Zimowanie złotych rybek w pięciu krokach

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
Złota rybka pływająca w stawie w zimie

Złote rybki bez problemu przetrwają zimę w stawie ogrodowym, pod warunkiem, że jest przygotowany na zimowe warunki, a na pokrywie lodowej nie zalega śnieg.

Lato wykorzystaliśmy na rozpieszczanie naszych złotych rybek rozległą przestrzenią w stawie ogrodowym. Jednak najpóźniej jesienią wielu z nas zastanawia się, jak ryby przetrwają w nim zimną porę roku w zdrowiu i bez stresu. Czy złote rybki mogą zimować na zewnątrz? I czy należy je wówczas karmić? W naszym przewodniku znajdziesz ważne wskazówki dotyczące prawidłowego zimowania złotych rybek oraz ich pielęgnacji w tym okresie.

Krok 1: Odpowiednie miejsce do zimowania złotych rybek

Zazwyczaj złote rybki można bez problemu przezimować w stawie ogrodowym, dzięki czemu mogą cieszyć się upragnioną przestrzenią przez cały rok. Warunkiem podstawowym jest jednak to, aby był on przystosowany do warunków zimowych i spełniał kryteria zimowania. W przeciwnym razie konieczne będzie stworzenie zimowego schronienia dla rybek w naszych czterech ścianach.

To, czy złote rybki lepiej będą czuły się w stawie ogrodowym czy w domu, zależy od wielu czynników.

Kiedy złote rybki mogą zimować w stawie?

Jeśli głębokość naszego stawu przekracza jeden metr – głębokość co najmniej 1,20 metra jest idealna, większość rybek może spędzić w nim zimę.

Głębsze jego części powinny zapewniać odpowiednią przestrzeń dla wszystkich ryb. Bowiem, gdy tylko temperatura spada, złote rybki i inni zmiennocieplni mieszkańcy stawu gromadzą się w pobliżu dna, gdzie panuje stała temperatura, wynosząca cztery stopnie Celsjusza. Jest to idealne środowisko do zimowania.

Przy głębokości stawu wynoszącej ponad metr, złote rybki będą również miały zapewnioną wystarczającą ilość tlenu przez całą zimę. Aby nie zabrakło im powietrza, na części powierzchni wody nie powinno być lodu. Jak to zrobić, podpowiemy w kolejnym kroku.

Które złote rybki lepiej przenieść na zimę do domu?

  • Jeśli nasz zbiornik nie jest wystarczająco głęboki, ryby należy przenieść na zimę do innej kwatery.
  • Zwłaszcza te gatunki, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury będą lepiej czuły się w domu. Zaliczamy do nich na przykład kardynałki i welonki.
  • Przeprowadzka jest również wskazana, gdy zwierzęta mieszkają w stawie ogrodowym krócej niż miesiąc. Młode czy nowo przybyłe osobniki mogą jeszcze nie być zaaklimatyzowane w nowym środowisku i przez to gorzej radzić sobie z nadejściem zimy w porównaniu do jego stałych mieszkańców.

Krok 2: Przygotowanie zimowej kwatery

Decyzja dotycząca odpowiedniej zimowej kwatery dla złotych rybek zapadła? W takim razie możemy zacząć przygotowywać je do przeprowadzki.

Zimowanie złotych rybek w ogrodzie: Zabezpieczenie stawu

Wykorzystajmy późną jesień i okres przed pierwszymi przymrozkami, aby oczyścić zbiornik z liści, gałęzi i martwych części roślin. Dzięki temu ryby będą miały odpowiednio dużo przestrzeni i tlenu na zimę.

Na dnie pozostawmy niewielką ilość szlamu. Posłuży on zwierzętom jako zimowe schronienie. Jeśli temperatura wody spadnie do około ośmiu stopni Celsjusza, należy zaprzestać karmienia. Wówczas złote rybki zaczną zimowanie.

Złote rybki w stawie ogrodowym jesienią © Greg Brave / stock.adobe.com
Gdy jesień zbliża się ku końcowi, nadszedł czas, aby przygotować staw na zimę. W pierwszej kolejności usuwamy zalegające w nim liście.

Przeniesienie złotych rybek do domu: Zbiornik na deszczówkę zamiast akwarium

Jeśli chcemy przezimować złote rybki w domu, musimy przenieść je jeszcze zanim zaczną zimowanie. Najlepiej zrobić to przed spadkiem temperatury poniżej dziesięciu stopni Celsjusza.

Jednak klasyczne akwarium w przytulnej temperaturze pokojowej nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Lepszy będzie odpowiednich rozmiarów zbiornik, który ustawimy w spokojnym i ciemnym miejscu, na przykład piwnicy czy garażu. Optymalna temperatura wody do zimowania wynosi od czterech do ośmiu stopni Celsjusza.

Ryby można umieścić w zbiorniku na deszczówkę, wyposażonym w pompę i filtry. Mieszanka jednej trzeciej świeżej wody i dwóch trzecich wody ze stawu pozwoli na spokojne zaaklimatyzowanie się w nim zwierząt.

Najważniejsze informacje na temat złotych rybek w akwarium znajdziesz w magazynie zooplus.

Krok 3: Monitorowanie zimowej kwatery i złotych rybek

Warunkiem niezbędnym do bezpiecznego przezimowania złotych rybek jest obecność tlenu. Dlatego zbiornika nigdy nie należy całkowicie zakrywać. Pozostawmy lukę, aby umożliwić dopływ tlenu. Częściowe jego przykrycie zapewnia dostęp wystarczającej ilości powietrza do zbiornika i jednocześnie gwarantuje zwierzętom spokój.

Pięć wskazówek dotyczących zimowania złotych rybek na zewnątrz

  • Zimując rybki w stawie ogrodowym, musimy upewnić się, że niecała jego powierzchnia jest skuta lodem.
  • Aby zapobiec jego zamarznięciu aż do dna, gdy temperatura spadnie, należy wyłączyć podłączone pompy obiegowe lub filtry.
  • Warto zastąpić je pływakami lodowymi i kamieniami napowietrzającymi. Dzięki temu zapewniony zostanie dopływ tlenu do stawu i jego powierzchnia nie zamarznie. W przypadku silnych mrozów można dodatkowo użyć grzałki do oczek wodnych.
  • Alternatywnie możemy wykorzystać ciepłą wodę do wylania otworów w pokrywie lodowej na krawędzi stawu.
  • Powierzchnia lodu nigdy nie powinna być całkowicie pokryta lodem, a w wykonanym otworze nie powinny znajdować się liście.

Ważne: Nie wchodźmy na lód i wycinajmy w nim otworów. Wibracje spowodowane naszymi ruchami wywołają u rybek duży stres.

Oczko wodne z pływakiem lodowym © Egon / stock.adobe.com
Pływak lodowy zapewni odpowiedni dopływ tlenu również w zimie.

Krok 4: Prawidłowe karmienie

Jeśli zimujemy złote rybki w domu lub na zewnątrz podczas szczególnie łagodnej zimy, warto podawać im niewielkie ilości pokarmu.

Niskowęglowodanowy pokarm zawierający wysokiej jakości tłuszcze i dużą ilość kwasów omega zapewni rybom siłę. Z reguły jednak karmienie złotych rybek w okresie zimowania nie jest konieczne.

Karmienie złotych rybek zimą: Dlaczego nie należy tego robić?

Gdy temperatura spada w zimowym okresie, spowalnia również metabolizm zmiennocieplnych ryb. Gromadzą się one na dnie stawu i przechodzą w stan hibernacji. Ponieważ wówczas prawie w ogóle nie poruszają się, nie potrzebują również pożywienia.

Jak prawidłowo karmić ryby stawowe przez cały rok? Odpowiedź znajdziesz w magazynie zooplus.

Krok 5: Powitanie wiosny

Zima zbliża się ku końcowi i robi się coraz cieplej. Na sezonowych gości w zbiorniku na deszczówkę czeka po okresie hibernacji powrót do stawu. Zwierzętom, które zimę spędziły na zewnątrz można powoli zaczynać podawać wysokiej jakości pokarm dla ryb, aby mogły przywitać wiosnę wypoczęte i najedzone.

Kiedy złote rybki budzą się ze snu zimowego?

Kiedy temperatura wzrasta do dziesięciu stopni Celsjusza rybki zaczynają się ożywiać i mogą wrócić do stawu.

Przy wartościach przekraczających dwanaście stopni możemy stopniowo wznawiać karmienie ryb zimujących w stawie i tych, które do niego wracają po zimowej przerwie. Normalne karmienie możemy rozpocząć po ośmiu tygodniach i przy temperaturze co najmniej 15 stopni Celsjusza.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane