Haflinger

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
haflinger rasa konia

Pochodzące z Alp Haflingery to przyjaźnie usposobione konie górskie o wielu zaletach.

Jasna grzywa, duże oczy i pewny chód nawet na najbardziej kamienistych ścieżkach: Haflinger wie, jak oczarować miłośników koni. W poniższym artykule dowiesz się co czyni konie tej rasy tak wyjątkowymi.

Pokrój: Kasztany o blond grzywie

Odkąd konie tej rasy rozpoczęły swoją podróż z Południowego Tyrolu do serc miłośników koni na całym świecie, maść kasztanowata stała się ich cechą rozpoznawczą. Dziś występują w różnych odmianach tej maści – od jasno kasztanowatej przez złoto kasztanowatą, ciemno kasztanowatą do brudno kasztanowatej.

Wyraźne i jednolite umaszczenie zasadnicze jest tak samo pożądane jak odmiana na głowie, w przeciwieństwie do odmian na kończynach czy maści dereszowatej. Grzywa i ogon są jedwabiście gładkie i jasne.

Średniej wielkości Haflingery ważą między 400 a 600 kilogramów. Cechują się prostokątną, mocną sylwetką oraz niewielką, szlachetną głową, harmonijnie wpisującą się w ogólny obraz konia oraz dużymi oczami.

Przeciętnie wzrost tych koni nie przekracza 155 cm, ale może się różnić w zależności od regionu, w którym są hodowane, np. w Niemczech Haflingery mierzą od 138 do 148 centymetrów w kłębie.

Czy Haflinger to koń gorąco- czy zimnokrwisty?

Żaden z nich – Haflingery to konie zaliczane do kuców. Ponadto, wśród koni tej rasy istnieją jeszcze tak zwane Haflingery szlachetnej krwi, dla których prowadzi się odrębną księgę stadną, bowiem Tyrolski Związek Hodowców Haflingerów i Światowa Federacja Haflingerów stawiają na hodowlę koni czystej krwi. W ich przypadku dolew obcej krwi dozwolony jest jedynie w 1,56 procenta.

Charakter: Opanowani alpiniści

Konie rasy Haflinger pochodzą z Południowego Tyrolu, gdzie wśród górzystych krajobrazów ukształtował się ich mocny charakter: Zwierzęta te są uważane za niewymagające, wytrzymałe i wyjątkowo spokojne. W trudnym terenie tyrolskich Alp, konie te nabyły umiejętność pewnego poruszania, nie tracąc przy tym opanowania.

Ponadto, Haflingery są bardzo inteligentne, nieustraszone i towarzyskie, potrafią zachować spokój nawet mając na swym grzbiecie niepewnego siebie początkującego jeźdźca. Znane są również z tego, że bardzo szybko budują więź ze swoim opiekunem.

konie haflingery © ON-Photography / stock.adobe.com
Wymagający teren nie jest dla Haflingerów żadnym problemem.

Przeznaczenie

Przeznaczenie: Wszechstronny koń rekreacyjny

Ze względu na swoją wytrzymałość i przyjazne usposobienie, Haflingery uważane są za idealne konie rekreacyjne i rodzinne. Dobrze wyszkolony koń tej rasy będzie idealnym kompanem dla dzieci w stawianiu pierwszych kroków w jeździectwie oraz dla dorosłych podczas wyjazdów w teren.

Ci mali siłacze byli pierwotnie wykorzystywani jako zwierzęta robocze. Nawet dzisiaj bez problemu ciągną dużej wagi ciężary, czym udowadniają swoją wszechstronną przydatność.

Za sprawą chęci do nauki i podatności na szkolenie, świetnie sprawdzają się również w sporcie – biorą udział w zawodach ujeżdżeniowych, westernowych czy skokowych.

Warunki utrzymania

Warunki utrzymania: Konie tej rasy nie mają dużych wymagań

Są przyzwyczajone do różnych warunków pogodowych – intensywnego nasłonecznienia i głębokiego śniegu. Z tego względu utrzymanie tych górskich koni jest mniej wymagające niż koni innych ras. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich innych wierzchowców, należy im zapewnić dużo przestrzeni i towarzystwo.

Czego jeszcze potrzebuje Twój podopieczny:

  • Haflingery nie są wymagające, ale trzeba pamiętać, aby w przypadku chowu wolnowybiegowego zapewnić im zadaszenie, np. w postaci wiaty, gdzie będą mogły się schronić przed nadmiernym słońcem czy wilgocią.
  • Rozwojowi pozytywnych cech charakteru Haflingerów sprzyjają kontakty z innymi przedstawicielami gatunku oraz regularne aktywności wykonywane z opiekunem.
  • Kopyta tych koni zachowują dobrą kondycję w zasadzie na każdym podłożu, ale w celu uchronienia ich od grudy, nie powinno być ono zbyć miękkie i błotniste. Jeśli już wybierzemy potencjalną stajnię, do której będziemy chcieli wstawić naszego podopiecznego, sprawdźmy podłoże na padokach – najlepiej przy złej pogodzie. W ten sposób dowiemy się co czeka naszego Haflingera podczas opadów deszczu lub śniegu.
  • Warto zadbać również o grzywę i ogon – regularne szczotkowanie, okazjonalne mycie i odrobina sprayu pielęgnacyjnego do grzywy utrzymają je w dobrej kondycji.
pielęgnacja haflingera © Andrea Arnold / stock.adobe.com
Podczas pielęgnacji Haflingera należy zwrócić szczególną uwagę na grzywę i ogon.

Żywienie

Pasza: Mniej znaczy więcej

Górzyste tereny Alp to tereny z reguły jałowe, dlatego podobnie jak konie islandzkie, konie tej rasy są przyzwyczajone do funkcjonowania przy bardzo małej ilości pożywienia. Są prawdziwymi mistrzami w wykorzystywaniu paszy: Potrafią czerpać energię z najmniejszych ździebeł słomy.

Dlatego przebywanie na obfitujących w pożywienie łąkach może się w krótkim czasie odbić na ich figurze. Jeśli chodzi o pasze treściwe, potrzebują ich naprawdę niewiele, zatem jeżeli Twój Haflinger nie wykonuje ciężkiej pracy, wystarczy mu osiem kilogramów paszy objętościowej w postaci wysokiej jakości siana dziennie.

Warto natomiast uzupełnić dietę suplementami zawierającymi składniki mineralne, pierwiastki śladowe oraz witaminy, aby mieć pewność, że naszemu podopiecznemu niczego nie brakuje.

Jeśli będziemy uważać, aby nie przekarmić naszego konia, będziemy mogli cieszyć się jego towarzystwem 30 lat a nawet więcej. Dzięki odpowiedniemu żywieniu zapobiegniemy również ochwatowi, który często dotyka koni niezależnie od rasy.

Zakup

Koszty: Zakup Haflingera dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców

Jeżeli szukasz konia dla początkującego adepta sztuki jeździeckiej, który ma silny charakter i jednocześnie dużo cierpliwości, Haflinger będzie dobrym wyborem. W Polsce rasa ta nie jest zbyt popularna, ale przy odrobinie wysiłku znajdziemy odpowiednią klacz, odpowiedniego wałacha czy ogiera, którego z powodzeniem będziemy mogli użytkować w sporcie lub rekreacji.

Koszt zakupu konia tej rasy mieści się w dolnym do średniego czterocyfrowego przedziału. Nieco tańsze są oczywiście źrebięta czy młode, jeszcze nie zajeżdżone konie, ale pamiętajmy, że czeka nas jeszcze z nimi dużo pracy podczas szkolenia.

Historia

Pochodzenie: Z miejscowości Hafling w Tyrolu w świat

Pierwsze źrebię rasy Haflinger przyszło na świat w 1874 roku w stajni Josefa Folie: Ogier, nazwany 249 Folie, pochodził od górskiej klaczy i ogiera arabskiego i zadomowił się w Alpach w Tyrolu Południowym. Haflingery swoją nazwę zawdzięczają gminie w Tyrolu Południowym, która dziś nosi konia w herbie.

Zorganizowana hodowla rozpoczęła się w 1921 roku. Haflingery występujące na całym świecie należą do siedmiu linii hodowlanych, a główne hodowle znajdują się w Austrii, we Włoszech i w Niemczech.

Pierwotnie wykorzystywany głównie jako koń juczny, stał się wszechstronnym koniem pracującym. Alpejscy rolnicy doceniali go ze względu na zwinność i pewność chodów w górzystym i kamienistym terenie oraz pracowitość. Obecnie, Haflingery są bardzo popularne jako konie sportowe i rekreacyjne na całym świecie.

Podsumowanie

Wystarczy jedno spojrzenie w wielkie oczy pięknych Haflingerów, aby ulec ich urokowi. Ich niezwykła uroda idzie w parze z wyjątkowo opanowanym charakterem, dlatego doskonale sprawdzają się w roli sportowców oraz towarzyszy długich terenowych wycieczek.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane