Koty niewychodzące: Na co zwrócić uwagę

Nie zawsze istnieje możliwość, by wypuścić kota na zewnątrz, czasami sytuacja mieszkaniowa po prostu na to nie pozwala. Co zrobić więc, aby nasz kot niewychodzący czuł się u nas komfortowo? Warto przestrzegać kilku wymienionych poniżej zasad. Czytaj dalej

Najczęściej polecane
Ostatnio dodane

Warunki utrzymania w domu

Zapewnienie kotu możliwości wychodzenia na zewnątrz uważane jest za podstawowy warunek utrzymania zwierzęcia zgodnie z zasadami właściwymi dla gatunku. Jednak nie w każdym przypadku jest to wykonalne i nie zawsze pozwala na to nasze otoczenie.

Jeśli mieszkamy w wieżowcu czy przy ruchliwej ulicy, nie oznacza to, że musimy zrezygnować z posiadania kota. Dzięki kilku wskazówkom i sztuczkom możemy sprawić, że nasz podopieczny pomimo tego będzie szczęśliwy.

Czy wynajmujący może zabronić trzymania kota w mieszkaniu? Zgodnie z przepisami, trzymanie zwierząt w wynajmowanym mieszkaniu nie jest zabronione, chyba że w podpisanej umowie najmu taki zapis został zawarty.

Jeden czy więcej kotów?

Koty wychodzące mogą w każdej chwili natknąć się na inne koty w okolicy. Chociaż takie kontakty nie zawsze przebiegają spokojnie i czasami dochodzi do zaciętych walk o terytorium, są one nieodłączną częścią ich życia. Koty niewychodzące nie mają takiej możliwości.

Dlatego wiele osób decyduje się na posiadanie od razu dwóch lub kilku podopiecznych – zwłaszcza wówczas, gdy pracują poza domem i kot musiałby być cały dzień sam.

Podstawowy warunek dotyczący trzymania kilku kotów w domu: Przede wszystkim koty muszą się dobrze rozumieć. Najlepiej, gdyby były w tym samym wieku i tej samej płci. Harmonijne życie możliwe jest również wśród rodzeństwa.

https://www.youtube.com/watch?v=xZcakDnMYXU&list=PLMGABZGSb6HYOVJZIw0iezjl_dm5B_IOk&index=6

Linki do zawartych w materiale produktów znajdziesz w opisie filmu na kanale YouTube.

Wielkość mieszkania a posiadanie kota

Przeciętna wielkość mieszkania w Polsce wynosi 50 metrów kwadratowych, a terytorium wolnożyjącego kota domowego wynosi od 3.500 do 25.000 metrów kwadratowych.

Pomimo tego, aby nasz kot był szczęśliwy, nie musi mieć do dyspozycji gigantycznego pałacu. Decydującym czynnikiem jest nie wielkość mieszkania, ale liczba pomieszczeń i ich odpowiednia aranżacja.

Generalna zasada brzmi: W mieszkaniu nie powinno być więcej kotów niż pokoi. Aby nasze koty czuły się u nas komfortowo, muszą mieć możliwość schodzenia sobie z drogi.

Kot jest strachliwy lub ma dużą potrzebę wycofywania się? W takim wypadku w mieszkaniu powinno mieszkać co najwyżej tyle kotów, ludzi i psów, ile jest w nim pokoi. Jeśli w trzypokojowym mieszkaniu mieszkają dwie osoby, jest w nim miejsce jeszcze tylko dla jednego lękliwego kota.

Szczepienia dla kotów niewychodzących?

Koty domowe z reguły nie mają styczności z obcymi zwierzętami, dlatego ryzyko „złapania” choroby zakaźnej jest w ich przypadku znacznie mniejsze. Nie mniej, również koty niewychodzące powinno się szczepić przeciwko kociemu tyfusowi i kociemu katarowi, ponieważ choroby te szerzą się nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem.

