Przekopnice (Triops)

Przekopnica w akwarium

Triops oznacza zwierzę o trojgu oczach.

Przekopnice uważane są za najstarszy gatunek zwierząt żyjący na ziemi. Te żywe skamieniałości, które w niezmienionej postaci przetrwały miliony lat od dawna fascynują zarówno dorosłych jak i dzieci. Są mało wymagające i można je hodować bez większych problemów w akwariach, co sprawia, że są wręcz idealne dla osób stawiających pierwsze kroki w akwarystyce. Niemniej, istnieją również ich ściśle chronione gatunki, które nie nadają się do hodowli w sztucznych zbiornikach.

Sposób życia: Gdzie i jak żyją przekopnice?

Różne gatunki przekopnic spotkamy w róznych zakątkach Europy, Ameryki, Afryki, Australii, południowo-zachodniej Azji i Japonii, gdzie żyją głównie na dnie zbiorników wodnych, zagrzebując się w piaszczystym podłożu.

W podłożu również składają jaja, które mogą pozostać w nim wiele lat w oczekiwaniu na wodę. Gwarantuje to przetrwanie gatunku nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jak tylko woda dotrze do dna, z jaj wykluwają się larwy, które bardzo szybko rosną.

Przekopnica na beżowym tle © Tristan / stock.adobe.com
Przekopnice to niewymagający i fascynujący mieszkańcy akwariów.

Pokarm: Czym żywią się przekopnice?

Żywienie przekopnic różni się w zależności od ich wieku. Larwy jedzą drobny pokarm, natomiast dorosłe zwierzęta potrzebują przede wszystkim źródeł białka, takich jak larwy much czy kiełże.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pokarmu odpowiedniego dla danego stadium rozwojowego przekopnicy. Ponadto, można podawać im gotowane warzywa.

Bogaty wybór pokarmu dla rybek znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Przekopnice

Jakie gatunki przekopnic wyróżniamy?

Znanych jest dziesięć gatunków przekopnic, obejmujących różne podgatunki, z których najbardziej znane to przekopnice właściwe (Triops cancriformis), przekopnice długowidełkowe (Triops longicaudatus), bezpancerzowce oraz słonaczki.

Delikatne i przezroczyste jak duchy

Gatunkiem występującym w Europie jest przekopnica właściwa. Zwierzęta te są ciemnobrązowe i nakrapiane.

Przekopnica długowidełkowa pochodzi natomiast w Ameryki Północnej, jest aktywna i uwielbia pływać. Wizualnie wyróżnia się odnóżami w kolorze czerwonym i brązowo-zielonkawą tarczą.

Bezpancerzowce z kolei są bladoróżowe i sprawiają wrażenie bardzo kruchych i delikatnych.

Słonaczki są niemal przezroczyste, białawe, z zielonym tułowiem. Poza nimi istnieje również wiele innych gatunków, które albo podlegają ścisłej ochronie, albo nie nadają się do trzymania w akwarium.

Przekopnice należą do skorupiaków

Przekopnice to skorupiaki spokrewnione z homarami, krabami, krewetkami oraz wioślarkami. Podobnie jak one, posiadają około 40 odnóży, służących do oddychania, poruszania się i odżywania. Skorupa grzbietowa chroni głowę oraz części tułowia, na których znajdują się odnóża.

Wygląd

Wygląd: Jak rozpoznać przekopnice?

Przekopnice to pierwotne skorupiaki, różniące się od siebie w zależności od gatunku. Przekopnica właściwa pochodząca z Europy jest brązowa, mierzy nie więcej niż dziesięć centymetrów, co czyni ją nieco większą od jej krewnych z innych części świata.

Amerykańska przekopnica długowidełkowa jest natomiast połączeniem różnych gatunków. Wyróżnia się zielonkawo-żółtawą barwą i dorasta do około sześciu, dziewięciu centymetrów długości. Przekopnica australijska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi pierwotnie z Australii. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje ciepłego środowiska, jest szaro-srebrna lub zielonkawa i ma długi ogon.

Prehistoryczne skorupiaki występujące we wszystkich zakątkach świata

Popularnym gatunkiem jest także pochodzący z Afryki, południowo-zachodniej Azji, wschodnich Chin oraz Japonii Triops granarius. Również on potrzebuje ciepła, by móc się rozwijać. Charakteryzuje się długim ogonem i dużą liczbą odnóży.

W Ameryce Północno-Zachodniej spotkamy z kolei gatunek Triops newberryi, który również najlepiej czuje się w temperaturze z zakresu od 24 do 32 stopni Celsjusza. Osiągając długość od pięciu do siedmiu centymetrów, zaliczany jest do mniejszych gatunków. Jego ubarwienie jest jasnobrązowe i mało spektakularne.

Przekopnica pływająca w wodzie © Naturecolors / stock.adobe.com
Przekopnice należą do skrzelonogów.

Długość życia

Długość życia: Jak długo żyją przekopnice?

Niestety skorupiaki te nie żyją zbyt długo, bo około trzech miesięcy, a niektóre gatunki nawet zaledwie od sześciu do ośmiu tygodni. To łączy je z innymi znanymi prehistorycznymi skorupiakami, takimi jak małże czy słonaczki.

Wspaniała rozrywka, nie tylko dla dzieci

Przekopnice nie są gatunkiem zagrożonym, ponieważ szybko rosną i już od drugiego tygodnia życia zdolne są do składania jaj. Pomimo krótkiej żywotności, ich hodowla to świetna zabawa. Ich urokowi ulegają szczególnie najmłodsi. Aby zwierzęta te żyły możliwie jak najdłużej, należy je właściwie karmić. Nie są w tym względzie wymagające i chętnie jedzą suchy pokarm lub gotowane warzywa.

Warunki utrzymania: Na co zwrócić uwagę?

Aranżując domowe akwarium należy wzorować się na naturalnym środowisku życia tych zwierząt. Przekopnice żyją głównie w stawach lub kałużach, na ograniczonej przestrzeni.

Dlatego w zupełności wystarczy im niewielki zbiornik o minimalnej pojemności dziesięciu litrów na każde pięć osobników. Wysokość akwarium nie ma większego znaczenia, ponieważ przekopnice poruszają się po dnie.

Odpowiednie podłoże

Aby mogły składać jaja i zakopać się w podłożu, dno należy pokryć piaskiem o wysokości co najmniej dwóch do trzech centymetrów.

Najlepiej do tego celu użyć piasku o okrągłych ziarnach, który przed zastosowaniem należy kilkukrotnie przepłukać letnią wodą.

Wybór roślin do akwarium

W przypadku przekopnic doskonale sprawdzą się faunaboxy. Akwaria czy faunaboxy nie wymagają dużej ilości roślin, jednak z pewnością nie powinno ich w nich zabraknąć. Do ich obsadzenie można wybrać lilie wodne czy jezierze małe, które są także chętnie podgryzane przez skorupiaki. Dla przekopnic nie nadają się natomiast trujące anubiasy czy mech jawajski, w którym mogłyby się zaplątać.

Przed umieszczeniem roślin w akwarium należy podlewać rośliny w wiaderku przez około dwa dni, aby wypłukać pozostałości nawozu. Z elementów dekoracyjnych najlepiej całkowicie zrezygnować, ponieważ mogłyby zostać przewrócone przez przekopnice podczas kopania. Można je ewentualnie przytwierdzić do podłoża za pomocą silikonu odpowiedniego do stosowania w akwarium.

Napowietrzanie, temperatura wody i oświetlenie

Niskie zbiorniki nie wymagają napowietrzania. W przypadku większych natomiast należy zainstalować pompę napowietrzającą, aby zapewnić skorupiakom odpowiednie zaopatrzenie w tlen.

Ogrzewanie z kolei będzie konieczne jedynie w przypadku trzymania wrażliwych gatunków, takich jak Triops longicaudatus, Triops longicaudatus albino i Triops australiensis.

Jeśli chodzi o światło dzienne, powinno być dostępne przez dziesięć do dwunastu godzin. W miesiącach zimowych należy zainstalować więc stosowną lampę.

Zakup: Gdzie można kupić te pierwotne skorupiaki?

Przekopnice można kupić w sklepach zoologicznych. Nie są drogie ani wymagające, doskonale sprawdzą się więc w roli pierwszych zwierząt akwariowych. Ponadto, można je bez większych problemów nabyć w sklepach internetowych.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!