Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi)
© dimmas72 / stock.adobe.com
Neon czerwony zasługuje na swoją nazwę – jaskrawoczerwony spód i niebieski pas na bokach sprawiają, że ta słodkowodna ryba przyciąga wzrok. Z naszego opisu dowiesz się, czy ta mała rybka nadaje się dla początkujących akwarystów i na co należy zwrócić uwagę przy jej hodowli.
Spis treści
- Wygląd: Czerwony i niebieski zdradzają, że jest to ryba ozdobna
- Warunki utrzymania: Jak założyć akwarium dla Paracheirodon axelrodi?
- Żywienie: Czym żywi się neon czerwony?
- Zdrowie: Jak wrażliwe są Paracheirodon axelrodi?
- Zakup: Ile kosztuje neon czerwony?
- Pochodzenie: Skąd pochodzi ta mała ryba słodkowodna?
Wygląd: Czerwony i niebieski zdradzają, że jest to ryba ozdobna
Neon czerwony osiąga wielkość około 4–5 centymetrów. Ta mała rybka nie bez powodu tak się nazwa. Jej cały spód jest jaskrawoczerwony.
Na brzuchu widocznych jest kilka srebrzystych łusek. Nad czerwonym ubarwieniem lśni niebieski pas, który przechodzi w brązowawy grzbiet. Z kolei płetwy są białe i przezroczyste.
Uwaga na ryzyko pomyłki W przeciwieństwie do neonów czerwonych u bystrzyków neonowych czerwony pas biegnie pod niebieskim pasem tylko do połowy. Z kolei u bystrzyków błękitnych czerwony pas jest ledwo widoczny, za to wyraźnie widać niebieski.
Samica vs. samiec
Szczególnie laikom bardzo trudno jest odróżnić osobniki żeńskie (ikrzyca) od męskich (mleczak). Jedynie pod względem szerokości doświadczeni hodowcy ryb są w stanie rozpoznać, że samice są zazwyczaj szersze niż samce.
Warunki utrzymania
Warunki utrzymania: Jak założyć akwarium dla Paracheirodon axelrodi?
Neon czerwony jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych i jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Jeśli zdecydujesz się na hodowlę tej pięknej ryby, zbiornik powinien mieć co najmniej 60 litrów pojemności.
Ze względu na swoje południowoamerykańskie pochodzenie, ryba ta ma następujące wymagania dotyczące wartości wody:
- twardość całkowita: 3–12°dGH
- poziom pH: 5,0–6,5
- temperatura: 23–27°C.
Odpowiednie rośliny
Neon czerwony dobrze czuje się w raczej ciemnych miejscach, dlatego należy zapewnić mu gęsto rosnące rośliny wodne. Doskonale sprawdzają się rośliny pływające i wysokie rośliny akwariowe, takie jak np. wąkrotka białogłowa.
Przy pomocy korzeni (np. drewna mangrowego) można zbudować jeszcze więcej kryjówek. Należy jednak upewnić się, że ta tworząca ławice ryba ma wystarczająco dużo miejsca do pływania w środku akwarium.
Czy neon czerwony jest rybą ławicową?
Neon czerwony jest bardzo pokojowym i aktywnym zwierzęciem, które lubi kontakt z przedstawicielami tego samego gatunku i innymi rybami o pokojowym usposobieniu.
Dlatego zawsze należy trzymać go w jak największej ławicy. Powinna ona obejmować co najmniej sześć do dziesięciu osobników. Lepsza jest jednak większa liczba przedstawicieli gatunku, pod warunkiem, że akwarium jest odpowiednio duże.
Które ryby pasują do neona czerwonego?
W tym samym akwarium nie należy trzymać dużych ryb drapieżnych, ponieważ mogą one uznać neona czerwonego za pokarm. Lepiej nadają się ryby z rodziny karpiowatych (np. razbora klinowa), sumy (np. kirysek pstry) lub okonie (np. pielęgniczka Ramireza).
Z tymi małymi rybkami ozdobnymi zazwyczaj dobrze dogadują się dorosłe krewetki. Jedynie potomstwo krewetek z ostrożności należy trzymać z dala od dorosłych neonów czerwonych, do momentu osiągnięcia przez nie odpowiedniej wielkości.
Żywienie
Żywienie: Czym żywi się neon czerwony?
Neon czerwony jest dość niewymagający w kwestii jedzenia. Oprócz konwencjonalnego pokarmu suchego (płatki) żywi się także pokarmem mrożonym i pokarmem żywym. Nadają się do tego na przykład larwy komarów lub wioślarki.
W swoim naturalnym środowisku żywi się głównie bezkręgowcami, zwłaszcza małymi owadami. Dlatego cząstki pokarmu nie powinny być zbyt duże.
Zdrowie
Zdrowie: Jak wrażliwe są Paracheirodon axelrodi?
Neon czerwony żyje dość długo – dożywa nawet 10 lat i więcej. Oczywiście może osiągnąć taki wiek tylko wtedy, gdy ma szansę na życie zgodne z dobrostanem swojego gatunku.
Ogólnie rzecz biorąc, te ryby akwariowe uważane są za bardzo wytrzymałe. Niemniej jednak mogą one rzecz jasna zachorować na typowe choroby ryb, na które zapadają również inne ryby akwariowe.
Zakup
Zakup: Ile kosztuje neon czerwony?
Decydując się na zakup neonów czerwonych, musisz liczyć się z koniecznością zakupu całej ławicy na raz. Przy cenie wynoszącej zaledwie 4,5–15 złotych za sztukę jest to jednak całkiem niedrogie.
Ten gatunek ryby zazwyczaj można znaleźć w każdym akwarystycznym sklepie zoologicznym. Nie zapomnij jednak doliczyć również kosztów bieżących, takich jak pokarm dla rybek czy koszty związane z opieką weterynarza.
Pochodzenie: Skąd pochodzi ta mała ryba słodkowodna?
Naturalnym siedliskiem neona czerwonego są słabo oświetlone brzegi południowoamerykańskich rzek. Występuje on na przykład w rzekach Rio Negro (Brazylia) i Orinoko (Kolumbia).
Ta zaliczana do kąsaczokształtnych ryba ozdobna żyje tam w wodzie wzbogaconej o substancje humusowe. To jedna z przyczyn brązowego koloru wody. Również w akwarium ryby te chętnie korzystają z obecności substancji humusowych, ponieważ substancje te działają jak naturalny bufor i pozytywnie wpływają na poziom zakwaszenia (poziom pH) wody w akwarium.
Profil neona czerwonego
- Inne określenia: neon Axelroda, neonek Axelroda; łac. Cheirodon axelrodi, Hyphessobrycon cardinalis lub Paracheirodon axelrodi
- Wielkość: 4–5 cm
- Partia akwarium: środkowe i niższe partie akwarium
- Hodowla: w ławicy; minimum 6–10 przedstawicieli gatunku, lepiej więcej
- Socjalizacja: możliwa, najlepiej z rybami z innych partii akwarium
- Akwarium: woda słodka, co najmniej 60 l
- Temperatura wody: 23–27°C
- Wartości wody: woda miękka, poziom pH 5,0–6,5
- Pokarm: pokarm suchy, pokarm mrożony, pokarm żywy
- Poziom trudności: początkujący