Krewetki Amano (Caridina multidentata)
© mikhailg / stock.adobe.com
Podczas gdy niektórzy nigdy nie umieściliby krewetek Amano w swoim akwarium, inni nie wyobrażają sobie, żeby miałoby ich w nim zabraknąć. Niezależnie od tego, co sądzisz o tych filigranowych „pełzaczach”, jedno jest pewne – podobnie jak w naturze – ich działalność jest bardzo ważna dla utrzymania ekosystemu wodnego.
Spis treści
Wygląd: Jak wyglądają krewetki Amano?
Ciało krewetek Amano jest przezroczyste, pokryte małymi kropkami. W zależności od warunków wodnych, zwierzęta te mogą wydawać się zielonkawe lub czerwonawe. Dorosłe samice mają około 7 cm długości, a ich kończyny mierzą około 2 cm. Samców trudno odróżnić od samic wizualnie – są od nich jedynie nieco mniejsze.
Warunki utrzymania: Na co zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o parametry wody, krewetki Amano są stosunkowo mało wymagające. Będą tolerowały twardość wody od 2 do 20 stopni twardości niemieckiej oraz temperaturę w przedziale od 23 do 27 stopni Celsjusza.
Niektóre źródła podają nawet, że zniosą wartości skrajne wynoszące od 15 do 28 stopni Celsjusza. W miarę możliwości, wartość pH nie powinna jednak przekraczać 7,5 – w przeciwnym razie krewetki nie będą czuły się komfortowo i szybko staną się ospałe.
Parametry wody w akwarium zamieszkałym przez Amanki powinny być przede wszystkim niezmienne, zwierzęta te nie lubią bowiem ich gwałtownych wahań. Dlatego zaleca się częstszą wymianę wody i napełnianie akwarium jej mniejszą ilością (ok. 30 procent), aby utrzymać stałe parametry. Warto też wspomnieć, że krewetki Amano uwielbiają wodę o dużej zawartości tlenu.
Więcej informacji na temat parametrów wody znajdziesz w opracowanym przez nas artykule.
Krewetki Amano to spokojne zwierzęta, które w akwarium mogą przebywać z innymi podobnej wielkości rybami. Ostrożność należy zachować w przypadku większych lub drapieżnych ryb, dla których bezbronna krewetka mogłaby stać się smacznym kąskiem.
Najlepiej skorupiaki te czują się w grupach – w akwarium powinny być trzymane w stadkach co najmniej dziesięciu osobników. W akwarium z innymi gatunkami zachowują się spokojnie i nie rzucają się w oczy. Siedzą między roślinami lub na dnie i przeszukują otoczenie w poszukiwaniu pokarmu.
Podczas pływania przypominają małe półprzezroczyste duchy, bezszelestnie unoszące się w wodzie. Krewetki Amano to z całą pewnością jedni z najlepszych strażników odpowiednich warunków w zbiorniku, ale także fascynujące stworzenia, które można obserwować godzinami.
Trzymane w akwariach żyją zdecydowanie dłużej niż w naturze – przy zapewnieniu im właściwych warunków, długość ich życia wynosi od sześciu do ośmiu lat.
Żywienie: Czym żywią się krewetki Amano (Caridina multidentata)?
Krewetki Amano zadowolą się stosunkowo niewielkim akwarium o długości co najmniej 30 centymetrów. Jego wnętrze nie powinno być zbyt jasne, ale powinno być obsadzone roślinami, wśród których mogłyby się skryć.
Jeśli w akwarium nie ma glonów, należy je dokarmiać glonami w tabletkach lub innym pokarmem zawierającym glony, takim jak na przykład dla sumów. W przeciwnym razie skorupiaki te nie przeżyją.
Inną możliwością jest wydłużenie czasu oświetlenia zbiornika, tak aby wytworzyły się glony, stanowiące bazę pokarmową dla krewetek. Skorupiaki te chętnie zjedzą również inny pokarm, taki jak pokarm w płatkach, pokarm mrożony, czy nawet drobne żywe organizmy. W menu nie może jednak zabraknąć glonów, ponieważ stanowią one główne źródło pokarmu.
Zachowanie: Narzędzia chwytające w akcji
Krewetki Amano niestrudzenie przeczesują akwarium w poszukiwaniu pożywienia za pomocą pierwszej pary nóg (cheliped), służących do jego chwytania. Ich jadłospis obejmuje resztki pokarmu, martwe części roślin, a nawet martwe ryby, ale głównym źródłem pożywienia są jednak glony.
Jest to z całą pewnością jeden z powodów, dla których krewetki są tak popularne. Tymczasem Amanki można coraz częściej spotkać na rynku i nie sposób wyobrazić sobie wielu akwariów bez tych pracowitych pomocników w utrzymaniu czystości.
Hodowla: Rozmnażanie krewetek Amano
W przeciwieństwie do utrzymania krewetek Amano, ich hodowla jest dość skomplikowana. Podczas gdy dorosłe osobniki pochodzą z obszarów słodkowodnych, ich larwy rozwijają się w wodach słonawych. W naturze, zaraz po wykluciu, młode dryfują z prądem do bardziej słonych wód estuarium.
Po zakończonym procesie rozwoju, przemieszczają się z powrotem do obszarów słodkowodnych. Dlatego właśnie do hodowli krewetek niezbędne są dwa różne zbiorniki.
Jak wygląda hodowla krewetek Amano?
- Na początku, jeszcze przed wykluciem larw, umieszczamy samicę w osobnym akwarium (słodkowodnym).
- Po wykluciu się wszystkich młodych, matkę przenosimy do pierwotnego zbiornika.
- Następnie do drugiego zbiornika wsypujemy specjalną sól morską. Tylko w ten sposób umożliwimy krewetkom Amano kompletny rozwój.
- Po około 40 dniach, rozwój zostaje zakończony i można krewetki przenieść do akwarium słodkowodnego.
Ewentualnie można pozwolić krewetkom na wylęg w zbiorniku słodkowodnym, a następnie ostrożnie je wyłowić i umieścić w przygotowanym akwarium ze słonawą wodą.