Ważne: Zaczipuj swoje koty! Nawet koty niewychodzące mogą wymknąć się niepostrzeżenie z mieszkania i zgubić się. Dlatego warto zaczipować naszych podopiecznych i wprowadzić ich numery identyfikacyjne oraz nasze dane do bazy danych zwierząt domowych, np. Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt czy Safe Animal.

Które koty sprawdzą się jako koty niewychodzące?

Niektóre koty, przede wszystkim te o lękliwej naturze, wcale nie lubią opuszczać swojego mieszkania – przedkładają bezpieczeństwo nad eksplorację otoczenia. Również starsze czy niepełnosprawne zwierzęta powinny zostać w domu. To samo dotyczy futrzaków cierpiących na chorobę zakaźną, na przykład wywołaną wirusem niedoboru odporności kotów (FiV).

Kot, który nigdy nie był na zewnątrz, prawdopodobnie nie będzie tęsknił za przebywaniem na świeżym powietrzu. Może być równie szczęśliwy, co koty wychodzące, przebywając w mieszkaniu. Inaczej jest w przypadku kotów, które się do nas przybłąkały, czy takich, które dotychczasowe życie wiodły na podwórkach. Takie zwierzęta będą potrzebowały sporo wolności i będą czuły się uwięzione, nie mogąc opuszczać domu.

Kot brytyjski krótkowłosy leżący na parapecie

Rasy kotów, które mogą być trzymane w mieszkaniu

To, czy dany kot będzie szczęśliwy jako kot niewychodzący, zależy nie tylko od jego charakteru i indywidualnych upodobań. Koty niektórych ras są jednak stworzone do takiego stylu życia bardziej lub mniej.

Koty o spokojnym usposobieniu, np. kot brytyjski krótkowłosy, nie będą miały nic przeciwko niewychodzeniu z domu, podobnie jak koty perskie. Nie bez powodu persy należą do najpopularniejszych ras kotów domowych.

Bezwłose sfinksy także powinny pozostać w domu. Jako nagie koty są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, drobne urazy i promieniowanie UV.

Przy wysokości nieprzekraczającej 20 centymetrów kot singapurski jest najmniejszym kotem rasowym na świecie i tym samym świetnie nadaje się do trzymania w mieszkaniu. Maluchom tym byłoby trudno mierzyć się ze znacznie większymi od siebie kotami z sąsiedztwa. Pamiętajmy jednak, że są to dość energiczne koty i jako takie nie tolerują nudy.

Co powinno się znaleźć w przyjaznym kotom mieszkaniu?

W porównaniu do terytorium kota wychodzącego, mieszkanie ma niewielką powierzchnię. Dlatego tak ważne jest, by wyjść naprzeciw potrzebom naszego futrzaka.

Koty uwielbiają obserwować otoczenie z podwyższonej pozycji, dlatego w naszym domu nie może zabraknąć wysokiego drapaka, który najlepiej ustawić w salonie. Koty lubią być w centrum wydarzeń, więc nie należy umieszczać go w osobnym pomieszczeniu.

Drapak spełnia jeszcze jedną funkcję – służy do ostrzenia pazurów. Zatem jeśli nie zapewnimy go kotu, z pewnością znajdzie sobie innym mebel do wykonania manikiuru.

Tak samo niezbędne są odpowiednie kryjówki – mogą być to budki lub wieże. Dla urozmaicenia, zostawmy kotu od czasu do czasu pusty karton, w którym będzie mógł się schować.

Nie zapomnijmy również o kuwecie, którą należy ustawić w spokojnym miejscu, do którego jest dostęp z dwóch stron. Koty muszą mieć zapewnioną drogę ucieczki ze swojego ustępu, tak „na wszelki wypadek”. Jeśli mamy w domu kilka kotów, zawsze musimy zorganizować jedną nadmiarową kuwetę.

Sprawdźmy mieszkanie pod kątem ewentualnych źródeł zagrożenia.

Zanim kot zamieszka z nami, należy upewnić się, że mieszkanie jest dla niego bezpieczne: Czy mamy jakieś rośliny trujące dla kotów? Czy nasze okna mają zabezpieczenia? Czy produkty spożywcze szkodliwe dla kota oraz lekarstwa znajdują się w miejscu niedostępnym dla zwierzęcia?

