Anubias
© juancajuarez / stock.adobe.com
Anubias (Anubias Schott) zawsze przyciąga wzrok w akwarium. Jego duże, ciemne liście tworzą podwodną żywą, bujną zieleń. Jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji i zaliczany do najpopularniejszych roślin akwariowych.
Spis treści
Cechy: Jak rozpoznać anubiasa?
Anubias to wieloletnia roślina zielna z rodziny obrazkowatych. Tworzy duże, grube liście i mieni się nasyconą, intensywną zielenią. Stanowi dobre wypełnienie akwarium i nadaje mu ekscytujący widok, zmieniając obszar przydenny w mały podwodny las.
Powolny wzrost
Anubias rośnie bardzo powoli, dzięki czemu nie ma obawy, że w krótkim czasie zdominuje całe akwarium. Jeśli natomiast nadmiernie się rozrośnie, wystarczy usunąć jego wybraną część.
Na jaką wysokość rośnie anubias?
Za sprawą swojego zielnego charakteru, anubias nie rośnie mocno w górę, a jego średnia wysokość wynosi około 20 centymetrów.
Pamiętajmy jednak przy wyborze akwarium, że roślina ta lubi rozrastać się na boki, zajmując całkiem sporą powierzchnię. Tworzy grube połacie na dnie zbiornika i dlatego potrzebuje pewnego podłoża do wzrostu.
Czy ryby chętnie podjadają anubiasa?
Anubias bardzo dobrze sprawdzi się w akwarium, które zamieszkują ryby lubiące podgryzać rośliny – jego sztywne liście nie zachęcają ich do konsumpcji – nawet roślinożerny okoń zostawia go w spokoju.
Aranżacja akwarium: Ile czasu należy przewidzieć na uprawę?
Planując aranżację akwarium, musimy wziąć pod uwagę powolny wzrost anubiasa – zanim urośnie i będziemy mogli cieszyć nim oczy może minąć kilka tygodni.
Wskazówka: Aby w krótkim czasie zazielenić akwarium, warto zacząć od szybciej rosnących roślin, takich jak gymnokoronis dębolistny czy nurzaniec śrubowy.
Anubias nie jest wymagający
Roślina ta nie ma szczególnych wymagań względem jakości wody czy ilości światła. Rozwija się w niemal każdych warunkach i z tego względu jest bardzo chętnie hodowana w akwariach słodkowodnych.
Wrażliwe kłącze
Oprócz korzeni, anubias tworzy również kłącza, dzięki którym przyczepia się do kawałków drewna, glinianych czy gładkich plastikowych przedmiotów, rozrastając się pełzająco. Kłącza są niezbędne do przetrwania rośliny i trzeba uważać, aby ich nie uszkodzić.
Pielęgnacja: Na co zwrócić uwagę w przypadku anubiasa?
Anubias nie ma dużych wymagań i na ogół nie stwarza problemów w uprawie. Nie jest też „wybredny” w kwestii parametrów wody. Tak, jak w przypadku wszystkich roślin, trzeba pamiętać jednak o usuwaniu jego martwych części z akwarium.
Temperatura wody mieszcząca się w zakresie od 22 do 26 stopni Celsjusza uważana jest dla niego za optymalną, a obecny w wodzie dwutlenek węgla w zupełności mu wystarcza – nie ma potrzeby dostarczania go z zewnątrz.
Co sprzyja wzrostowi anubiasa?
Dzięki swoim kłączom, anubias może rosnąć na praktycznie każdym, wybranym przez nas podłożu. Aby wspomóc jego wzrost możemy na początkowym etapie przytwierdzić go do podłoża za pomocą cienkich sznurków.
Po kilku dniach powinnyśmy zauważyć przyczepione kłączami rośliny. Faktyczne zakorzenianie trwa jednak nieco dłużej, ponieważ roślina należy do wolno rosnących.
Uwaga: W przypadku sadzenia anubiasa w akwarium o żwirowym podłożu, ważne jest, aby zakopać tylko jego korzenie, a nie kłącza – w przeciwnym razie może obumrzeć.
Jak rozmnażać anubiasa?
Istnieją doniesienia, że uszkodzenia kłącza powodują wydzielanie przez roślinę kryształków szczawianu wapnia, co dla niektórych bezkręgowców znajdujących się w akwarium, takich jak krewetki może oznaczać śmierć.
Dlatego jeśli chcemy rozmnożyć anubiasa, wyjmijmy go z akwarium i podzielmy go na zewnątrz. Dla pewności przepłuczmy roślinę pod bieżącą wodą zanim umieścimy ją z powrotem w akwarium.
Choroby: Po czym poznać, że roślina choruje?
Anubiasy uchodzą generalnie za organizmy odporne na choroby, jednak jedna dolegliwość jest wśród nich dość powszechna: gnicie. Powoduje ona, że liście rośliny stają się i miękkie i gniją.
Gnicie
Gnicie liści może mieć różne przyczyny.
- Uszkodzenie kłącza rośliny podczas transportu. W takim wypadku nie będzie miała możliwości pobierania wystarczającej ilości składników odżywczych i obumrze.
- Przykryte kłącze rośliny podczas sadzenia żwirem lub piaskiem. Powoduje to uszkodzenie kłącza i prowadzi do gnicia rośliny. Uważajmy zatem, aby podłożem pokryć tylko korzenie, a nie kłącza anubiasa.
Gubienie liści
Czasami zdarza się, że świeżo posadzony anubias traci liście. Zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju, pod warunkiem, że mamy pewność, że kłącza nie zostały uszkodzone.
Zrzucanie liści jest najczęściej spowodowane koniecznością przejścia z emersji na submersję, czyli z uprawy na powietrzu na uprawę pod wodą. Po odpowiedniej aklimatyzacji roślina przyzwyczai się do nowych warunków i zacznie normalnie rosnąć.
Zakup: Gdzie kupimy anubiasa?
Ponieważ anubias należy do bardzo popularnych roślin akwariowych, dostępny jest w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie akwarystycznym i w większości sklepów specjalistycznych.
Roślinę można łatwo rozmnażać, dlatego bardziej doświadczeni akwaryści chętnie dzielą się swoimi okazami, sprzedając je w ogłoszeniach drobnych po korzystnych cenach.
Jeśli jednak chcemy kupić anubiasa w sklepie specjalistycznym, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 30 złotych za standardowej wielkości egzemplarz. Większe okazy będą oczywiście odpowiednio droższe.
Pochodzenie: Skąd pochodzi anubias?
Ojczyzną tej rośliny wodnej jest zachodnia i środkowa Afryka, a dokładniej Nigeria, Kamerun i Bioko. W naturze rośnie w rzekach i porasta brzegi jezior.