Gramma loreto

Gramma loreto wśród raf kolarowych

Jaskrawe ubarwienie i nutka karaibskiej egzotyki: Za sprawą swojego atrakcyjnego fioletowo-żółtawego ubarwienia Gramma loreto zaliczana jest do najpiękniejszych ryb słonowodnych do domowego akwarium. Dzięki temu oraz łagodnemu charakterowi jest popularna wśród wielu akwarystów. Jeśli Ty też interesujesz się tym gatunkiem i rozważasz umieszczenie go w swoim zbiorniku, poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat jego charakteru, warunków utrzymania, jakie należy mu zapewnić oraz właściwej pielęgnacji.

Gramma loreto: Rodzaj i pochodzenie

Gramma loreto to gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny Grammatidae. Z wyglądu jest bardzo podobna do diademkowatych (Pseudochromidae), chociaż z charakteru nieco od nich spokojniejsza.

Pochodzi z Karaibów i należy do najbardziej znanych ryb eksportowych tego regionu. Zasiedla rafy, gdzie lubi ukrywać się w szczelinach, aby chronić się przed swoimi naturalnymi wrogami. W naturze żyje najczęściej w większych grupach i w parach, znacznie rzadziej samotnie. Aby wychować młode, buduje gniazda na rafach z drobnych glonów, połamanych muszli i koralowców.

Charakterystyka

  • Nazwa łacińska: Gramma loreto
  • Nazwa angielska: Royal Gramma
  • Rodzina: Grammatidae
  • Pochodzenie: Karaiby
  • Długość: Od sześciu do dziesięciu centymetrów (samce są nieco większe od samic)
  • Utrzymanie: Zalecane w parach, ale możliwe również pojedynczo lub w grupach
  • Akwarium: Morskie, o minimalnej pojemności 200–300 litrów
  • Temperatura wody: Od 24 do 28 stopni Celsjusza
  • Prąd: Średni
  • Pokarm: W płatkach, kiełże, mrożony, lasonogi, zooplankton
  • Zachowanie społeczne: Łagodne i spokojne, raczej płochliwe
  • Cechy szczególne: Wymaga wielu kryjówek, może wyskoczyć z akwarium, dlatego należy je przykryć.
  • Poziom trudności: Normalny

Jak wygląda Gramma loreto?

Ryby te są łudząco podobne do żyjącego na wybrzeżu Brazylii Gramma brasiliensis. Przednia część ciała przedstawicieli obu gatunków ma kolor od jasnofioletowego do liliowego. Tylna część natomiast jest intensywnie żółta.

Jak zatem odróżnić te dwa gatunki? W przeciwieństwie do Gramma brasiliensis, u Gramma loreto zmiana koloru z filetowego na żółty następuje punktowo, na nie wszystkich łuskach. U Gramma brasiliensis przejście kolorów jest płynne. Gramma loreto można, poza tym, rozpoznać po obecności czarnych pasków nad oczami.

Rozpoznawanie płci

Zarówno samice jak i samce są do siebie bardzo podobne. Płeć można rozpoznać jedynie u dorosłych zwierząt na podstawie minimalnych różnic: Samce są zazwyczaj nieco większe, ich płetwy brzuszne nieco dłuższe, a fioletowy pasek na płetwie odbytowej bardziej intensywny. U samic natomiast płetwa odbytowa jest prawie całkowicie żółta, chociaż nie zawsze dotyczy to wszystkich ryb.

Podobnie jak wielu innych jego krewnych, Gramma loreto może zmieniać płeć. Jeśli więc kupimy dwa osobniki, z dużym prawdopodobieństwem stworzą one w pewnym momencie parę.

Na co należy zwrócić uwagę, trzymając Gramma loreto w akwarium?

Ryby te są bardzo często wybierane na mieszkańców domowych zbiorników. Są bowiem łatwe w pielęgnacji, wytrzymałe i z powodzeniem odnajdują się w akwarium wielogatunkowym. Ze względu na spokojne i łagodne usposobienie dobrze rozumieją się z innymi rybami, chociaż na początku mogą grozić nowym mieszkańcom zbiornika i ich przeganiać. Należy również pamiętać, że w przypadku socjalizacji z bardziej agresywnymi i temperamentnymi rybami, Gramma loreto wycofuje się do swoich kryjówek i może nie chcieć ich opuszczać.

Trzymanie pojedynczo czy w parach?

W przypadku tego gatunku zdecydowanie zaleca się trzymanie w parach. Jeśli mamy do dyspozycji większe akwarium, możemy rozważyć również trzymanie w grupach, ale aby uniknąć walk między nimi, zaleca się parzystą liczbę, aby żadna z nich nie została bez partnera.

Wielkość i wyposażenie akwarium

Gramma loreto zazwyczaj dorastają do rozmiarów większych niż dziesięć centymetrów, dlatego powinny być trzymane w średniej wielkości akwariach o pojemności od 200 do 300 litrów. Optymalna temperatura wody wynosi od 24 do 28 stopni Celsjusza.

Wnętrze akwarium powinno możliwie jak najbardziej imitować naturalne środowisko ich życia. Ponieważ lubią one chować się w szczelinach czy jaskiniach, w zbiorniku nie może zabraknąć odpowiednich kryjówek w postaci raf koralowych i konstrukcji z kamieni.

Wskazówka: Gramma loreto mają tendencję do wyskakiwania z akwarium, zwłaszcza tuż po ich umieszczeniu, dlatego zalecamy przykrycie zbiornika, przede wszystkim w początkowym okresie.

Gramma loreto w naturalnym środowisku © Kolevski.V / stock.adobe.com

Co je Gramma loreto?

Ryby te nie są wybredne jeśli chodzi o jedzenie. W naturze żywią się na przykład glonami i pokarmem bogatym w białko, ikrą koralowców, lasonogami oraz zooplanktonem, a w domowych warunkach równie chętnie przyjmują pokarm mrożony, w płatkach oraz w granulkach. Ich dieta powinna być zróżnicowana i składać się z różnych rodzajów pożywienia.

Zakup Gramma loreto

Ryby te można kupić w sklepach zoologicznych i u hodowców. Ich hodowla w warunkach domowych nie jest bowiem problematyczna. Dlatego też, kupując je, należy upewnić się, czy dane egzemplarze pochodzą z hodowli czy zostały odłowione z ich naturalnego środowiska. W ten sposób chronimy ich populacje i siedliska.

Podsumowanie

Gramma loreto jest nie tylko uroczym i ciekawym, ale również niewymagającym mieszkańcem akwarium. Zjada prawie każdy pokarm, ma spokojne i łagodne usposobienie, co czyni go idealnym mieszkańcem akwarium wielogatunkowego.

Szukasz rybek do swojego domowego zbiornika? W magazynie akwarystycznym zooplus zapoznamy Cię z innymi ciekawymi gatunkami.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!