9 rzeczy, których należy unikać w akwarium
© Czanner / stock.adobe.com
Nowicjusz w akwarystyce? Błędy początkujących są niestety nieodłączną częścią tego hobby. Ale to nic strasznego, w końcu każdy musi jakoś zacząć. Aby Twoje ryby ozdobne, bezkręgowce i rośliny czuły się jednak w akwarium jak w domu, opisujemy dla Ciebie dziewięć najistotniejszych rzeczy, których należy unikać w akwarium.
Spis treści
Nadmiar pokarmu dla ryb
Ryby nie mają poczucia sytości i dlatego nie przestają jeść. Szybko można z ich zachowania wyciągnąć błędne wnioski i dodawać do zbiornika zbyt dużo pokarmu. Nadmierna podaż pokarmu ma negatywny wpływ na jakość wody w akwarium.
Może na tym ucierpieć również zdrowie ryb – przekarmione ryby są bardziej podatne na choroby. Ponadto, niektóre gatunki ryb mają tendencję do znacznego, obciążającego organizm wzrostu, jeśli stale dostarczana jest im nadwyżka pokarmu.
Oznaką, że ryby są przekarmione, są resztki pokarmu, które jeszcze jakiś czas po jego podaniu unoszą się w wodzie.
Jak prawidłowo karmić ryby?
Aby uniknąć przekarmienia ryb akwariowych, należy podawać mieszkańcom akwarium tylko tyle pokarmu, ile są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.
Karmienie zwierząt nie powinno odbywać się raz dziennie, ale kilka razy dziennie w bardzo małych ilościach. Aby znaleźć odpowiednią ilość pokamu dla ryb, można użyć łyżki dozującej lub dozownika do karmy. Dobry dla ryb jest także post jeden dzień w tygodniu.
Zbyt mało roślin akwariowych
Rośliny akwariowe są nie tylko piękne dla oka, ale spełniają również wiele ważnych zadań w wodzie. Dlatego dobre obsadzenie akwarium roślinami ułatwia start w akwarystyce, zwłaszcza początkującym.
Odpowiednie rośliny …
- … zapewniają stabilną równowagę biologiczną.
- … filtrują zanieczyszczenia z wody.
- … zwiększają zawartość tlenu w wodzie.
- … zapobiegają nadmiernemu rozwojowi glonów.
- … zapewniają siedliska, schronienia i tarliska dla ryb.
- … mogą służyć jako źródło pożywienia.
Przy wyborze roślin należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby ryb. Ważna jest również rozsądna struktura. Jest to jedyny sposób, aby nadać akwarium szczególnie pięknego wyglądu.
Z tego powodu niskie rośliny płożące powinny być zawsze umieszczane na pierwszym planie. Tam mogą się rozwijać, nie zasłaniając widoku na mieszkańców akwarium. Półwysokie rośliny uzupełniają widok, wyścielając otwarte przestrzenie i boki zbiornika. Duże rośliny najlepiej wkomponują się w tle.
Glony w akwarium
Niezależnie od tego, czy są to glony zielone, niebiesko-zielone czy czerwone: Nie są one mile widziane w akwariach. Mętnią wodę i pozostawiają nieestetyczne osady na roślinach, podłożu, dekoracjach i ścianach akwarium. Nadmierny wzrost glonów następuje wtedy, gdy w akwarium zachwiana zostaje równowaga, na przykład z powodu:
- zbyt wielu składników odżywczych
- braku tlenu
- niskiej jakości wody
- zbyt mocnego lub słabego naświetlenia
- zbyt małej ilości roślin
Jak zapobiegać powstawaniu glonów w akwarium?
Jeśli glony zaczynają opanowywać Twoje akwarium, musisz zacząć działać. Najlepiej jeszcze przed wystąpieniem ich silnego wzrostu.
- Regularnie sprawdzaj wartości wody.
- Upewnij się, że w akwarium jest wystarczająca ilość roślin.
- Przeprowadzaj regularne częściowe podmiany wody.
- Wyczyścić filtr wody.
- Upewnij się, że liczba ryb jest umiarkowana.
- Pokarm podawaj z umiarem.
- Wykorzystaj niektóre gatunki ryb, krewetki i ślimaki jako zjadaczy glonów.
Jeśli nadal nie możesz opanować problemu glonów, zalecamy wykonanie analizy wody, a w skrajnym przypadku zastosowanie środków zwalczających glony.
Nieodpowiednie oświetlenie akwarium
Światło jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin, a także dobrego samopoczucia ryb akwariowych i wielu mikroorganizmów. Ryby potrzebują światła do tworzenia witaminy D3, budowy szkieletu, skóry i procesów metabolicznych. Ponadto, rośliny w Twoim akwarium potrzebują światła do fotosyntezy, dzięki której wytwarzany jest w wodzie tlen.
Zbyt mała ilość światła może spowodować, że rośliny akwariowe nie będą się dobrze rozwijać, co w konsekwencji wpłynie negatywnie na zdrowie ryb. Z drugiej strony, zbyt intensywne oświetlenie sprzyja z kolei rozwojowi glonów w zbiorniku.
Jakie jest właściwe oświetlenie do Twojego akwarium?
Jeśli chodzi o oświetlenie akwariowe, masz do wyboru świetlówki, halogeny, lampy HQL i lampy LED. Korzystne dla wzrostu roślin jest kombinacja kilku kolorów światła, szczególnie zbliżona do światła słonecznego. Dodatkowo należy regulować czas trwania oświetlenia za pomocą zegara sterującego.
Aby wybrać odpowiednie natężenie światła dla swojego zbiornika, możesz użyć tych wartości jako przewodnika: Na litr wody potrzeba 0,4 do 0,7 wata lub 30 do 50 lumenów. Dodatkowo potrzebna jest jedna świetlówka na każde dziesięć centymetrów głębokości wody.
Niedobór tlenu
Ryby, rośliny i mikroorganizmy potrzebują tlenu do życia. Idealne nasycenie tlenem w akwarium wynosi ponad 80 procent; poniżej 50 procent pojawiają się problemy zdrowotne u ryb.
Brak tlenu może być spowodowany m.in. przez następujące czynniki:
- zbyt duża ilość ryb w akwarium
- zbyt wysokie temperatury
- przekarmienie ryb
- zbyt mała liczba roślin wodnych
- glony
Dzieje się tak, ponieważ odchody i mocz ryb, resztki pokarmu i obumarłe części roślin rozkładają się w wodzie, tworząc zanieczyszczenia, na przykład toksyczne azotyny. Bakterie rozkładają je na azotany, jednak w procesie tym również zużywany jest tlen.
Jak stworzyć idealne wartości wody w akwarium?
Za pomocą kilku środków możesz zapewnić stabilne nasycenie tlenem w swoim akwarium:
- dobre napowietrzanie
- regularne częściowe podmiany wody
- pielęgnacja filtrów
- optymalne oświetlenie
- więcej roślin
Samodzielnie zebrana dekoracja akwarium
Zestaw akwariowy, który jest tak bliski naturze, jak to tylko możliwe, jest dumą i radością wielu entuzjastów akwarystyki. Ale uwaga! Wszystkie kamienie, muszle czy korzenie drewna zebrane samodzielnie z otoczenia mogą uwalniać substancje do zbiornika i w ten sposób wpływać na jakość wody i zdrowie Twoich ryb akwariowych.
Nawet jeśli kamienie i muszle zebrane na plaży wyglądałyby wspaniale w Twoim akwarium, weź pod uwagę ryzyko, które dla przejętego akwarysty powinno być zbyt duże. W końcu takie ozdoby mogą uszkodzić równowagę Twojego akwarium przez brud, wapno, bakterie, olej lub nawet metale ciężkie. Mimo, że możliwe jest samodzielne badanie kamieni na obecność wapna lub oleju, radzimy używać dekoracji dostępnych w ofercie sklepów akwarystycznych.
Należy również uważać na zebrane drewno, ponieważ z natury może zawierać zgniliznę.
Choroby ryb
Czy to martwica płetw, rybia ospa czy grzybica: Możesz chronić swoje ryby przed chorobami poprzez właściwą pielęgnację i optymalne odżywianie. Choć nawet wtedy ryby mogą od czasu do czasu zachorować. Patogeny (pasożyty, bakterie) wprowadzane są do akwarium głównie poprzez zakup nowych ryb.
Jak leczyć choroby ryb akwariowych?
Im wcześniej rozpoznasz chorobę u swoich podopiecznych i im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większe są szanse na powrót ryb do zdrowia.
Oto, co możesz zastosować:
- Leki ze sklepu zoologicznego
- Zbiornik do kwarantanny
- Dobra jakość wody i zrównoważona dieta
- Stała obserwacja ryb
Ten artykuł może być dla Ciebie interesujący: Choroby i leczenie ryb awkariowych
Nieprawidłowa pielęgnacja akwarium
Właściwa pielęgnacja akwarium ma bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie jego mieszkańców. Ale wszystko sprowadza się do odpowiedniej ilości: Zbyt dużo higieny może z kolei negatywnie wpłynąć na równowagę biologiczną w akwarium.
Porady dotyczące pielęgnacji akwarium:
- Filtracja jest niezbędna w każdym akwarium: to tutaj osiedlają się mikroorganizmy, które rozkładają zanieczyszczenia z wody.
- Unikaj zbyt częstego i dokładnego czyszczenia materiału filtracyjnego. W procesie tym usuwane są pożyteczne mikroorganizmy.
- Czyść akwarium codziennie za pomocą podbieraka, aby usunąć resztki roślin i pokarmu.
- Regularnie przeprowadzaj częściową podmianę wody.
- Wartości wody sprawdzaj co tydzień.
- Użyj magnetycznej mysjki do czyszczenia szkła, aby wyczyścić wewnętrzną stronę szyby akwarium.
- Oczyścić podłoże za pomocą odkurzacza do mułu i glonów.
- Aby usunąć kamień z boków akwarium, należy używać wyłącznie specjalnych ściereczek do czyszczenia akwarium.
Nieodpowiednie zarybianie
Gatunki ryb mają bardzo różne wymagania dotyczące warunków życia. Na przykład ryby słodkowodne nie pasują do ryb słonowodnych, tak samo jak ryby ciepłowodne nie pasują do ryb zimnowodnych. Ale oczywiście to nie wszystko, co musisz wziąć pod uwagę przy zarybianiu swojego akwarium.
Nawet ryby pochodzące z podobnych biotopów często zachowują się w akwarium zupełnie inaczej i nie zawsze mogą być ze sobą socjalizowane. Na przykład, istnieją gatunki drapieżne, ryby samotnicze i ławicowe, jak również przedstawiciele nocnych i dziennych trybów życia.
Przy wyborze ryb ozdobnych należy również zwrócić uwagę na poziomy zbiornika, w których dany gatunek żyje. Niektóre gatunki ryb zamieszkują dno, podczas gdy inne preferują środkowe lub górne warstwy wody. Idealnie byłoby, gdyby ryby w Twoim akwarium żyły na różnych poziomach zbiornika.
Jakie ryby ozdobne dobrze do siebie pasują?
W sklepach akwarystycznych można znaleźć wiele gatunków ryb ozdobnych, które bez wahania można trzymać razem w jednym akwarium. Dowiedz się o cechach, potrzebach i zwyczajach ryb. Portrety wielu gatunków ryb ozdobnych znajdziesz tutaj.
Wniosek: Właściwe planowanie i opieka nad akwarium
Błędy popełniane przez początkujących akwarystów mogą szybko wystawić ich entuzjazm na próbę. Najważniejsze to się nie zniechęcać! W końcu uczymy się na błędach i dzięki nowym zadaniom stajemy się coraz lepsi. Wkrótce zdobędziesz pomocną wiedzę i opieka nad akwarium stanie się rutynowym zajęciem.
Jeśli od samego początku stworzysz w swoim akwarium stabilne warunki życia dla jego lokatorów i weźmiesz sobie do serca nasze wskazówki, nic nie stanie na przeszkodzie do uprawiania tego wspaniałego hobby!