Miedzik obrzeżony This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Grupa miedzików obrzeżonych pływająca w akwarium

Miedziki obrzeżone preferują środkowy obszar akwarium.

Sama nazwa tej niewielkiej rybki pozwala przypuszczać, że ma ona wyjątkowy wygląd i rzeczywiście tak jest. W niniejszym artykule dowiesz się jakich warunków potrzebuje miedzik obrzeżony, by czuć się komfortowo w Twoim domowym akwarium.

Wygląd: Metalicznie ubarwiony

Miedzika obrzeżonego (Hasemania nana, Hasemania melanura lub Hemigrammus nanus), mierzącego od 4,5 do 5 centymetrów, rozpoznasz po błyszczącym, miedzianym kolorze. Jego łuski na brzuchu i bokach są jasne i połyskujące, a końcówki płetw ogonowych białe. Białe ubarwienie posiadają również płetwa odbytowa i grzbietowa. Niektóre osobniki mają podłużną, srebrną lub czarną pręgę, przebiegającą wzdłuż ogona i przechodzącą przez tułów.

W przeciwieństwie do innych gatunków ze swojej rodziny, takich jak zwinnik Blehera, bystrzyk neonowy czy fantom czarny, miedzik nie posiada płetwy tłuszczowej, która u innych ryb znajduje się między płetwą grzbietową i ogonową.

Różnice w zależności od płci

Przy optymalnych warunkach utrzymania, kolor miedzika zdradza jego płeć. Podczas gdy ubarwienie samic przypomina bardziej kolor mosiądzu, samce są miedziano-czerwone. Pozostałe cechy zewnętrzne osobników obu płci są takie same.

Samiec miedzika obrzeżonego pływający w akwarium © boedefeld1969 / stock.adobe.com
Samiec miedzika obrzeżonego mieni się intensywną, miedzianą czerwienią.

Warunki utrzymania: Zbyt mała powierzchnia nie wchodzi w grę

Miedzik obrzeżony jest aktywną rybą ozdobną, w związku z czym potrzebuje odpowiednio dużo miejsca do pływania. Jeśli czuje, że ma zbyt mało przestrzeni wokół siebie, zachowuje się terytorialnie i przegania inne ryby.

Jakie wymiary powinno mieć akwarium?

Dla grupy liczącej od około ośmiu do dziesięciu zwierząt, potrzebne będzie akwarium o pojemności co najmniej 54 litrów, czyli o minimalnych wymiarach 60 x 30 x 30 centymetrów.

Roślinność i aranżacja akwarium

Akwarium należy obsadzić roślinami tak, by w jego dolnej części znajdowały się gęste i drobnolistne rośliny wodne, zapewniające możliwość ukrywania się i składania ikry. W środkowej i górnej części zbiornika należy natomiast zapewnić rybom wystarczająco dużo miejsca do pływania.

Podłoże powinno być ciemne, a oświetlenie mało intensywne.

Jakie wartości wody będą optymalne dla miedzika obrzeżonego?

Zdrowie Twojego podopiecznego zależy w przeważającej mierze od jakości wody w akwarium.

  • Miedzik obrzeżony potrzebuje wody o temperaturze w zakresie od 22 do 28°C, a w zbiorniku hodowlanym powinna ona wynosić co najmniej 25°C.
  • Lekko kwaśny odczyn pH powinien zawierać się w przedziale 6-7.
  • Optymalna wartość dGH (niemiecka twardość całkowita) to 2° do 15°.

Aby zapobiec występowaniu chorób ryb, należy regularnie sprawdzać parametry wody.

Domowe akwarium obsadzone roślinami © M-Production / stock.adobe.com
Ryby, takie jak miedzik obrzeżony, wykorzystują rośliny akwariowe jako schronienia.

Żywienie: Nieskomplikowani wszystkożercy

Jako wszystkożercy, niewymagające miedziki obrzeżone nie pogardzą prawie żadnym konwencjonalnym pokarmem dla ryb. Szczególnie lubują się w bogatym w składniki odżywcze żywym pokarmie, takim jak wioślarki czy oczlliki (Cyclops).

Zachowanie: Spokojne zwierzęta, pod warunkiem, że mają odpowiednią przestrzeń do życia

Miedziki obrzeżone to ryby ławicowe. Niemniej jednak należy uważać na stosunek samic do samców w grupie: Jeśli liczba osobników płci męskiej będzie za wysoka, samice szybko poczują się przez nich osaczone.

W stosunku do innych ryb akwariowych, miedzik obrzeżony jest na ogół pozytywnie nastawiony.

Dobrze będzie czuł się w towarzystwie swoich krewnych, pielęgniczek, lub zamieszkujących dno zbiornika kirysków pstrych oraz zbrojnikowatych. W niektórych przypadkach, przedstawiciele tego gatunku mogą zjadać potomstwo krewetek.

Hodowla: Jak rozmnażają się miedziki obrzeżone?

Miedziki nie potrzebują specjalnych warunków do rozmnażania, a cały proces wygląda następująco:

  • Kiedy samica jest gotowa do tarła, szuka bliskości samca.
  • Inne samice odpędza kiwnięciem głowy.
  • Do momentu kopulacji, para krąży wokół siebie.
  • Następnie płynie do miejsca tarła, w którym samica składa od dziesięciu do trzydziestu jaj.
  • Narybek wykluwa się po około dwóch dniach i na początku odżywia się infuzoriami i pokarmem pyłowym.

Jeśli chcesz aktywnie rozmnażać swoje rybki, możesz umieścić gotową do tarła parę w oddzielnym zbiorniku tarliskowym. Ponieważ miedzik obrzeżony należy do ryb zjadających ikrę, zbiornik taki należy wyposażyć w odpowiednią ilość roślin oraz siatkę ochronną. Warto jednak, mimo zastosowanych zabezpieczeń, usunąć rodziców z takiego akwarium.

Zdrowie: Na jakie choroby najczęściej zapadają miedziki obrzeżone?

Przy długości życia wynoszącej około dziesięciu lat, miedzik obrzeżony może osiągnąć starszy wiek niż wiele ras psów. Generalnie, przedstawiciele tego gatunku mogą zachorować na typowe choroby ryb, które często występują u trzymanych w akwarium ryb ozdobnych.

Pochodzenie miedzika obrzeżonego: Zwierzę egzotyczne z Brazylii

Brazylia to nie tylko fascynujące miasta, zamieszkiwane przez miliony mieszkańców, ale również lasy deszczowe, ogromna różnorodność gatunków zwierząt i dzika przyroda. W wielu występujących tam niewielkich rzekach i strumykach, zwłaszcza wokół Rio São Francisco oraz Rio Purus, również miedzik obrzeżony czuje się dobrze.

Preferuje płynące wody i równie dobrze czuje się w jasnych i ciemnych wodach, pod warunkiem, że są czyste i o wysokiej jakości.

Miedzik obrzeżony pojawił się w Europie już w latach 30-tych XX wieku, dołączając do europejskich przedstawicieli rodziny kąsaczowatych. Dziś, ze względu na swoją urodę i małe wymagania, należy do najpopularniejszych akwariowych ryb ozdobnych.

Zakup: Ile kosztuje miedzik obrzeżony?

Miedziki obrzeżone są bardzo popularne i zarazem niedrogie: Nawet dysponując skromnym budżetem, możemy kupić całą grupę, ponieważ ich cena to zaledwie 5 do 10 złotych za egzemplarz.

Można je dostać w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zoologicznym z działem akwarystycznym lub w sklepach internetowych.

Pamiętaj jednak, że do kosztów zakupu rybek należy doliczyć także wydatki związane z pokarmem czy chociażby prądem do akwarium. Podczas zakupu, zwróć uwagę na stan zdrowia zwierząt. Ich intensywne ubarwienie będzie wskazywało na dobre zdrowie i odpowiednie warunki utrzymania oraz prawidłowe karmienie.

Dwa miedziki obrzeżone w akwarium © Karel / stock.adobe.com
Miedzik obrzeżony nie posiada płetwy tłuszczowej.

Podsumowanie: Czy miedziki obrzeżone nadają się do mojego akwarium?

Ponieważ utrzymanie i żywienie tej urokliwej ryby ławicowej nie jest wymagające, sprawdzi się ona zarówno w rękach początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów.

Twoje akwarium powinno jednak spełniać określone warunki, aby miedziki czuły się w nim komfortowo i nie wdawały się w walki o terytorium z innymi rybami.

Na szczęście, zaprojektowanie odpowiedniego akwarium, które wyeksponuje zalety miedzika nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!