Typy i rasy koni

Konie to nie tylko fascynujące i piękne zwierzęta, ale również nasi najwierniejsi towarzysze od lat – od epoki kamieni łupanego do dziś. W przygotowanych przez nas charakterystykach ras opisaliśmy najpiękniejsze rasy koni. Dowiesz się z nich, jaki mają charakter, jakich warunków do życia potrzebują i skąd pochodzą te zwierzęta. Czytaj dalej

7 min

Kuce

Są małe i urocze, co nie oznacza jednak, że charakterem ustępują dużym koniom.
7 min

Quarter Horse

Ze względu na inteligencję, zwinność i szybkość, sprawdza się w wielu rolach, także filmowych.

Ile ras koni wyróżniamy?

Na całym świecie istnieje blisko 200 różnych ras koni. Różnią się budową ciała, eksterierem, charakterem i temperamentem, co jest silnie uwarunkowane pochodzeniem i historią danej rasy.

Do znanych i popularnych ras koni zaliczamy na przykład konie hanowerskie, niewielkich rozmiarów kuce szetlandzkie czy wyjątkowo wytrzymałe konie islandzkie, które towarzyszą ludziom od czasów wikingów.

Czym charakteryzują się poszczególne typy koni, takie jakie konie zimnokrwiste, konie pełnej krwi?

W zależności od pokroju i charakteru, rasy konie zaliczamy do kilku typów: Wyróżniamy konie zimnokrwiste, które cechują się siłą i spokojem, konie pełnej krwi które znane są ze swojego gorącego temperamentu i zachwycającego wyglądu oraz konie gorącokrwiste, które łączą w sobie cechy tych dwóch typów.

Kuce stanowią odrębną grupę koni, które łączy nie charakter, a wzrost: Kuce to niewielkich rozmiarów zwierzęta, dorastające do 149 centymetrów.

Kolejna różnica między poszczególnymi rasami zachodzi w obrębie chodów koni. W większości przypadków, konie poruszają się w trzech podstawowych chodach: stępie, kłusie i galopie. Niektóre z nich natomiast poruszają się dodatkowo toltem, inochodem czy foxtrottem.

Powstanie ras koni

Początki wspólnej historii ludzi i koni sięgają epoki kamienia. Pierwotnie konie służyły człowiekowi jako źródło pożywienia. Jednak z biegiem czasu ludzie zaczęli dostrzegać ich siłę i wytrzymałość i postanowili je wykorzystać do swoich celów, dając początek ich udomawianiu.

Jako konie robocze, pociągowe i wierzchowe, konie towarzyszą człowiekowi od 5000 lat. Wraz z postępującą industrializacją, sposób użytkowania koni się zmieniał, a aktualnie te piękne zwierzęta wykorzystywane są przede wszystkim w sporcie i rekreacji.

Wybór idealnego wierzchowca

Przedstawiciele każdej rasy koni charakteryzują się konkretnymi cechami, które stanowią o ich wyjątkowości. Dla tych, którzy stoją przed wyborem swojego pierwszego konia, wybór tego jedynego spośród mnogości ras może okazać się niełatwy.

Dzięki lekturze naszych artykułów poznasz dużych i małych końskich przyjaciół i dowiesz się, którzy z nich sprawdzą się najlepiej w sporcie, wycieczkach terenowych czy rekreacji. Bowiem to, czy dany koń do Ciebie pasuje, nie zależy jedynie od tego czy nadajecie na tych samych falach, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób chcesz go użytkować.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze końskie specjalizacje i rasy:

  • Konie ujeżdżeniowe: Konie ras gorącokrwistych, takie jak konie oldenburskie są wyjątkowo eleganckie i zmotywowane do pracy, stąd idealnie sprawdzają się w dyscyplinie ujeżdżenia. Konie dresażowe, bo tak też się o nich mówi, muszą mieć opanowane do perfekcji chody podstawowe, które podczas zawodów są oceniane przez sędziów.
  • Konie wyścigowe: Ze względu na swoją atletyczną budowę i temperament, konie pełnej krwi to urodzeni sportowcy, którzy na torze wyścigowym czują się jak ryba w wodzie. Nie dziwi więc, że koń pełnej krwi angielskiej został jednym z najwybitniejszych koni wyścigowych w historii: Sekretariat, bo o nim mowa, ustanowił rekordy niepobite do dziś.
  • Konie rekreacyjne: Konie zimnokrwiste to konie cięższe i spokojniej usposobione niż ich temperamentni kuzyni, co czyni je idealnymi towarzyszami spokojnych wędrówek terenowych. Na przykład konie rasy Shire uchodzą za delikatnych olbrzymów, które spacery do lasu przedkładają nad dzikie galopady i skoki przez przeszkody. Także kuce takie jak haflingery sprawdzają się doskonale jako konie rekreacyjne.

Najlepsze rasy koni dla początkujących

Twój wierzchowiec powinien pasować do Ciebie również pod względem charakteru, bowiem do waszej udanej współpracy niezbędna jest komunikacja zrozumiała dla obydwu stron. Aby poznać i zrozumieć koński język, potrzeba czasu i cierpliwości. W końcu nikt nie przychodzi na świat jako zaklinacz koni.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jeździectwem, zwróć się do profesjonalistów i zgromadź możliwie najwięcej wiedzy o tych zwierzętach. Doskonałym miejscem na stawianie pierwszych kroków w tym sporcie są szkoły jazdy konnej, gdzie pod czujnym okiem instruktora możesz zbierać pierwsze doświadczenia, a z czasem porozumienie się z koniem będzie przychodziło Ci coraz łatwiej.

Idealna rasa koni dla amatorów tak naprawdę nie istnieje, najważniejsze jest, aby na początek wybrać spokojnego, zrównoważonego wierzchowca, a takie zdarzają się tak naprawdę w obrębie każdej rasy.

Sprzęt dla konia

Jesteś już doświadczonym jeźdźcem i planujesz kupno własnego zwierzęcia? W naszym magazynie znajdziesz informacje na temat sprzętu, w który musisz się zaopatrzyć oraz informacje dotyczące tego, na co zwrócić uwagę podczas kupna konia.