Wytrzeszcz gałek ocznych u ryb
© mrk3PHOTO / stock.adobe.com
Jeśli oczy wyraźnie wystają z głowy ryby, jest ona apatyczna i niewiele je, może cierpieć na wytrzeszcz gałek ocznych. Czym charakteryzuje się ta dolegliwość i jaki ma przebieg dowiesz się w poniższym artykule.
Spis treści
- Czy wytrzeszcz gałek ocznych jest niebezpieczny dla ryby?
- Objawy: Jakie objawy wykazują ryby dotknięte wytrzeszczem gałek ocznych?
- Diagnoza: Jak wykrywa się wytrzeszcz gałek ocznych?
- Leczenie: Jak przebiega leczenie chorych ryb?
- Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?
- Przyczyny: Co wywołuje wytrzeszcz gałek ocznych?
- Profilaktyka: Jak uchronić ryby przed zachorowaniem?
Czy wytrzeszcz gałek ocznych jest niebezpieczny dla ryby?
Wytrzeszczone oczy nie są samodzielną dolegliwością, ale objawem innej choroby. W wyniku podwyższonego ciśnienia gałki oczne ryby wypychane są z oczodołów, powodując duży ból.
Aby jak najszybciej pomóc dotkniętym tym schorzeniem zwierzętom, ważne jest, aby zidentyfikować jego przyczynę.
Objawy: Jakie objawy wykazują ryby dotknięte wytrzeszczem gałek ocznych?
Dolegliwość ta może wystąpić zarówno u ryb żyjących w akwarium, jak i w stawie, i towarzyszą jej następujące objawy:
- jedno lub oboje oczu wyraźnie wystające poza głowę
- mętne oczy (przypominające grubą, zmętniałą soczewkę)
- obrzęk spojówek
- apatia
- brak lub zmniejszenie apetytu
- ból
- zaburzenia widzenia
Jeśli jedna lub więcej ryb wykazuje objawy wytrzeszczu gałek ocznych, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Diagnoza: Jak wykrywa się wytrzeszcz gałek ocznych?
Wytrzeszcz oczu diagnozuje się na podstawie widocznych zmian. Niemniej, ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z opiekunem zwierząt i ich dokładne zbadanie.
W przypadku większych grup ryb warto również wykonać badanie patomorfologiczne, bakteriologiczne oraz parazytologiczne. W tym celu lekarz weterynarii pobierze wymaz. Jeśli choroba dotknęła kilka ryb, pomocne może być również pobranie i przeanalizowanie próbek wody.
Leczenie: Jak przebiega leczenie chorych ryb?
Przede wszystkim, chore zwierzęta należy umieścić w zbiorniku kwarantannowym, a pozostałe osobniki bacznie obserwować pod kątem ewentualnych objawów chorobowych. Powrót do wspólnego akwarium możliwy jest dopiero po całkowitym wyzdrowieniu.
Podawanie leków
Jeśli za wytrzeszcz gałek ocznych u ryb odpowiadają bakterie, lekarz weterynarii przepisze antybiotyki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się patogenów. Dostępne są one w postaci kropli, które dodaje się do wody akwariowej lub w postaci specjalnego pokarmu.
Pomocne mogą być również szyszki olszy czarnej i/lub liście migdałowca, które mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne oraz zapobiegają rozwojowi grzybów.
Środki wspomagające
Bardzo istotne jest nienarażanie ryb na stres. Jeśli przyczyną wytrzeszczu oczu u ryb są nieprawidłowe parametry wody, wodę należy wymienić na uzdatnioną wodę z kranu lub osoloną wodę osmotyczną, aby zmniejszyć ilość obecnych w niej patogenów.
W przypadku nadmiernej akumulacji gazów w wodzie akwariowej należy poczekać z wymianą wody do czasu, aż objawy choroby ustąpią.
Jakie są koszty leczenia?
Koszty leczenia wytrzeszczu gałek ocznych u ryb zależą od ilości dotkniętych nim ryb, wykonywanych badań oraz zastosowanych leków.
Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?
Pomimo zastosowanej terapii, wytrzeszcz oczu nie zawsze jest uleczalny.
Jeśli został spowodowany zbyt wysoką zawartością dwutlenku węgla lub przegazowaniem po wymianie wody, problemom z oczami mogą towarzyszyć również problemy z naczyniami krwionośnymi i tkankami, które mogą ulec zniszczeniu. W takim wypadku może to się skończyć nawet śmiercią ryby.
Zwierzęta, u których choroba ma poważny przebieg powinny zostać poddane eutanazji, aby zaoszczędzić im cierpienia.
Przyczyny: Co wywołuje wytrzeszcz gałek ocznych?
Wytrzeszcz oczu nie jest samodzielną jednostką chorobową, a jedynie jej objawem, dlatego przyczyny mogą być różnorakie.
Bardzo rzadko występuje u zupełnie zdrowych ryb, a sprzyjać mogą mu czynniki środowiskowe, takie jak niewłaściwa jakość wody czy zatrucie.
Infekcje
Za wytrzeszcz gałek ocznych może odpowiadać stan zapalny oczodołu, zapalenie nerek oraz gruźlica.
Również mykobakterioza (wywoływana przez Mycobakterium marinum) w końcowym stadium powoduje wytrzeszcz oczu. Prowadzi ona do poważnych zaburzeń stanu ogólnego zwierzęcia, co można zaobserwować w jego zmienionym zachowaniu.
Puchlina wodna
Puchlina wodna rozwija się na skutek nagromadzenia wody w organizmie w wyniku upośledzenia funkcji nerek, na przykład w przebiegu infekcji bakteryjnej, takiej jak gruźlica.
Choroby nerek
Niewydolność nerek powoduje gromadzenie się wody w organizmie oraz w oczodołach, powodując wzrost ciśnienia, które negatywnie wpływa między innymi na oczy.
Urazy oczu
W przypadku urazu oka może ono zacząć wystawać na zewnątrz, ale w takiej sytuacji będzie zazwyczaj zaczerwienione i/lub krwawiące.
Przegazowanie wody
Wytrzeszcz gałek ocznych pojawia się często bezpośrednio po wymianie wody, w wyniku nadmiernej akumulacji gazów w akwarium. W zbiorniku i w tkankach zwierząt tworzą się wówczas niewielkie pęcherzyki, które uszkadzają części tkanek lub blokują naczynia krwionośne, prowadząc do rozwoju dolegliwości.
Zła jakość wody
W wielu przypadkach przyczyną wytrzeszczu jest jakość wody, dlatego należy regularnie sprawdzać poziom pH, KH, amonu, azotynów i azotanów.
Zbyt wysoka zawartość CO₂ może również przyczynić się do powstania wytrzeszczu gałek ocznych.
Złogi tłuszczu
Oczy ryby mogą zostać wypchnięte z oczodołów na skutek obecności złogów tłuszczu w okolicy głowy.
Niedobór witamin
Kolejną przyczyną może być niedostateczna podaż witamin.
Profilaktyka: Jak uchronić ryby przed zachorowaniem?
Pamiętaj o regularnej wymianie wody w akwarium, usunięciu martwych zwierząt, obumarłych roślin oraz resztek pokarmu. Systematycznie czyść filtr i kontroluj wartość pH oraz temperaturę wody.
Ponadto, możesz wspierać układ odpornościowy ryb, właściwie je karmiąc wysokiej jakości pokarmem dla ryb.