Przyzwyczajmy się do tego, by za każdym razem opuszczać deskę sedesową i zawsze sprawdźmy pralkę i suszarkę przed ich włączeniem – koty lubią się w nich ukrywać.

Balkon przyjazny dla kota

Aby nasz kot mógł od czasu do czasu zaczerpnąć świeżego powietrza, w mieszkaniu powinien być balkon. Niestety, koty mogą spaść z niego i doznać poważnych obrażeń, dlatego nie liczmy na legendarne siedem żyć kota i zabezpieczmy balkon specjalną siatką.

Z lektury naszego artykułu Ochronne siatki dla kota: Zabezpieczenie balkonu w domu z kotem dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć na ten temat.

Jak zapewnić zajęcie naszemu niewychodzącemu kotu?

Koty mają wrodzony instynkt łowiecki, a w mieszkaniu może co najwyżej zabłąkać się mucha, na którą będą mogły zapolować. Dlatego musimy zapewnić im odpowiednie zajęcie:

Najlepszym pomysłem jest zorganizowanie codziennej sesji zabawowej – możemy rzucać kotu piłkę i pozwolić mu za nią gonić. Możemy zaopatrzyć się w wędkę dla kota z piórami, która będzie naśladować uciekającego ptaka. Pluszowe myszy również sprawdzą się w imitowaniu prawdziwej zdobyczy.

Jeśli nie jesteśmy w stanie poświęcić naszemu kotu odpowiednio dużo czasu, warto zainwestować w zabawki na inteligencję, którymi będzie mógł bawić się samodzielnie. Takie zabawki mają niewielkie zagłębienia, z których kot musi wydobywać przysmaki lub kawałki suchej karmy.

W internetowym sklepie zooplus znajdziesz duży wybór zabawek dla kota.

Kot domowy podczas zabawy

Koty niewychodzące: Zalety i wady trzymania kotów w domu

Chociaż pozwalanie kotom na swobodne spacerowanie po okolicy uważane jest za bardziej naturalną formę ich trzymania w domu, koty niewychodzące nie są narażone są na szereg niebezpieczeństw, na które wystawione są koty wychodzące:

  • Koty niewychodzące nie wpadną pod samochód, nie dostaną się w niepowołane ręce ani nie zostaną zastrzelone przez myśliwego.
  • Nie wdadzą się w bójkę z obcymi kotami, dzięki czemu unikną urazów.
  • Są również dużo mniej narażone na kontakt z cierpiącymi na choroby zakaźne kotami oraz pasożytami, takimi jak robaki czy kleszcze.
  • Brak powodów do niepokoju: Zawsze wiemy, gdzie jest nasz kot – koty niewychodzące rzadko się gubią.

Trzymanie zwierząt w domu jest więc znacznie bezpieczniejsze. Bezpieczeństwo ma jednak swoją cenę. Wady trzymania kotów w domu:

  • Koty mniej się ruszają, co sprawia, że mają większe skłonności do nadwagi.
  • Koty niewychodzące nie mogą w pełni realizować swojego instynktu łowieckiego.
  • Zwierzęta są całkowicie zdane na nas, dlatego musimy regularnie zapewniać im świeże jedzenie, wodę, czystą kuwetę i urozmaicenia.

Przeczytaj opracowany przez nas artykuł Kot domowy czy wychodzący?, aby dowiedzieć się, który sposób utrzymania będzie najlepszy dla Twojego pupila.

Podsumowując: Koty niewychodzące mogą wieść równie szczęśliwe życie, co koty wychodzące. Ważne jest jedynie, aby kot był przyzwyczajony do trzymania w domu i nie brakowało mu wychodzenia na zewnątrz. Ponadto, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie mieszkania i zapewnić naszemu podopiecznemu wystarczającą ilość urozmaiconych zajęć, by się nie nudził.