Dlaczego woda w akwarium jest mętna?
© Chris Brignell / stock.adobe.com
Czysta i przejrzysta woda w akwarium zapewnia ładny widok na jego wnętrze. Jednak czasami może się zdarzyć, że woda w akwarium jest mętna. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule:
Spis treści
Przyczyny: Dlaczego woda w akwarium jest mętna?
Brązowa, szara, zielona lub mleczna – woda może zmienić swój kolor z różnych przyczyn.
Mętna woda w brązowym lub żółtym kolorze
Różne substancje (np. garbniki, kwasy humusowe, taniny), pochodzące z drewnianych elementów, liści migdałecznika czy szyszek olchy znajdujących się w zbiorniku mogą powodować, że woda przyjmie zielonkawą czy nawet złotawą barwę. Substancje te nie zawsze są niebezpieczne.
Wprost przeciwnie: uważa się, że kwasy humusowe wzmacniają układ odpornościowy ryb – chociażby łagodzą stres wywołany przez szkodliwe substancje (np. metale ciężkie). Ponadto, substancje humusowe mają mieć pozytywny wpływ na geny odpowiedzialne za długość życia.
Związki te wykazują cenne właściwości również jeśli obecne są w mniejszej ilości, bez konieczności powodowania zmętnienia wody.
Mętna woda w szarym kolorze
Zmętnienie wody zazwyczaj powodują cząstki zawieszone, które osiadają na powierzchni wody w przypadku silnie zanieczyszczonego podłoża (np. żwiru lub piasku), a zakopujące się w nim ryby dodatkowo zwiększają zmętnienie.
Zawieszone cząstki wprawdzie nie są dla ryb szkodliwe, ale oznaczają, że akwarium nie jest tak czyste, jak być powinno.
Mętna woda w zielonym kolorze
Niektóre glony (np. Ankistrodesmus, Chlorella i Scenedesmus) mogą w krótkim czasie skolonizować całe akwarium – mówimy wówczas o tzw. zakwicie glonów. Glony rozwijają się głównie, gdy równowaga składników odżywczych zostaje zaburzona.
Szczególnie często ma to miejsce jeśli używamy zbyt dużo płynnych nawozów lub mamy zainstalowaną instalację dozującą CO₂. Przyczyną zakwitu glonów może być również wystawienie akwarium na działanie zbyt dużej ilości światła. Dlatego należy ograniczyć czas naświetlania do maksymalnie 10–12 godzin dzienne.
Mętna woda w mlecznym kolorze
Mleczna woda w akwarium pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zaniedbamy regularne jej wymienianie lub zastosujemy zbyt dużo nawozów i pokarmu. Pamiętajmy również o regularnym usuwaniu nadmiaru pokarmu dla rybek ze zbiornika. W przeciwnym razie będzie on gromadził się na jego dnie.
Taka sytuacja stwarza idealne warunki do namnażania się glonów i bakterii, które powodują, że woda jest coraz bardziej pozbawiona tlenu, przez co sprawia wrażenie mlecznej. Specjaliści mówią wówczas o „zakwicie bakterii”.
Rozwiązanie: Jak sprawić, by woda odzyskała przejrzystość?
Aby woda w akwarium była krystalicznie czysta, należy usunąć przyczynę jej zmętnienia, odpowiednio konserwując akwarium i uzdatniając wodę.
Sterylizator UV-C
Jeśli w naszym akwarium namnożyły się glony i bakterie, należy zastosować sterylizator UV-C, który ma za zadanie zredukować liczebność mikroorganizmów obecnych w wodzie za pomocą światła UV, tym samym przywracając przejrzystość wody.
Nie używajmy go jednak zbyt długo, ponieważ światło UV może zaszkodzić również roślinom i rybom. Ponadto, po jego zastosowaniu wymieńmy wodę, aby usunąć martwe cząsteczki.
Bakterie filtracyjne
Za sprawą filtracji biologicznej, bakterie sprawiają, że woda w akwarium pozostaje przejrzysta i czysta. Dzieje się tak dlatego, że przekształcają one toksyczne substancje, takie jak amoniak i azotyn, w mniej szkodliwy azotan.
Bakterie filtracyjne zasiedlają akwarium w ciągu około miesiąca, co znane jest również pod pojęciem „dojrzewania akwarium”. Chcąc przyspieszyć ten proces, możemy zastosować specjalne bakterie startowe.
Odpowiednia dawka nawozu i pokarmu
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w akwarystyce jest nadmiar składników odżywczych spowodowany zbyt częstym nawożeniem i karmieniem jego mieszkańców. Dlatego należy dostosować ilość nawozów i pokarmu dla rybek do ich potrzeb, aby zapobiec zmętnieniu wody.
Wymiana wody
Wodę w akwarium można wymienić częściowo lub całkowicie.
Czyszczenie filtra
Jeśli woda w akwarium jest mętna, warto sprawdzić wnętrze filtra. Czy nie jest zatkany zbyt dużą ilością zanieczyszczeń i osadów? Jeśli tak, należy go wyczyścić lub włożyć nową włókninę filtracyjną.
Seachem Purigen
Brązowe zabarwienie wody usuniemy na pomocą preparatu Seachem Purigen, który składa się z syntetycznej żywicy adsorbcyjnej. Umieśćmy ją w filtrze, a syntetyczny polimer pozbędzie się wszelkich rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych zanieczyszczeń.
Profilaktyka: Jak uniknąć zmętnienia wody w akwarium?
Aby utrzymać przejrzystość i czystość wody w akwarium, należy przede wszystkim zrozumieć szlaki i procesy metaboliczne w nim zachodzące.
Podczas zakładania akwarium, zwróćmy uwagę nie tylko na dobór odpowiedniego materiału filtracyjnego i podłoża, ale również na rodzaj filtra.
Pamiętajmy też o dostosowaniu ilości pokarmu i nawozu do organizmów zamieszkujących nasze akwarium. Zbyt duża ilość składników odżywczych jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia ryb, ale powoduje także zmętnienie wody w wyniku nadmiernego rozwoju glonów i bakterii.
Ponadto, od czasu do czasu należy sprawdzać parametry wody, dzięki czemu będziemy trzymać rękę na pulsie i będziemy mogli w porę zareagować na wszelkie nieprawidłowości.