Pyszczak żółty
© Anna Khomulo / stock.adobe.com
Pyszczak żółty to jedna z najpiękniejszych pielęgnic z jeziora Malawi! Jeśli masz ochotę na trochę koloru w swoim akwarium, to „Yellow” – jak lubią ją nazywać akwaryści – jest rybką akwariową odpowiednią dla Ciebie!
Spis treści
Skąd pochodzi pyszczak żółty?
Pyszczak żółty to popularna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Pochodzi z jeziora Malawi w Afryce Wschodniej. Jezioro Malawi jest trzecim co do wielkości akwenem śródlądowym w Afryce i słynie z obfitości w pielęgnice-pyszczaki. Pielęgnice z jeziora Malawi można z grubsza podzielić na dwie grupy – mbuna i non-mbuna. Mbuna oznacza „tych, którzy żyją w skałach” i wskazuje na siedlisko ryb. Mbuna, do których należy również pyszczak żółty, żyją w kamienistych i skalistych regionach jeziora Malawi, które posiadają również duże otwarte piaszczyste obszary.
Yellow występują głównie w wodzie o głębokości od 15 do 25 metrów. Ryby te nie pozostają długo w jednym miejscu, ale stale migrują przez swoje siedlisko. Pyszczak żółty (Labidochromis Yellow) jest naukowo określany również jako Labidochromis caeruleus.
Jak wygląda Labidochromis Yellow?
Jeżeli przygarniesz do siebie rybkę Yellow Labidochromis, zadba ona również o trochę słońca w akwarium. Jasnożółte łuski pyszczaka żółtego są bowiem po prostu imponująco piękne i zapewniają wspaniały kolor w Twoim akwarium.
W przypadku pyszczaka żółtego można się spodziewać, że dorosła ryba osiągnie średnią długość ciała 12 centymetrów – maksymalnie do 15 centymetrów. Samice zwykle pozostają nieco mniejsze. Typowe dla przedstawiciela tej rasy jest jego wydłużone i spłaszczone z boku ciało. Mały pysk Yellow jest ostro zakończony.
W akwarium często spotykamy popularnego Yellow Labidochromis z żółtą płetwą grzbietową, poprzecinaną głębokim czarnym podłużnym pasem, a także czarnymi płetwami piersiowymi i odbytowymi. Z kolei przedstawiciele Labidochrimis caeruleus o barwie białawo-niebieskiej mają płetwę grzbietową z białym brzegiem wierzchnim, pod którym znajduje się czarna wstęga. Dolna część płetwy odbytowej jest czarna z jedną lub dwiema małymi, żółtymi plamkami. Płetwy brzuszne są czarne z białą krawędzią przednią.
Czym różnią się samce i samice?
Samce i samice Labidochromis Yellow trudno odróżnić wizualnie. Płeć można określić tylko na podstawie różnicy w wielkości i płetwie piersiowej, która u samic jest zwykle nieco jaśniejsza lub nawet całkowicie żółta.
Jak zachowuje się pyszczak żółty?
Chcesz mieszkańca akwarium, który może być bez problemu trzymany nawet z innymi osobnikami? W takim razie Labidochromis Yellow jest dobrym wyborem. Głównym powodem, dla którego tak dobrze dogaduje się z innymi gatunkami, jest to, że nie tworzy terytoriów, czyli nie zachowuje się terytorialnie. Szczególnie dobrze dogaduje się z większością innych pielęgnic skalnych z jeziora Malawi w odpowiednim akwarium przypominającym ten region. Mbuny mają bowiem naturalnie bardzo podobne potrzeby i wymagania dotyczące ich przestrzeni życiowej, co ułatwia trzymanie ich razem w zbiorniku.
Podobnie jak wszystkie gatunki labiochromis, Labiochromis Yellow bierze na siebie część opieki nad potomstwem. W tym celu po złożeniu jaj samica bierze jaja i nasienie samca do pyska, gdzie następuje zapłodnienie. Przez całe trzy tygodnie samica inkubuje jaja w swoim pysku. W tym czasie nie spożywa żadnego pokarmu. To niewyobrażalne, ale jedna samica może inkubować w pysku do 15 młodych osobników!
Na co należy zwrócić uwagę podczas hodowli?
