Koń belgijski zimnokrwisty (Brabant)
© pafra / stock.adobe.com
Koń belgijski zimnokrwisty zwany również brabantem, koniem flamandzkim czy flamandem, należy do najsilniejszych i najmocniejszych ras koni. O pozostałych cechach wyróżniających tych siłaczy dowiesz się w przygotowanym przez nas artykule.
Spis treści
- Pokrój: Konie robocze o imponujących rozmiarach
- Charakter: Jakie usposobienie mają brabanty?
- Przeznaczenie: Do czego wykorzystywane są konie belgijskie?
- Warunki utrzymania: Jakie warunki należy zapewnić belgijskiemu koniowi zimnokrwistemu?
- Żywienie: Na co należy zwrócić uwagę przy żywieniu belgijskich koni zimnokrwistych?
- Zdrowie: Konie belgijskie są odporne na choroby i żyją długo
- Zakup: Kupno brabanta z rąk prywatnych
- Pochodzenie: Skąd pochodzą te olbrzymy?
- Podsumowanie: Wyjątkowy koń dla miłośników niezwykłości
Pokrój: Konie robocze o imponujących rozmiarach
Te masywne konie osiągają wzrost od 158 do 175 centymetrów, a ich waga waha się od 700 do 1.200 kilogramów.
Cała sylwetka, szyja i kończyny tych koni są krótkie i mocne, klatka piersiowa głęboka i umięśniona, a zad okrągły i rozłupany.
Głowa przedstawicieli tej rasy jest stosunkowo mała, czoło szerokie, uszy niewielkie a grzywa gruba, opadająca równomiernie po obu stronach szyi. Ogon u tych reprezentantów koni zimnokrwistych jest głęboko osadzony, a kończyny porośnięte bujnymi szczotkami pęcinowymi.
Umaszczenie koni belgijskich
Konie ras zimnokrwistych występują w szerokim wachlarzu umaszczenia, a konie brabanckie nie są tu wyjątkiem. Spotkamy zatem brabantów dereszowatych, kasztanowatych, gniadych, karych czy karych w siwiźnie. Dopuszczalne są także wszystkie możliwe białe odmiany na nogach czy głowie.
Charakter: Jakie usposobienie mają brabanty?
Masywna sylwetka koni belgijskich wzbudza respekt, ale przy bliższym poznaniu okazuje się, że skrywa ona spokojne, dobrze usposobione i delikatne zwierzę. Konie tej rasy są bardzo zrównoważone i nie tracą opanowania nawet w stresujących sytuacjach.
Wystarczy spędzić trochę czasu w towarzystwie tych olbrzymów, aby przekonać się, że to niezwykle posłuszne i godne zaufania zwierzęta. Dzięki tym cechom, brabanty są wyjątkowo chętne i zmotywowane do nauki i pracy.
Przeznaczenie
Przeznaczenie: Do czego wykorzystywane są konie belgijskie?
Połączenie siły, opanowania i pojętności sprawia, że brabanty chętnie współpracują z człowiekiem i są bardzo często wykorzystywane jako konie robocze. W przeszłości konie te były użytkowane głównie jako konie do pracy w lesie i na roli. Dzisiaj natomiast biorą udział w różnego rodzaju pokazach, paradach i festynach, gdzie z wrodzoną lekkością ciągną powozy.
Ponadto w Belgii, skąd pochodzą, pełnią jeszcze jedną ważną funkcję: Pomagają poławiaczom krewetek w wyciąganiu sieci pełnych tych skorupiaków z wód Morza Północnego. Tę wielowiekową tradycję można dzisiaj wciąż obserwować w miejscowości Oostduinkerke, w północno-zachodniej Belgii.
Czy na belgijskich koniach zimnokrwistych można jeździć?
Zważywszy na ich zrównoważony charakter, brabanty świetnie sprawdzają się również jako konie wierzchowe. W końcu ruch to zdrowie i wskazany jest dla wszystkich koni, nie tylko tych o sylwetce sportowca. Jednak ze względu na swoją masę, lepiej będą się czuły na spokojnym spacerze niż w szalonym galopie.
Warunki utrzymania
Warunki utrzymania: Jakie warunki należy zapewnić belgijskiemu koniowi zimnokrwistemu?
Reprezentanci tej rasy nie mają szczególnych wymagań dotyczących warunków utrzymania, ale należy pamiętać o dwóch aspektach: towarzystwie innych koni i odpowiedniej przestrzeni.
Jako że są to konie o wyjątkowych rozmiarach, wymagają zapewnienia im nieco więcej przestrzeni niż w przypadku koni o mniejszej masie. Dotyczy to zarówno warunków bytowych, jak i sprzętu jeździeckiego.
