Akwarium słonowodne: 7 kroków do własnego podwodnego świata

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
Akwarium morskie

Za sprawą akwarium słonowodnego możesz przenieść fascynujący podwodny świat morski do swojego domu.

Akwaria słonowodne są fascynujące. Wysiłek i koszty związane z ich założeniem są co prawda wyższe niż w przypadku akwarium słonowodnego, ale w zamian otrzymujemy wspaniałą miniaturę podwodnego świata. Przy odrobinie wiedzy i odpowiednim przygotowaniu, z tym zadaniem poradzą sobie nawet początkujący adepci akwarystyki.

Zakładanie akwarium słonowodnego krok po kroku

Olśniewające kolory, egzotyczne ryby i wgląd w zachwycający podwodny świat – akwarium słonowodne pozwala nam w każdej chwili zanurzyć się w naszą własną rafę koralową, nie ruszając się z kanapy. Dzięki zaawansowanej technice i chętnym do pomocy entuzjastom, rozpoczęcie przygody z akwarystyką morską jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Kalkulacja kosztów

Największą różnicą między akwarium słono- i słodkowodnym są koszty jego założenia, wynikające z konieczności zakupu niezbędnego sprzętu oraz koszty jego utrzymania. Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku dysponować odpowiednią wiedzą i oszacować swoje możliwości.

Idealnym miejscem na rozpoczęcie dokształcania się są fora internetowe poświęcone akwarystyce słonowodnej, poradniki, takie jak ten opracowany przez nas oraz literatura fachowa. W celu wstępnej orientacji przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zakładania akwarium słonowodnego i niezbędnych akcesoriów.

Wskazówka: Kluby zrzeszające akwarystów chętnie dzielą się swoją wiedzą i wzajemnie wspierają podczas zakładania akwariów. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, zwłaszcza przy wyborze sprzętu.

Krok 1: Wstępne rozważania

Wizualizacja naszego wymarzonego akwarium

Akwarium słonowodne jest tak niepowtarzalne jak my – jeśli chodzi o jego aranżację, nie istnieją w zasadzie żadne ograniczenia. Są wprawdzie akwaria wyłącznie dla ryb, ale większość zbiorników słonowodnych to akwaria rafowe, które wzorowane są na morskich rafach koralowych, wśród których różne gatunki zwierząt znajdują swój dom.

Musimy więc najpierw zastanowić się, które gatunki ryb słonowodnych chcemy hodować. To od mieszkańców akwariów bowiem zależy, jaka będzie jego wielkość, a także to, jakie warunki będą w nim panować – stężenie składników odżywczych, oświetlenie czy siła prądu.

Gramma loreto w akwarium morskim © Kolevski.V / stock.adobe.com
Gatunki ryb mają duży wpływ na wygląd akwarium morskiego. Dobrym wyborem dla początkujących jest na przykład atrakcyjny wizualnie i wytrzymały Gramma loreto.

Krok 2: Wybór zbiornika

Odpowiednie akwarium

Jeśli decydujemy się na akwarium morskie, w sklepach zoologicznych możemy wybierać spośród szerokiej gamy szklanych zbiorników, których pojemność może wahać się od 54 litrów (nano akwaria) do ponad tysiąca litrów.

Zasadniczo, przy podejmowaniu decyzji należy kierować się zasadą mówiącą, że im większe akwarium, tym lepiej będą czuli się w nim jego mieszkańcy. Odpowiednia pojemność zbiornika dla początkujących wynosi od 300 do 500 litrów.

Miejsce, w którym je ustawimy również zależy od tego, kto w nim zamieszka. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się w starym budynku, zwróćmy ponadto uwagę na nośność podłogi, a jeśli wynajmujemy mieszkanie, warto poinformować firmę ubezpieczeniową o naszym nowym hobby.

Na marginesie: Mimo niewielkich rozmiarów, nano akwarium nie nadaje się na zbiornik dla początkujących. Ponieważ na tak niewielkiej przestrzeni trudno jest utrzymać równowagę biologiczną, nie ma tu miejsca na błędy.

Krok 3: Osprzęt dla akwarium morskiego

Zaplanowanie wyposażenia technicznego

Niezależnie od tego, dla jakich organizmów zakładamy akwarium morskie, podstawę technologii stosowanej w akwarystyce morskiej tworzą następujące cztery filary:

1. Oświetlenie: Optymalne światło

W akwariach słonowodnych często stosuje się lampy metalohalogenkowe (HQI) lub świetlówki T5.

Światło w akwarium gwarantuje nie tylko piękne widoki, ale także spełnia ważną biologicznie funkcję. Na przykład odpowiedzialne za rozwój rafy zooksantelle potrzebują odpowiedniej ilości światła słonecznego do fotosyntezy. Brak naturalnego światła może zrekompensować sztuczne oświetlenie, którego kolor i natężenie powinny być jak najbardziej zbliżone do tych w warunkach naturalnych. Do imitowania światła słonecznego odpowiednie będą na przykład lampy o temperaturze barwowej co najmniej 5.200, a najlepiej 10.000 kelwinów.

Czas naświetlania również zależy od mieszkańców akwarium, ale powinien wynosić od ośmiu do dwunastu godzin.

2. Filtrowanie: Zapewnienie przejrzystości wody

Dla wszystkich stworzeń morskich bardzo ważna jest czysta woda. Jako akwaryści musimy więc wyposażyć się w odpowiednie filtry.

W akwariach morskich powszechnie stosowane są spieniacze białek, które utrzymują wodę w czystości i filtrują odpady organiczne i nieorganiczne. Ich działanie wzmacniane jest żywą skałą, która działa jak naturalny filtr.

3. Prąd: Wprowadzanie ruchu do akwarium

Większość mieszkańców wód morskich przyzwyczajonych jest do silnego prądu. Dba on o odpowiednią ilość tlenu w wodzie i usuwa z niej produkty przemiany materii koralowców.

W akwarium morskim ruch wody uzyskuje się dzięki pompie cyrkulacyjnej. Kratka ochronna zapobiega natomiast dostaniu się do niej ryb. Aby działały bez zarzutu, pompy należy regularnie czyścić.

Jeśli osprzęt naszego akwarium chcemy umieścić w odrębnym zbiorniku, będziemy dodatkowo potrzebować pompy zasilającej, która będzie pompować z niego wodę z powrotem do akwarium. W zbiorniku musi pozostać jedynie pompa cyrkulacyjna.

Wskazówka: Wydajność pompy na godzinę powinna być około 10–15 razy większa niż objętość zbiornika – w przypadku akwarium o pojemności 300 litrów, będzie to od 3000 do 4500 litrów na godzinę.

4. Regulacja temperatury: Grzałka zapewniająca jej odpowiednią wartość

Mieszkańcy akwarium słonowodnego zazwyczaj najlepiej czują się w temperaturze od 24 do 26 stopni Celsjusza. Utrzymujemy ją za pomocą grzałki i termometru.

W miesiącach letnich należy zapobiegać zbyt wysokim temperaturom, kierując wentylator na powierzchnię wody.

Dodatkowy osprzęt do akwarium słonowodnego

Aby woda w naszym domowym zbiorniku była zawsze najlepszej jakości, zaleca się zakup filtra odwróconej osmozy i systemu dolewki.

Woda morska jest bowiem wyjątkowo czysta, a woda z kranu zawiera azotyny i azotany, których zbyt duża ilość sprzyja rozwojowi glonów i szkodzi rybom. Instalacja odwróconej osmozy pozwala na uzyskanie zdrowej, czystej wody.

System dolewki natomiast utrzymuje idealny poziom wody w zbiorniku przez cały czas. Woda regularnie wyparowuje z akwarium, pozostawiając po sobie sól, której zbyt wysokie stężenie zaburza równowagę w naszym miniaturowym podwodnym świecie. Dlatego należy zawsze dbać o uzupełnianie świeżej wody.

