Gurami mozaikowy (Trichopodus leerii, Trichogaster leeri)
© Chonlasub / stock.adobe.com
Szukasz nowego tropikalnego gatunku do swojego akwarium? Przyjrzyj się gatunkowi gurami mozaikowy! Dowiedz się między innymi, jaką wodę lubi ta ryba, i jak należy ją karmić.
Spis treści
- Wygląd gurami mozaikowego: Już sama nazwa mówi za siebie
- Warunki utrzymania: Idealne akwarium dla gurami mozaikowego
- Karmienie: Gurami mozaikowe uwielbia żywy pokarm
- Rozmnażanie: Gniazdo z pianki
- Zdrowie: Wytrzymała ryba akwariowa
- Zakup: Ile kosztuje gurami mozaikowe?
- Pochodzenie: Wyspiarz z Azji
- Podsumowanie: Czy gurami mozaikowe to ryba dla mnie?
Wygląd gurami mozaikowego: Już sama nazwa mówi za siebie
Należący do rodzaju Trichopodus gurami mozaikowy (Trichopodus leerii lub Trichogaster leeri) wygląda imponująco. Srebrnemu kolorowi podstawowemu towarzyszy typowy wzór mozaiki, od którego pochodzi nazwa tej ryby i który błyszczy się jak masa perłowa. Poza tym przez jego bok przebiega czarna linia – podłużna pręga.
Istnieje jeszcze jedna cecha, od której wzięła się nazwa tej ryby – to włókniste płetwy brzuszne. Służą one do wyszukiwania, na przykład pokarmu lub innych osobników.
Jak odróżnić samca od samicy gurami mozaikowego?
Samce i samice, po osiągnięciu wielkości co najmniej około ośmiu centymetrów, można odróżnić po płetwie grzbietowej i brzuchu. Płetwa grzbietowa samca jest dłuższa i bardziej zaostrzona, a jego brzuch jest czerwony.
Warunki utrzymania: Idealne akwarium dla gurami mozaikowego
Ta pochodząca z tropików ryba ozdobna ma specjalne wymagania dotyczące jakości wody, które wynikają z jej naturalnego trybu życia. Preferuje ciepłą, a także lekko kwaśną i miękką wodę:
Twardość całkowita | 5–19°dGH |
Poziom pH | 6,5–8,0 |
Temperatura | 24–28°C |
Ogólnie rzecz biorąc, zbiornik powinien mieć szerokość ok. 100 cm i pojemność wynoszącą ok. 160 l wody.
Ile ryb należy trzymać razem?
Wiele gatunków pokrewnych, takich jak gurami niebieski, nie nadaje się do trzymania w ławicy ze względu na ich stosunkowo agresywne zachowanie. Z kolei gurami mozaikowe są dość przyjazne w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Dlatego gatunek ten można hodować w małych grupach (od sześciu do dziesięciu osobników).
Wyposażenie i roślinność
Kryjówki to podstawa dla gurami mozaikowych! Ta na ogół płochliwa ryba lubi gęsto obsadzony zbiornik wodny, najlepiej wyposażony również w korzenie.
Odpowiednimi kryjówkami będą wysokie rośliny akwariowe, takie jak wąkrota białogłowa (Hydrocotyle leucocephala) lub rośliny o szerokich liściach, takie jak grzybień egipski (Nymphaea lotus).
Aby utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę wody, nad basenem należy dodatkowo umieścić szybę. Należy jednak pozostawić wystarczającą ilość miejsca na cyrkulację powietrza.
Jeśli chcesz, aby Twoje akwarium prezentowało się szczególnie atrakcyjne, możesz zastosować aquascaping. To współczesna sztuka obsadzania akwarium w możliwie najbardziej naturalny sposób za pomocą korzeni i innych elementów.
Socjalizacja gurami mozaikowego
Gurami mozaikowe można trzymać razem z innymi rybami ozdobnymi, pod warunkiem, że są one spokojne i opanowane. Ponadto dobrze dogadują się z rybami zamieszkującymi dno (np. sumami lub piskorkami Kuhla). Do akwariów, w których żyją gurami mozaikowe, nadają się również ślimaki lub małże.
Gurami mozaikowe należy jednak trzymać z dala od innych guramiowatych (np. prętnik karłowaty), brzanek sumatrzańskich, bojowników czy raków. W przeciwnym razie istnieje ryzyko obrażeń spowodowanych ugryzieniami lub uszczypnięciami, zwłaszcza w okolicy długich płetw brzusznych. Z kolei potomstwo krewetki gurami mozaikowe może uznać za pokarm.
Żywienie
Karmienie: Gurami mozaikowe uwielbia żywy pokarm
Gurami mozaikowe jest wszystkożercą. Oprócz pokarmu roślinnego, takiego jak algi, preferuje pokarm żywy. Należą do niego małe robaki, larwy komarów czy wioślarki. Jednak gurami mozaikowe chętnie przyjmuje również pokarm w płatkach lub pokarm mrożony.
W każdym razie upewnij się, że podawany pokarm nie jest zbyt gruby. Ta ryba tropikalna ma stosunkowo mały otwór gębowy i nie jest w stanie dobrze przyjmować zbyt dużych kawałków pokarmu.
Rozmnażanie
Rozmnażanie: Gniazdo z pianki
Natura wymyśla fascynujące zjawiska – tak jest również w przypadku zachowań rozrodczych gurami mozaikowego: Samce tej ryby budują specjalne piankowe gniazdo wyłącznie za pomocą wydzieliny powstającej w ich jamie gębowej i pęcherzyków powietrza. W gnieździe tym odbywa się wylęg. Gniazdo osiąga wielkość do 30 centymetrów.
Zdrowie
Zdrowie: Wytrzymała ryba akwariowa
Gurami mozaikowe to dość wytrzymała ryba ozdobna. Generalnie jednak również może zapaść na jedną z typowych chorób ryb, które nierzadko wywołane są nieprawidłowymi praktykami hodowlanymi.
Pierwszymi oznakami choroby mogą być wypadające łuski, wystrzępione płetwy lub przebarwienia. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać jakość wody i szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości!
Koszty
Zakup: Ile kosztuje gurami mozaikowe?
Ze względu na rosnącą popularność tej ryby, gurami mozaikowe można zwykle znaleźć w dobrze zaopatrzonych sklepach akwarystycznych.
Jeden osobnik kosztuje zazwyczaj 20–45 złotych. Do tego dochodzą oczywiście bieżące koszty pokarmu, wizyt u weterynarza i wyposażenia akwarium.
Kraj pochodzenia
Pochodzenie: Wyspiarz z Azji
Wielkie Wyspy Sundajskie – Borneo i Sumatra – położone są w Azji Południowo-Wschodniej w Archipelagu Malajskim i fascynują swoją bioróżnorodnością. Ale nie tylko na samym lądzie, lecz także pod powierzchnią wody wielu małych rzek, roi się od żywych stworzeń.
Żyje tu między innymi gurami mozaikowy, który uwielbia wolno płynącą wodę i zaciemnione siedliska. Ponadto dla miejscowych gurami mozaikowe to ryba jadalna. Czasami można ją znaleźć również w małych kanałach, które wiją się przez pola ryżowe, pełniąc funkcję systemu nawadniającego.
Podsumowanie: Czy gurami mozaikowe to ryba dla mnie?
Gurami mozaikowe to prawdopodobnie najpiękniejsze z gurami – i stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Jeśli jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki, gurami mozaikowe sprawi Ci wiele radości, nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z akwarystyką.