Piskorek Kuhla (cierniooczek Kuhla)
© Mirko Rosenau / stock.adobe.com
Ryby wyglądające jak małe węże mają w sobie coś fascynującego. Wśród kozowców można znaleźć kilka małych, przypominających węże ryb, które są bardzo łatwe w pielęgnacji. Szczególną popularnością cieszą się piskorki Kuhla.
Spis treści
Jak wyglądają piskorki?
Żółtawo ubarwione tułowie pokryte jest szerokimi poprzecznymi pasami w kolorze brązowoczerwonym podchodzącym prawie pod czarny. Trzy pierwsze pasy znajdują się na głowie, pozostałe są stosunkowo równomiernie rozłożone na całym tułowiu. Dzięki temu ryba posiada kontrastowy wygląd.
Płeć zwierząt można rozpoznać od około 2 roku życia. W tym momencie piskorki są już w pełni dorosłe. Samice można rozpoznać po stosunkowo intensywnym składaniu ikry. Po obfitym karmieniu samce w ciągu kilku godzin znów stają się dość szczupłe. Samice mają przezroczyste, bardziej zaokrąglone i stosunkowo małe płetwy piersiowe. Natomiast płetwy piersiowe samców są znacznie większe i bardziej sierpowate.
U samców drugi promień płetwy jest pogrubiony. Można to rozpoznać przy użyciu lupy. Przynajmniej przednia krawędź płetwy jest u samca zabarwiona na żółtawo-brązowy kolor.
Czy istnieją różne gatunki piskorków?
Niektóre piskorki mają kolec między oczami. Nie musisz się jednak obawiać, że ryby te będą nim atakować. Pod okiem mały kolec posiada także bocja wspaniała. Kolec ten jest jednak bardzo trudno rozpoznać gołym okiem.
Na co zwrócić uwagę w kwestii żywienia?
Tak naprawdę piskorki można uznać za wszystkożerne. Pożerają wszystko, co osiada na dnie i jest wystarczająco małe dla ich pyska. A skoro już o pysku mowa – otwory gębowe tych ryb są bardzo małe, dlatego zwierzęta te nie są w stanie zjeść swoich współlokatorów. Z tego też powodu nie są aktywnymi myśliwymi.
Tylko dla malutkich, młodych rybek stanowią potencjalne zagrożenie. Innych mieszkańców akwarium, takich jak krewetki akwariowe, zostawiają w spokoju. Piskorki preferują również detrytus i martwy materiał roślinny. Można podawać im pokarm w płatkach, pokarm w tabletkach, granulat, ogórki, marchew i paprykę.
Odpowiednie warunki bytowe
Piskorki to bardzo spokojne, łatwe w pielęgnacji zwierzęta. Należy zadbać o jak najwierniejsze odwzorowanie ich warunków naturalnych.
Podłoże i rośliny
Na podłoże nadaje się drobny, ciemny żwirek lub piasek. Małe piskorki preferują zwłaszcza piasek. W przypadku większych osobników można użyć również żwirku o ziarnistości wynoszącej 2 milimetry. Ryby te przekopują podłoże i zachowują się podobnie jak kiryski, które wykonują tę czynność swoimi wąsikami. Podczas przekopywania ryby nie wykopują jednak roślin. Zwierzęta pogłębiają jedynie swoje kryjówki pod korzeniami i kamieniami. W naturze piskorki przeżuwają głównie piaszczyste dno. Żywią się mikroorganizmami, które się w nim znajdują.
Rozważając kwestie związane z prawidłowymi warunkami utrzymania, należy zatem zadbać o to, aby w akwarium znajdował się przynajmniej jeden piaszczysty zakątek. Należy również upewnić się, że akwarium jest po części gęsto obsadzone roślinami. Piskorki bardzo lubią się chować. Wybierają do tego rośliny, takie jak małe anubias czy zwartki ciemne. Zaleca się, aby w akwarium znajdowała się mała grota. Ryby lubią przebywać w takim miejscu blisko siebie.
Grupa
Ważne jest, aby zawsze kilka osobników mogło żyć razem. W grupie liczącej ponad 4 sztuki, ryby te zachowują się stosunkowo żywiołowo. Często mówi się, że zwierzęta te są aktywne tylko w nocy lub o zmierzchu. Jeśli czują się komfortowo w swoim akwarium, mogą być aktywne również w ciągu dnia. Zazwyczaj ryby te dożywają bardzo sędziwego wieku. Mogą osiągnąć wiek około 10 lat. Są bardzo wrażliwe na miedź. W przypadku zastosowania leków zawierających miedź, będą próbowały opuścić akwarium w kierunku ku górze.
Zbiornik
Piskorki lubią przemykać po szybach głównie w nocy. Mogą też przy okazji wyskoczyć z akwarium. Ryby te potrafią wymknąć się nawet przez małą szczelinę. Dlatego ważne jest, aby zbiornik był dobrze uszczelniony. Akwarium powinno być wyposażone w szklaną pokrywę. Otwory, na przykład do przeprowadzenia kabla, należy zatkać watą filtracyjną lub innym odpowiednim materiałem. Mając do wyboru różne rodzaje akwariów, warto postawić na otwarty zbiornik z wysoką ramką. Jeśli odległość między krawędzią akwarium a powierzchnią wody jest większa niż długość piskorka, rybom tym zwykle nie udaje się wydostać z akwarium.
Chcąc zapewnić piskorkom dobre warunki bytowe, należy zadbać o prawidłowe oświetlenie. Jeśli ryby ciągle się chowają, należy sprawdzić, czy oświetlenie nie jest zbyt intensywne.
Piskorki wciskają się nawet w bardzo małe szczeliny, dlatego ważne jest, aby do rurki zasysającej filtra zewnętrznego przymocować kawałek maty filtracyjnej i nie używać koszyka. Pozytywnym efektem ubocznym jest to, że filtr nie brudzi się tak szybko. Podmieniając wodę, należy uważać, aby nie zassać piskorków, ponieważ uchodzą one za bardzo ciekawskie stworzenia. Temperatura w akwarium dla piskorków powinna wynosić około 24°C do 26°C. Temperatury powyżej 26°C w większości przypadków nie są zalecane.
Hodowla i rozmnażanie
Do tej pory hodowla piskorków udawała się tylko w sposób niezamierzony i przypadkowy. Nie odnotowano jeszcze żadnych informacji na temat planowej hodowli piskorków. Wartości wody wydają się silnie determinować tarło. Wszystkie znane próby tarła miały miejsce w bardzo miękkiej wodzie. Przypadkowe rozmnażanie piskorka odbywa się prawdopodobnie głównie w filtrach. Możliwe, że nurt odgrywa jakąś rolę w przypadkowym rozmnażaniu tych ryb. Piskorki mogą potrzebować wąskich szczelin do przeciskania się. Niewykluczone, że w ten sposób jaja wydostają się z brzucha. Gdy piskorki ciągle krążą w kółko lub pływają wzdłuż szyb, może to oznaczać, że szukają partnera.
Podsumowując, można powiedzieć, że planowa hodowla piskorków jest bardzo trudna do zrealizowania. Zielonkawe jaja opadają na dno, ale są dość szybko zjadane przez własnych rodziców i innych mieszkańców akwarium. Składanie ikry odbywa się zwykle wcześnie rano lub późnym wieczorem. Dlatego często jest prawie niezauważalne.
Prawidłowa socjalizacja piskorków
W towarzystwie innych, większych ryb piskorki zazwyczaj zachowują się bardzo nieśmiało. Nawet jeśli inni współlokatorzy są pokojowo nastawieni, piskorki nie zmieniają tego zachowania. Jednak ryby te bardzo dobrze dogadują się z małymi brzankami, przedstawicielami rodziny Danionidae i rybami labiryntowymi. Innych ryb dennych, takich jak pielęgniczki karłowate czy sumy, nie należy trzymać w jednym akwarium z piskorkami.
A co ze zdrowiem?
Zapewniając piskorkom optymalne warunki w akwarium, można zapobiec różnym chorobom. Temperatura wody powyżej 26°C nie wpływa korzystnie na piskorki. Dlatego, zwłaszcza latem, należy zadbać o to, aby woda nie nagrzewała się zbyt mocno. Ponadto ważne jest, aby zapewnić rybom prawidłowe pożywienie i wystarczająco dużo przestrzeni zapobiegającej stresującym sytuacjom. Należy pamiętać, aby nie stosować leków zawierających miedź.
Gdzie można kupić piskorka?
Przed zakupem piskorka warto zasięgnąć informacji na temat dostawcy. Zdecydowanie należy unikać hodowców-hobbystów. Wprawdzie dostarczane przez nich ryby są tańsze, ale za to często są chore. Dlatego warto udać się do lokalnego sklepu akwarystycznego.
W większości przypadków można tu bez problemu kupić piskorka. Przy okazji można również nabyć odpowiednie akcesoria, takie jak akwarium i właściwy pokarm. W żadnym wypadku nie należy kupować tylko pojedynczego osobnika. Piskorki są bardzo kontaktowymi zwierzętami i potrzebują towarzystwa. Zaleca się grupę co najmniej 6 rybek.
Być może zadajesz sobie pytanie, czy kupowanie piskorków przez Internet jest godną polecenia alternatywą. Często najzwyczajniej brakuje czasu na wizytę w specjalistycznym sklepie. W Internecie można znaleźć sklepy kilku wyspecjalizowanych sprzedawców. Zanim zdecydujesz się na ofertę jednego z nich, upewnij się, że posiada wszystkie wymagane certyfikaty i że jest renomowanym dostawcą. W żadnym wypadku droga transportu nie może być zbyt długa. Najlepiej nie składać takich zamówień online ani zimą, ani latem. Wykwalifikowani sprzedawcy internetowy z reguły dbają o profesjonalną wysyłkę.
Skąd pochodzą piskorki?
Duży obszar występowania piskorka znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej i rozciąga się od Malezji po Indonezję. Czasami można je spotkać również w Wietnamie. Zasiedlają głównie bogate w rośliny, niewielkie wody płynące.
Profil
- Pochodzenie: Borneo, Jawa, Sumatra, Indie, Bangladesz
- Wielkość: 8–10 cm
- Akwarium z zacienionym oświetleniem, min. 54 l
- Gęste obsadzenie i liczne kryjówki, takie jak groty i korzenie
- Temperatura: 24–26°C
- Poziom pH: 6 do 7
- Twardość węglanowa: 3 do 8°dH
- Twardość całkowita: 9 do 10°dH
- Azotan: 20 mg/l