Zasolenie wody możemy kontrolować za pomocą salimetra, a wartość pH za pomocą miernika.

Lista zakupów

  • Oświetlenie
  • Pompa cyrkulacyjna
  • Pompa zasilająca
  • Spieniacz białek
  • Termometr
  • Grzałka
  • Salimetr i miernik pH
  • System odwróconej osmozy i dolewka

Krok 4: Aranżacja

Akwarium słonowodne: Część kreatywna

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca na akwarium, zbiornik można delikatnie wyczyścić ciepłą wodą i wyposażyć go w niezbędny osprzęt. Jeśli używamy oddzielnego zbiornika technicznego, musimy go połączyć z akwarium.

Oświetlenie i pompę przepływową instalujemy na końcu, aby stworzyć optymalne warunki przepływu wody i ułatwić napełnianie zbiornika.

Czy wszystko działa? Aby się o tym przekonać, najlepiej przeprowadzić test z wykorzystaniem wody z kranu.

Teraz przechodzimy do części kreatywnej – dekorowania. Inspiracje możemy zaczerpnąć w klubach zrzeszających akwarystów, którzy z dumą prezentują stworzone przez siebie podwodne królestwa.

Do budowy jaskiń i wąwozów możemy na przykład wykorzystać skały rafowe, pozostawiając miejsce na żywą skałę. Do mocowania można użyć nietoksycznego kleju akwarystycznego. Ważne jest, aby organizmy wodne miały w naszym zbiorniku idealne warunki do życia i odpowiednią przestrzeń do dyspozycji.

Koralowce w akwarium morskim © Kolevski.V / stock.adobe.com
Dekorując akwarium słonowodne, można dać upust swojej kreatywności.

Krok 5: Napełnianie wodą

Wlewanie wody do akwarium

Do napełnienia zbiornika potrzebujemy wody osmotycznej (RO). Można wyprodukować ją z wody kranowej przy użyciu filtra odwróconej osmozy i dodając około 35 gramów soli morskiej na litr.

Gęstość wody należy stale monitorować. Wskazuje ona zawartość soli w wodzie i przy temperaturze 25 stopni Celsjusza powinna wynosić od 1,022 do 1,024 grama na mililitr.

Krok 6: Podłoże

Akwarium słonowodne: Przykrywanie dna podłożem

Zakładając akwarium słonowodne, nie można zapomnieć o odpowiednim podłożu. Również w tym przypadku należy je dostosować do organizmów wodnych zamieszkujących zbiornik. Niektórzy z nich, na przykład wargacze, potrzebują piaszczystych stref, w których w nocy będą mogły się zakopać.

Dla większości ryb odpowiednia jest warstwa żwiru koralowego o wysokości około trzech centymetrów i wielkości ziaren około jednego milimetra. Nie umieszczajmy piasku pod kamieniami, aby uniknąć procesów gnilnych.

Ostatnim krokiem jest tak zwana inokulacja żywą skałą. Żyją w niej organizmy roślinne i zwierzęce, które będą pierwszymi mieszkańcami naszego akwarium. Po umieszczeniu w nim żywej skały, włączamy oświetlenie.

Krok 7: Cierpliwość

Dajmy czas naszemu podwodnemu światu

Zanim wpuścimy do akwarium następnych mieszkańców, musimy uzbroić się w cierpliwość. Akwarium morskie potrzebuje bowiem około trzech miesięcy, zanim utworzy się w nim równowaga biologiczna.

Dopiero gdy zawartość azotynów spadnie poniżej 0,1, a amonu/amoniaku nie będzie przekraczała 0,05 miligrama na litr, do akwarium możemy wprowadzić żywiące się glonami ślimaki, a w dalszej kolejności ryby i koralowce.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane