Choroba gazowa ryb This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Ryba cierpiąca na chorobę gazową

Choroba gazowa ryb powstaje na skutek nadmiernego nasycenia wody gazem.

Warunki utrzymania ryb mają bardzo duży wpływ na ich zdrowie. Kiedy parametry wody nie są optymalne, zwierzęta mogą zacząć chorować. To samo dotyczy ciśnienia wody – jeśli jest nieprawidłowe, może prowadzić do powstania choroby gazowej.

Czy choroba gazowa jest niebezpieczna?

Zbyt późno zdiagnozowana lub nieleczona choroba gazowa jest bardzo niebezpieczna. W zależności od jej przebiegu, zwierzęta umierają w krótszym lub dłuższym czasie. Poza tym, ryby nią dotknięte są znacznie bardziej podatne na choroby zakaźne.

Które ryby są szczególnie narażone na chorobę gazową?

Oprócz płazów i bezkręgowców wodnych, choroba gazowa może dotknąć wszystkie gatunki ryb. Stopień podatności zależy od gatunku i wieku – młode zwierzęta są na nią szczególnie narażone.

Objawy: Jak objawia się choroba gazowa ryb?

Objawy tej dolegliwości możemy podzielić na ostre i przewlekłe. Ryzyko śmierci wzrasta wraz ze wzrostem całkowitego ciśnienia gazu (TGP) oraz pojawieniem się infekcji bakteryjnych lub wirusowych.

Postać ostra

Postać ostra choroby objawia się w następujący sposób:

  • Pod skórą zbiera się gaz (odma podskórna), w postaci niewielkich pęcherzyków (od 0,5 do 2 milimetrów).
  • Występuje obustronny lub jednostronny wytrzeszcz oczu.
  • Ryba sprawia wrażenie zdezorientowanej i pływa blisko powierzchni wody.

W wyniku tych dolegliwości zwierzę z reguły w krótkim czasie umiera.

Postać przewlekła

Postać ta różni się od postaci ostrej brakiem objawów klinicznych. Ryby, zwłaszcza młode, umierają bardzo powoli i nieoczekiwanie.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeśli u jednej lub wszystkich ryb występują zmiany fizyczne lub zachowują się one inaczej niż zazwyczaj, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ważne jest, aby zrobić to na wczesnym etapie dolegliwości. Tylko wówczas można zapobiec pogorszeniu się stanu ryby i jej ewentualnej śmierci.

Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym sprawdź parametry wody i ustawienia pompy. Informacje te będą istotne dla lekarza weterynarii w celu postawienia właściwej diagnozy i opracowania planu leczenia.

Rybka w akwarium © Mari_art / stock.adobe.com
Nieprawidłowe ustawienie pompy może mieć wpływ na ciśnienie w wodzie.

Diagnoza: Jak wykrywa się chorobę gazową ryb?

Dolegliwość tę jest stosunkowo łatwo rozpoznać ze względu na obecność niewielkich pęcherzyków pod skórą. W porównaniu do myksobolozy mięśni, w przebiegu choroby gazowej pęcherzyki są znacznie mniejsze.

W związku z tym nie jest konieczna szczegółowa diagnostyka.

Leczenie: Jak przebiega leczenie chorych ryb?

Niestety nie istnieją leki, które pomogą w walce z chorobą gazową ryb. Dużo ważniejsze jest wyeliminowanie czynników, które ją wywołują. Chore zwierzęta należy przenieść do innego akwarium o odpowiednich warunkach.

Ponieważ stres ma duży wpływ na zdrowie, ważne jest, aby zapewnić zwierzętom spokój. W porozumieniu z lekarzem weterynarii pomocne może okazać się również podawanie środków wspomagających, takich jak witaminy.

Przyczyny: Co wywołuje chorobę gazową ryb?

Choroba gazowa wywoływana jest nadmiernym ciśnieniem gazu w wodzie. W przypadku postaci ostrej, całkowite ciśnienie przesyconego gazu wynosi od 110 do 115 procent. W przypadku postaci postać przewlekłej, wartość ta wynosi około 103 procent.

Stan ten może być spowodowany różnymi czynnikami niezakaźnymi i środowiskowymi, takimi jak:

  • zbyt wysoka temperatura wody w akwarium
  • mieszanie zimnej wody z ciepłą
  • pompowanie zbyt dużej ilości wody
  • wlanie wody z kranu zwierającej gaz

Na skutek tego gaz gromadzi się w akwarium, a jego nadmiar osadza się w postaci małych pęcherzyków nie tylko na samych rybach, ale również na przedmiotach (np. pompach, ścianach akwarium) lub roślinach akwariowych.

Sprawdzanie parametrów wody w akwarium © hedgehog94 / stock.adobe.com
Podczas wymiany wody mogą pojawić się błędy, powodujące chorobę gazową ryb.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?

Jeśli objawy nie zostaną rozpoznane odpowiednio wcześnie, rokowania są niestety niekorzystne. Zazwyczaj zwierzęta umierają zanim zdoła się im pomóc.

Dlatego tak ważne jest dokładne i regularne obserwowanie ryb pod kątem ewentualnych zmian i wiedza na temat warunków ich utrzymania.

Profilaktyka: Jak uchronić ryby przed chorobą gazową?

Stosując się do poniższych wskazówek, można zmniejszyć ryzyko zachorowania:

1. Kontrola temperatury

Podczas wymiany wody należy zawsze zwracać uwagę na to, aby temperatura świeżej wody była taka sama jak starej. Maksymalna różnica temperatury nie powinna być większa niż dwa do trzech stopni Celsjusza.

2. Przygotowanie wody kranowej

Przed wlaniem wody z kranu do akwarium należy wyrównać jej nasycenie gazem. W tym celu można ją pozostawić do „odstania”, wlewając ją na przykład do wanny czy wiadra.

3. Ochrona akwarium przed czynnikami zewnętrznymi

Aby temperatura w zbiorniku była stale na odpowiednim poziomie, należy chronić go przed intensywnym światłem. Ponadto, należy uważać, aby akwarium nie stało zbyt blisko kaloryfera czy w przeciągu.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane