Zmienniak plamisty

Platka

Popularna i łatwa w pielęgnacji ryba akwariowa

Zmienniak plamisty potocznie zwany platką jest rybą słodkowodną, która występuje w wielu barwnych odmianach. Jest niewymagający w pielęgnacji i dlatego doskonale nadaje się do trzymania w akwarium. Samce dorastają do około 2–4 centymetrów, a samiczki mogą być nieco większe i mierzyć od 3 do 5 centymetrów. Są towarzyskie i szybko się rozmnażają, a ponieważ są łatwe w utrzymaniu, cieszą się dużą popularnością wśród początkujących akwarystów.

Wygląd: Jak wygląda zmienniak plamisty?

Ryba ta o naukowej nazwie Xiphophorus maculatus ma nieco krępą sylwetkę, wysoki grzbiet i płaskie boki. Występuje w wodach słodkich, w różnych odmianach barwnych, chociaż najczęściej jest to kolor żółty z nakrapianymi łatkami, które mogą być na przykład zielone lub niebieskie. Samce są intensywniej ubarwione niż samice, co sprawia, że bardziej rzucają się w oczy i błyskawicznie przyciągają wzrok obserwatorów.

Jakie gatunki zmienniaka plamistego występują i czym się różnią?

Ryby z dzikich populacji są bardzo zróżnicowane pod względem kolorów i wzorów. Obecnie istnieją jej niezliczone podtypy. W przypadku podgatunków powstałych w toku hodowli lub krzyżowania z mieczykami (Xiphophorus hellerii) oraz zmienniakiem wielobarwnym (Xiphophorus variatus), ubarwienie i płetwa ogonowa wyglądają inaczej niż u „standardowych” platek. Niektóre z nich mają ciemny, prawie czarny tułów, u innych partie brzucha są jasne, a jeszcze inne są intensywnie czerwone lub niebieskie. Ich płetwa ogonowa jest prosta, a powyżej i poniżej niej znajduje się charakterystyczna ciemna plama. Płetwa ta może być również zupełnie ciemna, co sprawia, że plama staje się mniej widoczna. Zwierzęta z cętkowanym wzorem określane są jako Tuxedo i należą do najbardziej licznych podgatunków i rodzajów. Można powiedzieć, że w przypadku zmiennika plamistego wszystko jest możliwe pod względem kształtu i koloru!

Platka pływająca w akwarium © mikhailg / stock.adobe.com

Żywienie zmiennika plamistego

Czym żywi się platka w naturze i czym należy ją karmić w akwarium?

Zarówno w naturze jak i w akwariach platki żywią się między innymi roślinami. Aby więc rosnąca w naszych domowych zbiornikach zieleń nie ucierpiała, najlepiej karmić je wyłącznie roślinnym pokarmem, a akwaria obsadzać roślinami mrozoodpornymi, za którymi zmiennik nie przepada. Jeśli chodzi o odpowiednią ilość pokarmu, należy zapoznać się z informacjami producenta na opakowaniu, aby uniknąć przekarmiania. Odpowiedni będzie pokarm w płatkach oraz larwy komarów. Jeśli wolimy zrezygnować z żywego pokarmu, możemy zdecydować się na jego wersję mrożoną, którą przed podaniem należy rozmrozić. Zmiennik znany jest również ze swojego zamiłowania do zjadania glonów. Jeśli jednak w naszym akwarium znajduje się ich dużo, sama obecność platek nie wystarczy i musimy wówczas sięgnąć po odpowiednie produkty do ich usuwania, dostępne w specjalistycznych sklepach. Poza tym, nie wszystkie gatunki glonów są dla platek smacznym kąskiem.

Utrzymanie platek

Jakie warunki należy zapewnić zmienniakowi plamistemu w akwarium?

Podłoże akwarium można wyłożyć piaskiem lub żwirkiem. Roślinność powinna być gęsta, aby zwierzęta mogły się w niej ukryć. Do oświetlenia zbiornika w zupełności wystarczy lampa o spektrum światła dziennego, która powinna być włączona przez około 12 godzin dziennie. Ponieważ platki preferują wody stojące, w akwarium nie powinno być nurtu lub powinien być umiarkowany.

W stosunku do przedstawicieli innych gatunków zmienniak plamisty jest nastawiony pokojowo, nie dąży do konfliktów i nie dręczy innych rybek. Może być z powodzeniem trzymany razem z gupikami, zbrojnikami pospolitymi, kiryskami lub ślimakami. Można kojarzyć go z mieczykami i zmienniakami wielobarwnymi.

Jeśli natomiast nie chcemy mieć kolorowego potomstwa, które bez wątpienia powstanie w wyniku takiej krzyżówki, lepiej, aby nasze akwarium zamieszkiwały wyłącznie zmienniaki.

Co do zasady, rybki te są niezwykle towarzyskie i nie można ich trzymać pojedynczo. Zaleca się, aby w grupie była przewaga samic. W przypadku trzymania samców może dochodzić między nimi do walk o dominację, w wyniku których przegrany osobnik umiera. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest stworzenie zrównoważonego składu żeńskich i męskich przedstawicieli gatunku w odpowiednio dużym zbiorniku, aby zwierzaki mogły swobodnie w nim pływać. Ewentualnie można trzymać jednego samca z kilkoma samicami.

Para platek w akwarium © mikhailg / stock.adobe.com

Na co należy zwrócić uwagę podczas pielęgnacji i jak długo żyją zmienniaki plamiste?

Jeśli chodzi o warunki utrzymania ryb, bardzo ważna jest wielkość akwarium. Platki są mało wymagające, zatem zbiornik o wielkości 60 centymetrów będzie w zupełności wystarczający. Jednak dla grupy liczącej więcej niż 6 osobników, takie akwarium będzie już za małe. Im większe akwarium, tym szczęśliwsze będą zamieszkujące je zwierzęta, dlatego jeśli planujemy mieć więcej ryb, należy odpowiednio dostosować jego wielkość.

Aby platki czuły się komfortowo, temperatura wody powinna wynosić od 20 do 25 stopni Celsjusza, a wartość pH od 7 do 8. Rybki te rozmnażają się szybko i należą do żyworodnych karpieńcokształtnych. Po 24 dniach od zapłodnienia rodzą się młode, a kilka dni wcześniej na brzuchu matki można zaobserwować tak zwaną plamkę ciążową (ciemna plamka powyżej płetwy odbytowej). Jednorazowo samica może urodzić nawet 80 młodych.

Gdzie można kupić zmienniaka wielobarwnego?

Platki są dość popularne i bez większych problemów dostępne w wielu sklepach zoologicznych oraz internetowych. Istnieje też wielu hodowców hobbystów, którzy regularnie oddają potomstwo swoich podopiecznych w ręce innych zainteresowanych. Zmienniaki nie należą do drogich ryb, dzięki czemu wiele akwarystów może sobie na nie pozwolić – co absolutnie nie umniejsza ich piękna.

W dziale akwarystyka sklepu zooplus znajdziesz duży wybór pokarmu dla rybek oraz produktów do pielęgnacji akwarium.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!