Razbora klinowa
© Robert / stock.adobe.com
Razbora klinowa jest nie tylko niezwykle urokliwa, ale również bardzo łagodna i wytrzymała, dlatego też jest polecana dla początkujących adeptów akwarystyki. Poniżej zamieszczamy najważniejsze wskazówki dotyczące jej utrzymania i pielęgnacji, które warto wziąć pod uwagę.
Spis treści
- Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi wyróżnia się razbora klinowa?
- Utrzymanie: Na co należy zwrócić uwagę?
- Żywienie: Co jedzą razbory klinowe?
- Zachowanie: Co jest charakterystyczne dla razbory klinowej?
- Hodowla: Jak rozmnażają się razbory klinowe?
- Pochodzenie: Skąd pochodzi razbora klinowa?
- Charakterystyka
Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi wyróżnia się razbora klinowa?
Razbora klinowa to niewielkich rozmiarów ryba z rzędu karpiokształtnych (Cypriniformes), należąca do rodziny karpiowatych (Danionidae). Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu ciemnogranatowemu znaczeniu przypominającemu klin, które rozciąga się od środka tułowia aż do płetwy ogonowej.
Naukowa nazwa tej ryby ozdobnej brzmi Trigonostigma heteromorpha, w obszarze anglojęzycznym natomiast nazywana jest Harlequin lub Red rasbora.
Te małe ryby mierzą od czterech do pięciu centymetrów. Najszerszy punkt ich wysokiego tułowia znajduje się między pierwszymi promieniami płetwy grzbietowej i brzusznej. Ich pyszczek jest skierowany nieco do góry. Ponadto, razbora klinowa ma stosunkowo duże, błyszczące, srebrzyste łuski.
Występuje w kolorze podstawowym od delikatnie różowego do głęboko czerwonego. Intensywnie ubarwione są przede wszystkim głowa, grzbiet, nasada płetwy ogonowej i płetwy – w kierunku brzucha kolor blednie, przechodząc w srebrzystobiały odcień.
Chcesz powiększyć ławicę swoich pływających podopiecznych? W magazynie zooplus dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o utrzymaniu i pielęgnacji wielu gatunków ryb słono- i słodkowodnych.
Jak odróżnić samca od samicy?
Przy odrobinie wiedzy rozróżnienie płci nie jest trudne. Po pierwsze samiec jest nieco smuklejszy od samicy, która jest pełniejsza w części brzusznej. Po drugie, istnieją różnice w kształcie klinowatej plamki.
U samców jest ścięta z przodu prostopadle i ostro zakończona w dolnej części. U samic natomiast kończy się u nasady płetwy ogonowej. Poza tym, przednia krawędź klina u samców jest lekko skierowana ku dołowi, a u samic jest prosta.
Dodatkowo ubarwienie samca wokół klina jest intensywnie pomarańczowe, a u samicy wyraźnie jaśniejsze.
Utrzymanie: Na co należy zwrócić uwagę?
Chociaż razbora klinowa należy do najstarszych gatunków akwariowych ryb ozdobnych, nic nie wskazuje na to, aby miała stracić na popularności. W swoim naturalnym środowisku żywi się pokarmem roślinnym, preferuje ciemne dno i ciemniejsze warunki bytowania, które można odtworzyć w domowym akwarium, za sprawą jego odpowiedniej aranżacji. Nie może w nim zatem zabraknąć drobnolistnych roślin, delikatnego ciemnego piasku lub żwirku na dnie oraz dekoracji w postaci korzeni i kamieni. Gęsta roślinność jest niezbędna, ale należy zwrócić uwagę, aby zwierzęta miały odpowiednio dużo miejsca do pływania.
Bardzo ważne jest także utrzymywanie odpowiednich parametrów wody: Temperatury w zakresie 22–28 stopni Celsjusza, twardości w przedziale 2–15 twardości niemieckiej oraz wartości pH od 5 do 7.
Wielkość akwarium
Jeśli chcemy trzymać niewielką grupę, liczącą od ośmiu do dziesięciu razbor, pojemność akwarium powinna wynosić 112 litrów.
W przypadku akwarium wielogatunkowego, zbiornik musi być odpowiednio większy – zalecana pojemność wynosi wówczas od 180 do 240 litrów.
