt.

Należy uwzględnić także koszt podstawowego wyposażenia, do którego należy sprzęt do pielęgnacji, kantar, uwiąz oraz ogłowie, które co jakiś czas wymagają odświeżenia.

Należy uwzględnić także koszt podstawowego wyposażenia, do którego należy sprzęt do pielęgnacji, kantar, uwiąz oraz ogłowie, które co jakiś czas wymagają odświeżenia.

Zdrowie

Zdrowie: Wskazówki dotyczące żywienia i pielęgnacji

Co prawda niemiecki kuc wierzchowy należy do szczupłych koni, ale podobnie jak inne kuce, dobrze wykorzystuje paszę. W związku z tym jej ilość należy dostosować do poziomu aktywności zwierzęcia.

Jeżeli koń długo nie będzie pracował albo będzie dużo czasu spędzał na pastwisku, a co za tym idzie jadł dużo trawy, może nie tylko szybko przybrać na wadze, ale również narazić się na ryzyko zachorowania na przykład na ochwat.

Jak długo żyją niemieckie kuce wierzchowe?

Generalnie, niemieckie kuce wierzchowe to bardzo wytrzymała rasa. Dzięki swojej fizycznej i psychicznej odporności, przy zapewnieniu odpowiedniej opieki, często dożywają słusznego wieku. Średnia długość życia w ich przypadku to około 20 lat.

Należy tylko pamiętać, aby zapewnić im możliwość swobodnego ruchu – trzymanie ich w boksach przez większość dnia na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Pochodzenie

Pochodzenie: Hodowla rasy w Niemczech

Niemiecki kuc wierzchowy to relatywnie młoda rasa. Jego hodowla została zapoczątkowana w Niemczech w połowie lat sześćdziesiątych w celu pokrycia rosnącego zapotrzebowania na konie dla młodych jeźdźców. Dobrobyt, książki, filmy i seriale z końmi w rolach głównych sprawiają, że coraz więcej dzieci odkrywa w sobie pasję do jeździectwa.

Rasy wyjściowe dla niemieckiego kuca wierzchowego

Niemiecki kuc wierzchowy został stworzony na bazie brytyjskich kuców sportowych, głównie kuców walijskich. Do przodków niemieckiego kuca wierzchowego zaliczmy również dzikie konie żyjące w Nadrenii-Westfalii..

Za sprawą różnych programów krzyżowania hodowcy chcieli uzyskać rasę koni o sportowym temperamencie konia wierzchowego i łagodnym usposobieniu kuca. Podczas etapu uszlachetniania rasy, użyto również koni pełnej krwi.

Popularna rasa kuców pochodząca z Niemiec

W ciągu zaledwie 20 lat, dzięki ukierunkowanej hodowli, udało się uzyskać niewielkich rozmiarów konia sportowego, zdolnego do uzyskiwania świetnych wyników w sporcie. Rasa mająca swój początek w Nadrenii-Westfalii, Dolnej Saksonii i Szlezwiku-Holsztynie, jest dziś hodowana w całych Niemczech. W międzyczasie stała się jedną z ulubionych ras koni w Niemczech.

Zakup: Ile kosztuje niemiecki kuc wierzchowy?

Cena niemieckiego kuca wierzchowego zależy od czynników takich jak stan zdrowia, pochodzenie i poziom wyszkolenia. Za zdrowego, zadbanego i wyszkolonego niemieckiego kuca wierzchowego będziemy musieli zapłacić kwotę mieszczącą się w średnim czterocyfrowym przedziale. Konie, które mają już za sobą sukcesy w sporcie będą z reguły droższe.

W przeciwieństwie do tego, źrebięta bez udokumentowanego pełnego pochodzenia można kupić już za mniej niż 1000 euro. Jednak korzystanie z takich pozornych okazji zdecydowanie odradzamy, ponieważ paszport konia, poświadczający jego pochodzenie, jest wymagany na terenie Unii Europejskiej.

Alternatywa dla zakupu konia: Dzierżawa lub współdzierżawa

Jeśli nie chcesz od razu kupować własnego wierzchowca, możesz rozważyć wydzierżawienie konia. Jest to bardzo dobry pomysł zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, które marzą o własnym zwierzaku. Ponieważ ich zainteresowania często zmieniają się jak w kalejdoskopie, dzierżawa lub współdzierżawa może być rozsądną alternatywą dla posiadania konia.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane