Petitella This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera rozjaśni każde akwarium.

Akwarium pełne kolorowych ryb przyciąga wzrok w każdym domu, ale czy ryby z rodziny Petitella się w nim odnajdą? A jeśli tak, to na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o ich utrzymanie i żywienie? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.

Wygląd: Jaskrawoczerwona głowa

Rodzaj Petitella obejmuje trzy gatunki niewiele różniących się od siebie ryb. Wśród akwarystów największą popularnością cieszy się zwinnik Blehera (Petitella bleheri lub Hemigrammus bleheri).

Jego krewni – zwinnik czerwonousty (Petitella rhodostomus) i czerwonogłówka (Petitella georgiae) są do siebie bardzo podobni, a istniejące, nieznaczne różnice obejmują:

  • Zwinnik czerwonousty: Jego ubarwienie jest nieco jaśniejsze niż u Petitella bleheri, ale czerwony kolor głowy rozciąga się poza pokrywy skrzelowe. Poza tym, wyróżnia go ciemna linia boczna biegnąca wzdłuż tułowia.
  • Czerwonogłówka: Z wyglądu trudno odróżnić tę rybę od zwinnika czerwonoustego. Również w jej przypadku czerwone ubarwienie obecne na głowie sięga poza skrzela i także jest jaśniejsza od swojego krewnego zwinnika Blehera. Podobnie jak u Petitella rhodostomus wzdłuż jej tułowia biegnie czarna linia. Główne różnice obejmują uzębienie i niebieskawy brzuch.
  • Zwinnik Blehera: Czerwone ubarwienie ogranicza się wyłącznie do głowy. Czarna linia boczna charakterystycznego dla wyżej wspomnianych gatunków jest u niego niewidoczna.

Czym się wyróżnia? Boki jego ciała są srebrzystobiałe, a głowa czerwona, przy czym intensywność jej ubarwienia zależy od samopoczucia ryby. Jeśli czuje się komfortowo, staje się ona krwistoczerwona.

Płetwa ogonowa jest czarno-biała. Dymorfizm płciowy jest praktycznie niezauważalny. Samice bywają jedynie nieco większe. Przedstawiciele obu płci dorastają natomiast do około sześciu centymetrów.

Petitella rhodostomus © juancajuarez / stock.adobe.com
Łudząco podobne: Zwinnik czerwonousty (na zdjęciu) wygląda niemal identycznie jak zwinnik Blehera.

Warunki utrzymania

Utrzymanie: Jak stworzyć idealny dom dla ryb z rodzaju Petitella?

Każdy gatunek ryb ma własne wymagania dotyczące akwarium. Aby stworzyć naszemu pływającemu podopiecznemu dom spełniający potrzeby i wymagania gatunku, musimy z wyprzedzeniem dowiedzieć się, jakiego wyposażenia potrzebujemy.

Aby więc zwinnik czuł się w domowych warunkach komfortowo, należy zastosować się do zaleceń dotyczących parametrów wody, roślinności oraz socjalizacji:

Jaką wielkość powinno mieć akwarium?

Zbiornik powinien mieć szerokość co najmniej 100 centymetrów i pojemność około 180 litrów.

Akcesoria i rośliny

W przypadku większości ryb ozdobnych w akwarium nie może zabraknąć roślin, które zapewnią im cień i kryjówki. Dotyczy to również zwinników. Idealna będzie mieszanka szerokolistnych i drobnolistnych roślin akwariowych.

Ponieważ zwinnik preferuje nieco ciemniejsze warunki, warto rozważyć również rośliny pływające. Upewnijmy się jednak, że nie zabierają one rybom zbyt dużo miejsca i że mają one wystarczającą przestrzeń do swobodnego pływania.

Ryby z rodzaju Petitella w domowym akwarium © Przemyslaw Iciak / stock.adobe.com
Podłoże akwarium najlepiej wyłożyć ciemnym żwirkiem – dzięki temu wrażliwe na światło zwinniki będą czuły się bardziej komfortowo.

Parametry wody dla ryb z rodzaju Petitella

Ryby te wymagają następujących parametrów wody w akwarium:

Twardość całkowita<10°dGH
Twardość węglanowa<7°dGH
Wartość pH5,5 – 7,0
Temperatura24 – 27 °C

Socjalizacja

Z jakimi rybami zwinnik dobrze się rozumie?

Jako ryby ławicowe, przedstawiciele rodzaju Petitella potrzebują towarzystwa. Najlepiej będą czuły się w grupie 15–20 osobników.

Mogą również być trzymane z przedstawicielami innych gatunków – odpowiedni będzie danio (np. danio pręgowany), pięlęgniczki (np. pielęgniczka Ramireza) oraz sumy.

Petitella bleheri w akwarium © Przemyslaw Iciak / stock.adobe.com
Zwinnik Blehera dobrze czuje się tylko w towarzystwie!

Żywienie

Żywienie: Co jedzą ryby z rodzaju Petitella?

W naturze ryby te żywią się żywym pokarmem. Podstawą ich diety są małe bezkręgowce. Dlatego w warunkach domowych warto podawać im świeży pokarm, na przykład larwy komarów.

Takie żywienie jest co prawda bardziej kosztowne w porównaniu do tradycyjnego pokarmu dla rybek takiego jak pokarm w płatkach, ale dla ryb zdecydowanie smaczniejsze, a co za tym idzie również pozytywnie wpływające na ich samopoczucie, a tym samym na intensywność ubarwienia.

Można także łączyć tradycyjny suchy pokarm z żywym pokarmem. Jeśli podajemy naszym zwinnikom głównie suchy pokarm, dla urozmaicenia możemy raz lub dwa razy w tygodniu rozszerzyć ich dietę o mrożony lub żywy.

Zdrowie

Zdrowie: Czy ryby z rodzaju Petitella są wrażliwe?

Jeśli będą miały zapewnione odpowiednie warunki utrzymania, zwierzęta te mogą żyć w warunkach akwariowych nawet dziesięć lat. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest regularne sprawdzanie jakości wody i eliminowanie wszelkich odstępstw od normy. Bardzo ważną rolę odgrywa również odpowiednie żywienie.

Mimo najlepszych starań nie zawsze jednak możliwe jest uniknięcie chorób. W magazynie zooplus dowiesz się, jakie są najczęstsze choroby ryb akwariowych i jak je rozpoznać na wczesnym etapie.

Zakup

Zakup: Gdzie można kupić ryby z rodzaju Petitella?

Ze względu na swoją popularność zwinnik, podobnie jak neon czerwony czy bystrzyk neonowy (Paracheirodon) jest stosunkowo łatwo dostępny. Bez większych problemów kupimy go w sklepach zoologicznych z działem akwarystycznym.

Ceny zwinników są niskie – z reguły wynoszą kilkanaście złotych, dzięki czemu za stosunkowo niewielką kwotę można wprowadzić do akwarium mieniącą się ławicę. Do tego należy oczywiście doliczyć bieżące wydatki na pokarm, wyposażenie czy lekarza weterynarii.

Pochodzenie

Ryby z Ameryki Południowej

Pierwszy przedstawiciel rodzaju Petitella – zwinnik Blehera, został opisany przez francuskiego ichtiologa Jacquesa Géry’ego (1917–2007) i austriackiego entomologa Volkera Mahnerta (1943–2018) w 1986 roku. Badacze nazwali go na cześć niemieckiego ichtiologa Heiko Blehera, który odkrył go w 1965 roku.

Ta srebrzysta ryba słodkowodna z rodziny Characidae pochodzi z płynących wód regionów czarnych wód Ameryki Południowej, a dokładniej Rio Negro (Brazylia) oraz Orinoko (Kolumbia), gdzie zamieszkuje przede wszystkim obszary w pobliżu brzegów, gdzie prąd jest niewielki, a także wody mieszane.

Rodzaj Petitella w przeszłości uznawany był za monotypowy i obejmował jedynie czerwonogłówkę, a w 2020 roku zaliczono do niego również zwinnika czerwonoustego oraz zwinnika Blehera, które wcześniej uznawano za przedstawicieli rodzaju Hemigrammus.

Podsumowanie: Czy ryby z rodzaju Petitella będą odpowiednie dla początkujących?

Zwinniki mogą być trzymane zarówno przez profesjonalistów jak i początkujących adeptów akwarystyki. Jest to również powód, dla którego obecnie goszczą w tak wielu domowych akwariach. Są bowiem łagodne, łatwe w pielęgnacji, a ich ubarwienie przykuwa uwagę i przyciąga wzrok.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!