Żywienie: Co jedzą razbory klinowe?
Ryby te są wszystkożerne, dlatego preferują dietę, będącą połączeniem pokarmów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Oprócz pokarmu w płatkach czy w granulkach, można podawać im mały żywy lub mrożony pokarm w postaci larw komarów, solowców czy wioślarek.
Pamiętajmy, aby porcje były małe i podawane częściej, z zachowaniem jednego dnia postu. Prawidłowo i zdrowo karmione Trigonostigma heteromorpha mogą żyć do siedmiu lat.
Zachowanie: Co jest charakterystyczne dla razbory klinowej?
Ryby te są jednymi z najpopularniejszych gatunków ryb ozdobnych na świecie. Ich piękne ubarwienie i łagodne usposobienie czynią je idealnymi mieszkańcami akwariów. Bez problemów odnajdują się w towarzystwie przedstawicieli innych gatunków, przy czym należy pamiętać, że będą czuły się komfortowo jedynie wtedy, gdy nie będą musiały wdawać się z nimi w spory czy walki. Dlatego dobrymi dla nich kompanami będą spokojne ryby, preferujące dolne partie wody, takie jak gurami, kozowce czy kiryski.
Niewskazane są natomiast raki, które mogą je atakować.
Jeśli chcemy trzymać razbory klinowe w naszym zbiorniku, najlepiej zdecydować się na grupę co najmniej ośmiu zwierząt. Nie są one co prawda rybami ławicowymi, ale tworzą z innymi przedstawicielami gatunku grupy społeczne, z ciekawością przeszukujące akwarium w poszukiwaniu czegoś interesującego. Z gromadką żywiołowych razbor klinowych w akwarium nigdy nie ma nudy.
Hodowla: Jak rozmnażają się razbory klinowe?
Przez wiele lat hodowcy dokładali starań, aby z powodzeniem hodować te ryby. Ich rozmnażanie w niewoli nie należy bowiem do najłatwiejszych. Potrzebują one bardzo miękkiej i kwaśnej wody.
Dziś ich hodowla nie stanowi już problemu i w jej wyniku powstały odmiany hodowlane, takie jak niebieska czy złota razbora klinowa.
W celach rozrodczych samiec przybiera intensywny kolor i zalotnie tańczy wokół samicy. Po pewnym czasie samica składa jaja. Niewielkich rozmiarów, prawie przezroczysta ikra przyklejana jest do spodniej strony liści roślin akwariowych takich jak kryptokoryna. Następnie następuje jej zapłodnienie przez samca.
Jeśli chcemy doczekać się potomstwa, najlepiej przenieść jajeczka razem z roślinami do zaciemnionego akwarium hodowlanego. Młode wylęgają się po 24 godzinach.
Pochodzenie: Skąd pochodzi razbora klinowa?
Gatunek ten gości w naszych domowych akwariach już od ponad stu lat. Do Europy dotarł w 1906 roku, a odkryty został w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie spotkać go możemy w Tajlandii i Indonezji na Wyspie Sumatra.
Najlepiej czuje się w zacienionych zbiornikach z bardzo gęstą roślinnością. Są to głównie niewielkie strumienie wśród lasów deszczowych z dużą ilością drewna, liści i o ciemnym podłożu. W biotopach tych wartości wody są najbardziej dla nich odpowiednie – są dość miękkie i lekko kwaśne, co ma kluczowe znaczenie dla rozmnażania gatunku.
Charakterystyka
- Nazwa: Razbora klinowa, Trigonostigma heteromorpha
- Długość ciała: 4 do 5 centymetrów
- Długość życia: Do 6 lat
- Obszar pływania: Środkowe lub górne partie
- Utrzymanie: W grupach co najmniej 8–10 ryb
- Socjalizacja: Ze spokojnymi rybami zamieszkującymi dolne części zbiornika (gurami, kozowce)
- Akwarium: Słodkowodne, o pojemności co najmniej 112 litrów
- Temperatura wody: 22 do 28 stopni Celsjusza
- Parametry wody: Wartość pH od 5 do 7, twardość całkowita od 2 do 15 stopni twardości niemieckiej
- Pokarm: W płatkach, żywy (małe porcje kilka razy w ciągu dnia)
- Cechy szczególne: Preferują słabe oświetlenie