Zakładanie akwarium
Jeśli po dłuższym lub krótszym namyśle zdecydowaliśmy się na spełnienie naszego marzenia o posiadaniu własnego akwarium, czeka nas podjęcie jeszcze kilku istotnych decyzji. Musimy wybrać odpowiedni zbiornik, niezbędne akcesoria oraz zwierzęta, jakie chcemy w nim umieścić. Przede wszystkim powinny one pasować do warunków panujących w akwarium oraz oczywiście do siebie nawzajem. Zawsze w takim wypadku warto skonsultować się z doświadczonym akwarystą lub literaturą fachową.

© rodimovpavel / stock.adobe.com
Rodzaj akwarium
Zasadniczo, dla początkujących zalecane są akwaria słodkowodne. Akwaria z wodą morską są bowiem dość skomplikowane w utrzymaniu. Oczywiście należy zadbać o odpowiednią jakość samego zbiornika – jego wielkość powinna zależeć od liczby i rodzaju zamieszkujących go ryb. Warto mieć świadomość, że większe akwaria są mniej wymagające w utrzymaniu, co wynika z bardziej stabilnych parametrów wody.
Lokalizacja akwarium
Akwarium nie powinno być ustawione w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym, ponieważ promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów. Należy pamiętać, że może być dość ciężkie, stąd też niezbędny jest zakup solidnej szafki, na którym będzie stało.

Zakładanie akwarium
Aby założyć akwarium, najpierw musimy utworzyć warstwę podłoża dla roślin, na wierzchu której układamy piasek lub żwirek (bez ostrych krawędzi). Zawsze należy brać pod uwagę potrzeby danego gatunku ryb i stworzyć im odpowiednie środowisko. Dotyczy to także wyboru oświetlenia. Po zainstalowaniu odpowiedniego sprzętu (między innymi filtra, lamp, ogrzewania), w zbiorniku umieszczamy dekoracje. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów, chociaż na pewno nie będą odpowiednie na przykład korzenie z naszego ogrodu, ponieważ pod wodą najzwyczajniej zgniją. Wybierajmy więc elementy dekoracyjne przeznaczone specjalnie do akwariów.
Teraz przyszedł czas na rośliny. Obsadzenie zbiornika roślinami akwariowymi jest ważne, ponieważ ich obecność przyczynia się do zachowania odpowiedniej jakości wody i zapewniają one schronienie dla ryb. Podczas sadzenia, akwarium powinno być już wypełnione niewielką ilością wody, a rośliny muszą być mocno zakotwiczone w podłożu. Zanim pozwolimy zamieszkać w nim rybom, musimy przeprowadzić kilkukrotne badania wody. Jeśli jej parametry będą stałe przez kolejne trzy tygodnie, można bezpiecznie wpuścić do niej ryby, które muszą zastać w zbiorniku równowagę biologiczną i odpowiednie bakterie.
Zakładanie akwarium krok po kroku
- Ułożenie podłoża
- Zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia i sprzętu
- Umieszczenie dekoracji
- Obsadzenie akwarium roślinami
- Wpuszczenie ryb po wytworzeniu się odpowiedniego środowiska
Ryby akwariowe
Wybór ryb akwariowych jest bardzo duży, a do najpopularniejszych należą gupiki, bojowniki, sumy, pielęgnice oraz barwieńce. Jeśli decydujemy się na kilka gatunków ryb, musimy zwrócić uwagę na to, aby do siebie pasowały pod względem potrzeb i wymagań. Dlatego zanim to zrobimy, warto poznać je bliżej, na przykład czytając nasz artykuł na temat ryb słodkowodnych.
Szukasz pokarmu dla swoich rybek? W dziale akwarystycznym sklepu internetowego zooplus znajdziesz to, czego potrzebują Twoi podopieczni.