Rośliny akwariowe

Dobre samopoczucie mieszkańców akwarium zależy nie tylko od odpowiednich warunków oświetleniowych, pokarmu dostosowanego do gatunku i optymalnej jakości wody – rośliny akwariowe również w znacznym stopniu przyczyniają się do zdrowego klimatu w zbiorniku wodnym. Oprócz odpowiedniego doboru roślin do akwarium, ważna jest również ich pielęgnacja. Czytaj dalej

4 min

Kryptokoryna

Łatwa w uprawie roślina, z różnych gatunków której stworzysz niepowtarzalne podwodne krajobrazy.

Jakie istnieją rośliny akwariowe?

Rośliny pełnią w akwarium kilka funkcji: Z jednej strony są ozdobą małego podwodnego świata i oferują rybom odseparowane schronienia i osłonięte kryjówki. Z drugiej strony usuwają zanieczyszczenia z wody i jednocześnie dostarczają jej składników odżywczych. Krótko mówiąc, utrzymują ekosystem w akwarium w równowadze.

Istnieją duże i małe, bujne i delikatne, łatwe w pielęgnacji i wymagające rośliny do akwarium. Ze względu na różnorodność roślin, które mogą wzbogacić akwarium, wybór odpowiedniego gatunku nie jest taki łatwy.

Jak wybrać odpowiednie rośliny akwariowe?

Wybór odpowiednich roślin do akwarium zależy od wielu czynników. Należą do nich na przykład wielkość akwarium, panujące w nim temperatury i warunki oświetleniowe.

Potrzeby mieszkańców akwarium również powinny odgrywać rolę w procesie wyboru. Niektóre gatunki ryb lubią jeść określone rodzaje roślin, inne potrzebują specjalnych roślin akwariowych do tarła.

Przed zakupem roślin akwariowych należy zapoznać się z charakterystyką różnych roślin wodnych i potrzebami mieszkańców akwarium. Nasze portrety gatunków ryb dostarczają cennych informacji na temat tego, jakich roślin potrzebują pływające w akwarium gatunki.

Właściwa pielęgnacja roślin akwariowych

W naszym Magazynie o zwierzętach znajdziesz wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin akwariowych, abyś Ty i mieszkańcy Twojego akwarium mogli jak najdłużej cieszyć się podwodną florą.

Wytrzymałe rośliny akwariowe, takie jak paproć jawajska, są na ogół łatwe w pielęgnacji. Chociaż czerwone rośliny akwariowe są piękne dla oka, są one nieco bardziej wymagające pod względem pielęgnacji. Na przykład, do zdrowego rozwoju potrzebują dużo światła i dwutlenku węgla.

Zasadniczo wszystkie rośliny potrzebują dwutlenku węgla do wzrostu –niektóre więcej, inne mniej. W zależności od roślin i ryb w akwarium, konieczne może być dodatkowe nawożenie CO2. Dzieje się tak na przykład w przypadku, gdy nie ma wystarczającej liczby podwodnych zwierząt do wytworzenia wystarczającej ilości CO2.

Istnieją jednak również rośliny, które radzą sobie bez takiego nawożenia. Na przykład rogatek jest jedną z roślin akwariowych, które nie wymagają dodawania CO2.

Popularne rośliny akwariowe dla początkujących

Planujesz swoje pierwsze akwarium? W takim razie skoncentruj się na łatwych w pielęgnacji roślinach akwariowych.

Klasyczną rośliną akwariową, która jest łatwa w obsłudze, jest na przykład wodorost. To sprzymierzeniec w walce z szybko rosnącymi glonami. Powód: Reguluje zawartość składników odżywczych w wodzie, co sprzyja rozwojowi glonów. Jednocześnie wodorosty wydzielają substancje antybiotyczne, które mogą być skuteczne w walce z sinicami.

Paprocie jawajskie są również bardzo popularne wśród początkujących akwarystów. Jest to roślina nie tylko szczególnie atrakcyjna dla oka, ale także niezwykle wytrzymała. Jest również łatwa w rozmnażaniu i nie stawia wysokich wymagań co do parametrów wody, takich jak temperatura czy twardość.

Sztuczne rośliny akwariowe – przydatne czy zbędne?

Niektórzy akwaryści wykorzystują sztuczne rośliny akwariowe w swoim podwodnym świecie. Upiększają one akwarium wizualnie, są niezależne od warunków oświetleniowych i nie znajdują się w menu podwodnych stworzeń. Choć należy je regularnie czyścić, nie wymagają one intensywnej pielęgnacji.

Zalety i wady sztucznych roślin akwariowych

Z drugiej strony, sztuczne rośliny wodne nigdy nie zastąpią całkowicie swoich żywych odpowiedników. Koneserzy natychmiast zauważą nienaturalne ruchy sztucznych roślin. Co więcej, sztuczne rośliny nie pochłaniają żadnych szkodliwych substancji z wody, a zatem nie poprawiają jej jakości.

Sztuczne rośliny mogą być uzupełnieniem prawdziwych roślin akwariowych i ułatwiać utrzymanie podwodnej flory. Ważne jest, aby pochodziły one od wyspecjalizowanego sprzedawcy. W ten sposób unikniesz zanieczyszczenia akwarium szkodliwymi substancjami.