Labidochromis Yellow jest przyjazną, ładną rybą akwariową, która nie utrudni ci szczególnie trzymania jej w akwarium i doskonale nadaje się również dla początkujących. Ze względu na swoje naturalne środowisko uwielbia skały, ale przy urządzaniu akwarium należy wziąć pod uwagę również większe otwarte przestrzenie z piaszczystym podłożem i pojedynczymi kamieniami. Aby uzyskać wyjątkowo realistyczny wygląd zbiornika, możesz również dodać do podłoża małe muszle ślimaków i małże. W środowisku naturalnym gatunek Yellow uwielbia się przemieszczać, a także wybrać się na odkrywcze wycieczki po dużych, ciemnych jaskiniach. Jeśli Labidochromis Yellow znajdzie w Twoim akwarium strome struktury skalne z kilkoma większymi jaskiniami, odpowiada to jego naturalnemu środowisku. Nawiasem mówiąc, Yelllow lubią skosztować roślin w akwarium. Dlatego upewnij się, że są to wytrzymałe gatunki, takie jak Anubias i Microsorum.
Jaki rozmiar dla akwarium rodem z jeziora Malawii?
Labidochromis Yellow jest raczej typem samotnika. Dlatego też przedstawiciele tego gatunku żyją razem w wyłącznie luźnej grupie. Zalecamy trzymanie małej grupy składającej się z około trzech samców i około dwukrotnie większej liczby samic. Możesz jednak również trzymać ten gatunek w haremie – tj. z jednym samcem i dwiema lub trzema samicami. W każdym razie Labidochromis Yellow wolą przestronny zbiornik o pojemności co najmniej 300 litrów.
Jakie wymagania stawia pyszczak żółty odnośnie jakości wody?
Pyszczak żółty potrzebuje temperatury wody od 24 do 26 stopni Celsjusza. W przyrodzie ryby żyją w głębszych warstwach wody o głębokości do 25 metrów. Dlatego upewnij się, że poziom wody w akwarium jest odpowiedni. Wartość pH dla Labidochromis Yellow powinna wynosić od 7,5 do 8,0.
Jakie powinno być wyposażenie techniczne akwarium?
Aby stworzyć w Twoim akwarium jak najbardziej naturalne warunki, ważną rolę odgrywa również technologia. Właściwy filtr do równowagi biologicznej, termometr, element grzejny lub odpowiednie oświetlenie to kluczowe czynniki przy projektowaniu akwarium. Szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie, Labidochromis Yellow ma szczególne cechy, o których powinieneś wiedzieć. Ponieważ w głębokich warstwach wody, które w naturze zamieszkuje Yellow, przeważa światło niebieskie i zielone.
Jakie pożywienie jest odpowiednie dla pyszczaka żółtego?
Pielęgnice skalne Mbuna, do których należy Labidochromis Yellow, potrzebują dużej ilości pokarmu roślinnego, takiego jak płatki spiruliny, płatki roślinne lub tabletki pokarmowe. Jednak od czasu do czasu w jej menu może znajdować się także żywy pokarm, taki jak białe larwy komarów.
Hodowla pyszczaka żółtego (Labidochromis Yellow) w skrócie
- Wielkość akwarium dla większej liczby mieszkańców: co najmniej 300 litrów
- Hodowla w małych grupach: 1 samiec na co najmniej 2 samice
- Temperatura wody: 24–26°C
- Czysta woda: miękka do twardej
- Poziom pH: 7,5–8,0
- Obszar aktywności: dolne warstwy wody
- Podłoże: piaskowe
- Rośliny: wytrzymałe obsadzanie (chętnie skubie rośliny)
- Pokarm: żywy pokarm i karma sucha (np. granulat domowy)
- Socjalizacja: z innymi pielęgnicami z jeziora Malawi
- Długość ciała: ok. 8–12 centymetrów, maksymalnie 15 centymetrów
- Przewidywana długość życia: do 10 lat
- Cechy szczególne: inkubacja w jamie ustnej
Gdzie kupić pyszczaka żółtego?
Chcesz teraz zabrać się do pracy i zacząć planowanie swojego akwarium rodem z jeziora Malawi? Zanim przygarniesz swoje pielęgnice skalne, zbiornik powinien być już gotowy i po prostu czekać na nowych mieszkańców. Potomstwo Labidochromis Yellow można kupić na przykład w sklepie zoologicznym za rogiem lub w sklepie z rybami w Internecie. Zwróć uwagę na renomowanego sprzedawcę internetowego, który oprócz odpowiedniej dla gatunku hodowli ceni również przyjazną dla zwierząt wysyłkę ryb akwariowych. Oprócz Labidochromis Yellow często kupowane są inne pielęgnice, takie jak pyszczak złocisty, pyszczak lombardzki czy pyszczak niebieski. Wystarczy rzucić okiem na listy dystrybutorów. Życzymy Ci dużo frajdy przy wyborze rybek.