Koń Shire

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
koń rasy shire

Konie rasy Shire przykuwają uwagę nie tylko swoim wzrostem, ale także charakterystycznymi porastającymi kończyny gęstymi szczotkami.

Przedstawiciele rasy Shire często uznawani są za najwyższe konie na świecie, osiągają bowiem wzrost około dwóch metrów. Imponują nie tylko swoją wysokością, ale również przyjaznym usposobieniem i wielkim sercem.

Pokrój: Delikatny olbrzym

Ze względu na charakterystyczny wygląd, koni tej rasy nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Za sprawą swoich imponujących rozmiarów i wadze wahającej się od 800 do 1100 kilogramów, należą do najwyższych reprezentantów nie tylko koni zimnokrwistych, ale i koni w ogóle.

Jaki wzrost osiąga koń Shire?

Zazwyczaj waha się on w granicach od 1,60 do 2,05 metra. Najwyższym koniem rasy Shire jest Noddy. Ten wyhodowany w Australii ogier mierzy 2,05 metra i waży 1500 kilogramów.

Jednak daleko mu do Sampsona, wałacha wyhodowanego w połowie XIX wieku, którego wzrost wynosił rekordowe 2,19 metrów.

Co wyróżnia rasę Shire?

Obok mocnej budowy i elegancko ukształtowanej szyi, cechami charakterystycznymi koni rasy Shire są długi i wysoko osadzony ogon, gęsta grzywa i szczotki porastające kończyny.

Zgodnie z tradycją w niektórych krajach przycina się lub obcina ogon koni zimnokrwistych w celach pokazowych. W innych krajach z kolei, na przykład w Niemczech, przycinanie ogona, który nierzadko sięga prawie do ziemi, jest zabronione.

Najpopularniejszym umaszczeniem wśród przedstawicieli tej rasy jest maść gniada i kara, konie siwe występują rzadko. Według wzorców rasy, konie kasztanowate są niepożądane. Często natomiast występują białe odmiany na głowie i kończynach.

Charakter

Usposobienie: Olbrzym o gołębim sercu

Konie rasy Shire są pieszczotliwie nazywane „gentle giants”, czyli delikatni olbrzymi, ponieważ oprócz imponującego wzrostu, zachwycają również wyjątkową łagodnością charakteru. Ponadto są bystre, inteligentne i chętne do nauki.

Jeśli szukasz silnego i mądrego wierzchowca, który emanuje spokojem, a do tego jest niezwykle wszechstronny, Shire będzie doskonałym wyborem. Sprawdzi się on także w przypadku początkujących jeźdźców, pod warunkiem, że nie onieśmielą ich jego pokaźne rozmiary.

Podatność na szkolenie i przeznaczenie: Uosobienie siły

Przez wiele lat Shire był użytkowany w rolnictwie, a w XIX wieku także do ciągnięcia tramwajów na ulicach Londynu. Dzięki swojej niewątpliwej sile sprawdza się dobrze jako koń pociągowy czy zaprzęgowy, gorzej odnajduje się w roli konia sportowego. Za sprawą swojego wyjątkowego wyglądu zyskał sobie również sławę jako koń pokazowy.

Jest idealnym kompanem do długich przejażdżek wierzchem w terenie, ale długie galopady czy skoki przez przeszkody nie należą do jego ulubionych aktywności. Ze względu na swoje przywiązanie do człowieka i przyjazny charakter, często wykorzystywany jest jako koński terapeuta.

W artykule Jazda konna nie tylko dla dzieci dowiesz się co sprawia, że jeździectwo jest tak chętnie uprawiane przez osoby w różnym wieku.

Warunki utrzymania

Warunki utrzymania: Przestrzeń i stabilizacja

Niezależnie od rasy, do dobrego samopoczucia i zachowania zdrowia konie potrzebują kontaktu z innymi końmi, dużo ruchu i miejsca, gdzie mogą spokojnie pobierać pożywienie, którego ze względu na swoją masę, potrzebują całkiem sporo.

Warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Konie tej rasy preferują chów wolnowybiegowy.
  • W przypadku chowu stajennego, wielkość boksów należy odpowiednio dostosować zgodnie z zasadą: (Wysokość w kłębie x 2)2.
  • Potrzebują dużej przestrzeni do swobodnego ruchu.
  • Pomimo swojej delikatności i łagodności, są to bardzo silne zwierzęta, dlatego pastwiska, na których przebywają należy odpowiednio ogrodzić i zabezpieczyć, aby zapobiec ich ewentualnemu sforsowaniu.
  • Należy również zadbać o to, aby podłoże padoków było równe i suche.

Utrzymanie koni tej rasy nie jest trudne. Tak naprawdę jedyne, co wymaga szczególnej pielęgnacji w ich przypadku, to szczotki porastające kończyny. Należy je regularnie czyścić, sprawdzać pod kątem obecności ciał obcych, urazów czy ewentualnej grudy, czyli infekcji skóry w obrębie pęciny.

Żywienie

Żywienie: Shire potrzebuje dużej ilości paszy objętościowej

Dietę koni należy ustalać w zależności od obciążenia pracą i tego jak wykorzystują paszę. Ponadto należy uwzględnić ich żywienie w zgodzie z zasadami obowiązującymi dla rasy również ze względu na jej pochodzenie.

Konie rasy Shire pochodzą z Anglii, gdzie żywiły się głównie posiekanym sianem i słomą. Pasze treściwe należy zatem zadawać ostrożnie, podobnie jak białko, którego nadmiar może prowadzić do wspomnianej grudy. Podstawą diety tych zwierząt powinna być pasza objętościowa, a jej ilość zgodna z zasadą: Kilogram paszy objętościowej na każde 100 kilogramów masy ciała.

Dietę warto uzupełniać w minerały i witaminy w postaci suplementów.

Zdrowie

Zdrowie: Długie życie dzięki troskliwej opiece

Szczotki porastające kończyny przedstawicieli tej rasy są ich niewątpliwą ozdobą, ale stanowią też idealne środowisko do rozwoju grudy. Jej powstawaniu, oprócz właściwej diety, zapobiegnie odpowiednia pielęgnacja.

Konie rasy Shire to konie późno dorastające, co oznacza, że potrzebują więcej czasu na osiągnięcie dojrzałości niż inne konie. Z tego względu należy pamiętać, aby nie obciążać ich ciężką pracą zbyt wcześnie w celu uniknięcia nieprawidłowego rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego.

Uwaga przy odrobaczaniu: W przypadku tak dużej wagi, zwyczajowa dawka preparatu odrobaczającego może okazać się nieskuteczna.

Jak długo żyje Shire?

Osiemnasty rok życia to optymalny czas na przejście na końską emeryturę, na której przy odpowiedniej opiece i trosce osiągnie wiek 20 lub więcej lat.

Zakup

Zakup: Z jakim wydatkiem muszę się liczyć, kupując konia rasy Shire?

Jeśli już wiesz, że Shire to koń dla Ciebie, poszukaj ofert sprzedaży u prywatnych właścicieli lub hodowców.

Ile kosztuje koń rasy Shire?

Za przedstawiciela tej rasy zapłacimy co najmniej 20.000 złoty. Musimy też pamiętać, że decydując się na kupno Shire, musimy uwzględnić nieco większe wydatki związane z jego żywieniem a także większe zapotrzebowanie na przestrzeń uwarunkowane jego gabarytami.

Pochodzenie

Pochodzenie: Skąd pochodzą konie Shire?

Ich ojczyzną jest Anglia, a ich nazwa pochodzi od nazwy jednostki terytorialno-administracyjnej w epoce anglosaskiej, odpowiadająca późniejszemu hrabstwu. Tam hodowano je na początku jako konie wierzchowe dla rycerzy, a następnie jako konie robocze i zaprzęgowe.

Ich współczesny wzrost udało się osiągnąć dzięki krzyżowaniu z innymi rasami silnych koni zimnokrwistych, były więc w stanie z łatwością transportować ciężkie uzbrojenie na duże odległości.

Początki hodowli

Początki zorganizowanej hodowli tej rasy sięgają 1878 roku, kiedy utworzono stowarzyszenie English Cart Horse Society, które dzisiaj znane jest pod nazwą Shire Horse Society. Wysiłki jego członków sprawiły, że konie Shire istnieją do dziś. Ze względu na malejącą potrzebę wykorzystywania ich w rolnictwie, wielu przedstawicieli tej rasy sprzedano do Szkocji, do hodowli koni rasy Clydesdale, ale dzięki wprowadzeniu księgi stadnej, udało się je uratować od wyginięcia.

Podsumowanie

Konie rasy Shire zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale także delikatnością i łagodnością. Decydując się na kupno konia rasy Shire musimy pamiętać, że ze względu na swoje ponadprzeciętne rozmiary potrzebuje on więcej przestrzeni do życia, ale jeżeli jesteśmy w stanie mu ją zapewnić, w zamian zyskamy oddanego przyjaciela o wielkim sercu.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane