Moczarka w akwarium
© eevl / stock.adobe.com
Wbrew powszechnej opinii, moczarka nie jest glonem, a bardzo pożyteczną rośliną wodną, chętnie wybieraną do obsadzania domowych akwariów i stawów. Moczarka, podobnie jak na przykład rogatek, dba o jakość wody w zbiorniku, pięknie go ozdabia i zapewnia schronienie nieśmiałym stworzeniom wodnym. Dodatkowo jest łatwa w pielęgnacji, wytrzymała i stanowi podstawę naturalnej równowagi w każdym akwarium. Jakie jeszcze zalety ma ta roślina wodna i jak należy o nią dbać dowiesz się w poniższym artykule.
Spis treści
Dlaczego warto posadzić moczarkę w akwarium?
Moczarka to klasyk wśród roślin akwariowych – pomaga zmniejszyć ilość glonów w wodzie, zazielenić akwarium i dostarcza tlen. Ponadto, stanowi schronienie dla jego mieszkańców, ich miejsce tarła oraz zapewnia im pożywienie.
Charakterystyka
- Nazwa naukowa: Elodea
- Gatunek: Roślina słodkowodna
- Pochodzenie: Ameryka Północna i Południowa
- Rodzina: Żabiściekowate
- Można trzymać razem z: Elodea canadensis, Elodea callitrichoides, Elodea densa/Egeria densa, Elodea nuttallii
- Charakterystyka: Wieloletnia podwodna roślina
- Oświetlenie: Nigdy w bezpośrednim świetle, półcień lub odpowiednie źródła światła
- Zapotrzebowanie żywieniowe: Wysokie
- Temperatura wody: Zimna i ciepła woda, o temperaturze nie wyższej niż 28°C
- Na co zwrócić uwagę: Moczarkę należy regularnie przycinać, kontrolować zawartość wapnia, temperaturę wody oraz odpowiednie oświetlenie
Jakie gatunki moczarki można trzymać w akwarium?
Wszystkie gatunki moczarki to rośliny słodkowodne, które dobrze przystosowują się do warunków panujących w wodzie. Można je zasadzić nie tylko w akwarium, ale również w stawach, gdzie ich łodygi potrafią dorastać do trzech metrów długości. Problemu nie stanowi dla nich również zimowanie.
Cztery najpopularniejsze gatunki moczarki, znajdujące zastosowanie w akwarystyce:
Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis)
- długie, ostro zakończone liście
- ciemnozielone liście po trzy w okółku na bogato rozgałęzionych łodygach
- bardzo rzadkie białe kwiaty pojawiające się od maja do sierpnia
- w porównaniu do Elodea nuttallii bardziej zwarta i równomiernie ulistniona
Moczarka rzęślowata (Elodea callitrichoides)
- długie, ostro zakończone liście
- bardzo rzadkie białe kwiaty pojawiające się od maja do sierpnia
Moczarka delikatna (Elodea nuttallii)
- wąskie, karbowane, kędzierzawe liście
- nierównomiernie porośnięte łodygi
- drobne, dorastające do trzech milimetrów wysokości kwiaty
- wolniejszy wzrost niż Elodea canadensis
Moczarka argentyńska (Elodea densa/Egeria densa)
- liście wąskie, długie, ciemnozielone
- łodygi o grubości od dwóch do trzech milimetrów, gęsto obrośnięte
- należy do „klasycznych” roślin akwariowych
- rośnie również w miękkiej wodzie
- preferuje wodę wapienną o wysokiej wartości pH
- zaliczana do roślin zimnowodnych (temperatura wody nie wyższa nić 26°C)
Wszystkie powyższe gatunki występują w Europie. W naturze spotkamy je w stojących i wolno płynących wodach, na przykład w bagrach, sadzawkach, stawach, rowach czy rzekach.
Prawidłowe sadzenie moczarki w akwarium
Wybierając spośród roślin wodnych moczarkę, warto wiedzieć, jak ją prawidłowo posadzić. Mamy do wyboru dwie możliwości:
1. Sadzenie moczarki
Kupując łodygę, najlepiej odciąć jej dolną część ostrym nożem. Elodea dostępna jest w postaci sadzonek, które należy podzielić i posadzić w niewielkiej odległości od siebie. Jeśli odszczypiemy czubek głównego pędu, posadzona roślina wytworzy większą ilość sadzonek.
2. Unoszenie się na wodzie
Moczarkę można hodować również jako roślinę pływającą. Potrafi ona się rozmnażać także w otwartej wodzie, nie mając kontaktu z podłożem. W tym celu po prostu umieść młode rośliny na powierzchni. Po pewnym czasie utworzą swego rodzaju dywan. W przypadku akwariów pływająca Elodea jest mnie zalecana, ponieważ mogłaby nadmiernie zacienić inne rośliny, uniemożliwiając im prawidłowy wzrost.
Doświadczeni akwaryści wykorzystują moczarki jako rośliny tła, aby nie zasłaniały widoku na kolorowy wodny świat. Dla wzrostu roślin wodnych bardzo ważne jest podłoże. Dlatego zamiast standardowej ziemi do oczek wodnych warto zastosować dostępne na rynku specjalne mieszanki piasku kwarcowego i minerałów ilastych.
Aby moczarka dobrze rosła w akwarium potrzebuje odpowiedniej temperatury wody. Co prawda czuje się komfortowo zarówno w zimnej, jak i w ciepłej wodzie, ale zbyt wysokie temperatury spowalniają jej wzrost. W zależności od gatunku, nie powinny przekraczać wartości od 26 do 28°C.
Odpowiednia pielęgnacja
Moczarka jest łatwa w uprawie i wytrzymała. Nie ma specjalnych wymagań względem parametrów wody, rośnie równie dobrze w wodzie o odczynie kwaśnym i zasadowym. Należy jedynie zwrócić uwagę na zawartość wapnia i temperaturę.
Ponadto, warto regularnie sprawdzać jej stan i w razie potrzeby przycinać pędy. W przeciwnym razie może rozrosnąć się nawet do pół metra. Ważne jest, aby do tego celu użyć czystych, specjalnych nożyc do roślin. Tylko tak zyskasz pewność, że pojawią się nowe, zdrowe pędy.
Zadbaj również o odpowiednią ilość światła, unikając bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli akwarium znajduje się w jasnym miejscu, światło pośrednie w zupełności wystarczy. W przeciwnym razie, można zaopatrzyć się w specjalne źródła światła.
Rośliny te zasadniczo nie wymagają dokarmiania, chyba, że zauważysz oznaki ich niedożywienia. Nadmierne nawożenie może mieć negatywne konsekwencje i sprzyjać rozwojowi glonów.
Co zrobić, gdy moczarka nie chce rosnąć?
Za brakiem wzrostu mogą stać różne przyczyny. Jeśli często zmieniasz wodę w akwarium, sprawdź jej parametry i ewentualnie sięgnij po odpowiedni nawóz. Najpierw jednak upewnij się, czy warunki panujące w akwarium są optymalne, aby wykluczyć inne powody.
Sprawdź temperaturę wody i oświetlenie. Jeśli poziom węgla jest za niski, można rozważyć jego podaż w postaci dwutlenku węgla. Jego wartość nie powinna być niższa niż pięć miligramów na litr wody.
Elodea i jakość wody
Moczarka rośnie około dziesięć centymetrów tygodniowo, a substancje niezbędne jej do tak szybkiego wzrostu pobiera z wody. W związku z tym ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jeśli ma ich za mało, może uschnąć, chociaż zdarza się to wyjątkowo rzadko.
Ponieważ z kolei zbyt duża zawartość składników odżywczych w wodzie sprzyja wzrostowi glonów, moczarka jest dobrym rozwiązaniem, aby temu zapobiec. Obniża ich zawartość, tym samym ograniczając liczbę glonów. Poza tym, wydziela substancje antybiotyczne, które zwalczają na przykład glony pędzelkowate. W procesie fotosyntezy roślina metabolizuje rozpuszczony wodorowęglan i produkuje tlen.
Propagacja moczarki w akwarium
Moczarkę bez trudu można rozmnożyć, pobierając przycięte łodygi i sadząc je w podłożu. Z każdej uciętej łodygi powstanie nowa roślina. Rozmnażając moczarkę w krótkim czasie można obsadzić całe akwarium.
Pochodzenie
Moczarka (Elodea) pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. W połowie XIX wieku trafiła z Irlandii do Niemiec, a następnie szybko rozprzestrzeniła się po Europie, gdzie była celowo uwalniana lub przenoszona przez statki i ptaki wodne.
Jednak to błyskawiczne rozprzestrzenianie się stanowi niemały problem dla gospodarki wodnej, żeglugi i rybołówstwa. W związku z tym uważana jest za inwazyjną. Pomimo tego, w akwarystyce jest bardzo ceniona ze względu na swój pozytywny wpływ na ekosystem w domowych zbiornikach i dlatego należy do najpopularniejszych roślin akwariowych.