Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii)
© Robert / stock.adobe.com
Uwaga, ta ryba ozdobna jest uzbrojona – mimo to mieczyk Hellera to niezwykle łagodne zwierzę, cieszące się dużą popularnością zwłaszcza wśród początkujących akwarystów. Z lektury poniższego artykułu dowiesz się, czemu zawdzięcza swoją nazwę i jak należy o niego dbać.
Spis treści
- Wygląd: Gdzie mieczyk nosi swój miecz?
- Utrzymanie mieczyka Hellera: Na co zwrócić uwagę?
- Żywienie: Co lubi mieczyk Hellera?
- Zdrowie: Zdrowe czy chorowite?
- Zachowanie: Jaki charakter mają mieczyki Hellera?
- Zakup: Gdzie można kupić mieczyka Hellera?
- Pochodzenie: Skąd pochodzi mieczyk Hellera?
- Charakterystyka mieczyka Hellera
Wygląd: Gdzie mieczyk nosi swój miecz?
Na wstępie odpowiemy na najważniejsze pytanie: Szlachetnie brzmiąca nazwa tej ryby słodkowodnej pochodzi od dolnej części płetwy ogonowej osobników płci męskiej, która jest wydłużona jak miecz. Długi, prosty miecz jest zewnętrznym narządem kopulacyjnym, nazywanym gonopodium.
Pomimo swojego „uzbrojenia”, którego długość równa jest dwóm trzecim długości całego ciała, samce są mniejsze od samic i dorastają do około ośmiu centymetrów długości. Pozbawione miecza samice mogą mierzyć nawet dwanaście centymetrów.
Osobniki żeńskie i męskie można odróżnić od siebie dopiero na późniejszym etapie ich życia. Jednak cierpliwość się opłaca: Kiedy u samca z płetwy odbytowej wytworzy się gonopodium, różnice zewnętrzne są nie do przeoczenia.
Jakie gatunki mieczyków wyróżniamy?
W swojej pierwotnej, dzikiej formie, mieczyk ma zielonkawy kolor, a przez jego tułów przebiega jasnoczerwony podłużny pasek. W samców sięga on aż do miecza, gdzie zwykle zmienia kolor na intensywnie żółty. Formy hodowlane występują natomiast w bardzo szerokiej palecie ubarwień.
Mieczyki są żyworodnymi przedstawicielami rodziny piękniczkowatych. Do tego gatunku zaliczamy również gupika, zmienniaka plamistego oraz molinezję ostroustą. Ponieważ gatunki żyworodne bez problemu krzyżują się ze sobą, istnieje szczególnie duża liczba ich wariantów kolorystycznych. Wyjątkowo urokliwy jest na przykład ognistoczerwony mieczyk wiedeński. Czerwone są nawet jego oczy.
Warunki utrzymania
Utrzymanie mieczyka Hellera: Na co zwrócić uwagę?
Te piękne ryby ozdobne są niezwykle temperamentne, co widoczne jest zwłaszcza podczas godów. Aby czuły się komfortowo, w grupie powinno być więcej samic niż samców i powinny mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń. Idealnie byłoby, gdyby akwarium miało długość przynajmniej jednego metra.
Od góry należy ograniczyć je pokrywą, ponieważ w ferworze walki ryby te rozwijają zdolność skakania na imponującą wysokość. W celu zapewnienia samicom możliwości odpoczynku od impulsywnych samców, w zbiorniku nie może zabraknąć roślin, wśród których będą mogły się schronić. Kryjówki takie będą przydatne również dla młodych egzemplarzy, które w przeciwnym razie zostałyby szybko zjedzone przez dorosłe osobniki.
Na wolności mieczyki zamieszkują wody płynące, stąd też należy zagwarantować im odpowiednio dużo miejsca do pływania.
Odpowiedzi na najważniejsze pytania z dziedziny akwarystyki znajdziesz w magazynie zooplus.
Socjalizacja z innymi mieszkańcami akwarium
Mieczyki to ryby ławicowe, które do dobrego samopoczucia bezwzględnie potrzebują innych przedstawicieli gatunku. Dotyczy to przede wszystkim samców, którzy powinni mieć towarzystwo przynajmniej trzech samic.
Walki o władzę między samcami mogą być zajadłe. W stosunku do innych gatunków mieczyki są jednak łagodne, pod warunkiem, że są w stanie poradzić sobie z ich temperamentem.
Odpowiednimi towarzyszami dla mieczyków są gupiki oraz molinezje. Jako że mieczyki zamieszkują głównie środkową część akwarium, nie będą sobie wchodziły w drogę z rybami preferującymi jego dno.
Wskazówki dotyczące utrzymania mieczyków Hellera w skrócie:
- Woda w akwarium powinna być lekko twarda (12–30 stopni twardości niemieckiej).
- Ryby najlepiej czują się w temperaturze od 18 do 28 stopni Celsjusza.
- Wartość pH powinna zawierać się w przedziale od 7,0 do 8,3.
- Mieczyk co prawda lubi jeść glony, jednak regularne czyszczenie akwarium i odpowiednia pielęgnacja wody są konieczne.
- Duża przestrzeń, bujna roślinność i towarzystwo to najważniejsze wymagania, jakie należy spełnić, aby mieczyki Hellera były szczęśliwe w warunkach domowych.
- Wodę w akwarium należy wymieniać co około dwa tygodnie.
Odpowiedni dom dla rybek: Wskazówki, jak go stworzyć znajdziesz w magazynie zooplus.
Żywienie
Żywienie: Co lubi mieczyk Hellera?
W kwestii żywienia ryby te nie są wybredne – chętnie jedzą suchy, mrożony oraz żywy pokarm. Od czasu do czasu można podawać im posiekane liście sałaty lub ogórka.
Karmienie powinno odbywać się kilka razy dziennie. Zawsze należy sprawdzić, czy zwierzęta wszystko zjadły i czy w zbiorniku nie znajduje się zbyt dużo pozostałości po pokarmie, co może mieć negatywny wpływ na jakość wody.
Zdrowie
Zdrowie: Zdrowe czy chorowite?
Mieczyki Hellera cieszą się dobrym zdrowiem, jednak nawet one mogą zachorować na typowe choroby ryb akwariowych takie jak ichtioftirioza. Jednak dzięki zapewnieniu im odpowiedniej pielęgnacji i warunków utrzymania, zdecydowanie zmniejszymy ryzyko zachorowania.
Jak długo żyją mieczyki Hellera?
Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad dotyczących hodowli ryb i weźmiemy sobie do serca przedstawione w niniejszym tekście wskazówki, możemy spodziewać się, że nasze rybki dożyją słusznego wieku. W warunkach akwariowych zadbane mieczyki Hellera żyją około pięciu lat.
Zachowanie
Zachowanie: Jaki charakter mają mieczyki Hellera?
Samce między sobą często tworzą swoje terytoria. Gdy tylko zauważą, że na ich terenie pojawiła się samica, stają w agresywne konkury.
Im więcej samców żyje razem, tym większa harmonia między nimi panuje, pod warunkiem, że mają do dyspozycji odpowiednio dużo przestrzeni. Niemniej, w akwarium powinno znajdować się więcej samic niż samców.
Jeśli chodzi o rozmnażanie, samce są bardzo bezpośrednie – swoje zainteresowanie okazują, stukając pyskiem w brzuch samicy. Jeśli będą miały szczęście, po czterech do sześciu tygodniach samica urodzi 150 lub więcej potomków. Jeśli matka nie będzie rodzić w izolacji, większość młodych zostanie jednak zjedzona.
Zakup
Zakup: Gdzie można kupić mieczyka Hellera?
Jeśli jesteśmy początkującymi akwarystami albo chcemy wzbogacić nasze akwarium, mieczyk będzie idealnym kandydatem. Można znaleźć go w specjalistycznych sklepach zoologicznych, sklepach internetowych lub u prywatnych sprzedawców.
Ponieważ jest łatwy w pielęgnacji i nie ma prawie żadnych wymagań, może być bez problemu trzymany w warunkach domowych. Jednak jego hodowla możliwa jest możliwa jedynie wówczas, gdy młode będą chronione przed żarłocznymi samcami.
Pochodzenie
Pochodzenie: Skąd pochodzi mieczyk Hellera?
Te słodkowodne ryby pochodzą z Meksyku i Ameryki Środkowej. Obecnie można je spotkać również w innych zakątkach świata, takich jak Ameryka Północna, Afryka i Australia, czego powodem jest wpuszczanie ich przez ludzi do naturalnych zbiorników.
W naturze mieczyki Hellera zamieszkują szybko płynące wody, gdzie znajduje się bujna roślinność, dlatego nie może zabraknąć jej również w domowym akwarium.
Charakterystyka mieczyka Hellera
- Nazwa: Mieczyk Hellera, nazwa łacińska: Xiphophorus hellerii
- Wielkość: Samce do ośmiu, samice do dwunastu centymetrów (dzikie formy są nieco większe)
- Strefa pływania: Obszar środkowy
- Hodowla: W grupach co najmniej pięciu osobników, najlepiej z przewagą samic
- Socjalizacja: Możliwa
- Akwarium: Słodkowodne, minimalna długość jeden metr
- Temperatura wody: 18 do 28 stopni Celsjusza
- Parametry wody: Lekko twarda woda, wartość pH od 7,0 do 8,3
- Pokarm: Mieczyki Hellera jedzą wszystko – pokarm żywy, mrożony i suchy
- Poziom trudności: Łatwy, nawet dla początkujących