Jeśli chcesz, aby Twój koń brabancki był szczęśliwy, pamiętaj o tym, że:
- Ze względu na swoją odporność na różne warunki atmosferyczne, może być trzymany w chowie wolnowybiegowym. Natomiast w przypadku chowu stajennego, zorganizuj mu odpowiednio duży boks.
- Sprzęt jeździecki, taki jak kantary, ogłowia, siodła czy uprzęże należy dobrać odpowiednio do jego budowy.
- Brabanty są pokaźnych rozmiarów i posiadają również obfitą sierść, grzywę, a także szczotki pęcinowe, które wymagają stosownej pielęgnacji. Zatem sprzęt do pielęgnacji sierści i kopyt jest w ich przypadku nieodzowny.
Żywienie
Żywienie: Na co należy zwrócić uwagę przy żywieniu belgijskich koni zimnokrwistych?
Konie te to urodzone zwierzęta robocze, ale w przeciwieństwie do swoich kuzynów z przeszłości, dzisiejsze brabanty nie mają tak napiętego grafiku dnia. Dlatego ważne jest, aby ich żywienie dopasować do codziennych aktywności. Przy niewielkiej ilości codziennej pracy, trzeba zwrócić uwagę, aby ich nie przekarmić, co w krótkim czasie może doprowadzić do nadwagi.
Oprócz paszy objętościowej takiej jak trawa czy siano, należy im regularnie dostarczać składników mineralnych w postaci suplementów. Składniki mineralne są niezbędne dla silnych kości, które w przypadku koni pociągowych są szczególnie ważne.
Zdrowie
Zdrowie: Konie belgijskie są odporne na choroby i żyją długo
Ich budowa przystosowana jest do znoszenia dużego obciążenia pracą i cieszą się one na ogół dobrym zdrowiem.
Jednak aby zapewnić im długie i szczęśliwe życie, należy zadbać o odpowiednie żywienie, pielęgnację sierści i kopyt, aby nie dać szansy rozwinąć się grudzie, ochwatowi czy innym, typowo końskim dolegliwościom.
Ile lat żyją belgijskie konie zimnokrwiste?
Pod warunkiem zapewnienia im odpowiednich warunków i troskliwej opieki, konie tej rasy mogą żyć wyjątkowo długo – nawet 25, 30 lat.
Zakup
Zakup: Kupno brabanta z rąk prywatnych
Jeśli chcesz kupić belgijskiego konia zimnokrwistego, najlepiej zwróć się do prywatnych hodowców – w sieci znajdziesz stosowne ogłoszenia. Co prawda konie te cieszą się popularnością na całym świecie, ale hodowcy tej rasy wcale nie są liczni.
Historia
Pochodzenie: Skąd pochodzą te olbrzymy?
Belgijskie konie zimnokrwiste pochodzą z belgijskiej Brabancji, gdzie ich historia ma swoje początki prawdopodobnie już w czasach cesarstwa rzymskiego. Od tamtej pory, zwierzęta te zyskały sławę jako pracowite konie pociągowe, które towarzyszyły człowiekowi w wykonywaniu najcięższych prac na roli.
W ich ojczyźnie, założony w 1887 roku związek hodowców koni „Société Royale du Cheval de Trait Belge“ dba o zachowanie tej rasy. Wraz z zorganizowaną hodowlą, pod koniec XIX wieku rozpoczęto eksport koni tej rasy do różnych części świata, tym samym kładąc podwaliny pod hodowlę wielu znanych dziś ras koni zimnokrwistych.
Zważywszy na postępującą industrializację i motoryzację w rolnictwie, konie brabanckie podzieliły los większości koni pociągowych: Zastosowanie maszyn sprawiło, że powoli przestawały być w tym zakresie wykorzystywane.
Jako że przedstawiciele tej najstarszej rasy koni zimnokrwistych nadal budzą podziw i zachwyt miłośników koni, a ich krew płynie wielu innych koniach zimnokrwistych, są one w dalszym ciągu hodowane i cieszą się dużą popularnością.
Podsumowanie: Wyjątkowy koń dla miłośników niezwykłości
W koniach belgijskich każdy znajdzie coś dla siebie: Siła, łagodność i długa historia sprawiają, że konie brabanckie są rasą szczególną, która w równej mierze fascynuje zarówno znawców jak i amatorów jeździectwa. Decydując się na zakup konia belgijskiego, zyskasz inteligentnego i pracowitego kompana, który każdego dnia dostarczy Ci dużą dawkę radości i satysfakcji ze wspólnie spędzonego czasu.