Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae)
© Oleksii Fadieiev / stock.adobe.com
Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae) jest niewielką, bo dorastającą do zaledwie trzech centymetrów rybą, która zachwyca swoim ubarwieniem. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące jej wyglądu, utrzymania i rozmnażania.
Spis treści
- Wygląd: Słodkowodna ryba w ognistym kolorze
- Zachowanie: Czy Bystrzyk Amandy lubi towarzystwo?
- Warunki utrzymania: Na co zwrócić uwagę?
- Rozmnażanie: Wskazówki i zasady
- Żywienie: Czym żywią się Bystrzyki Amandy?
- Zdrowie: Jak długo żyją Bystrzyki Amandy?
- Pochodzenie: Ojczyzną Bystrzyków Amandy jest Brazylia
- Zakup: Ile kosztuje Bystrzyk Amandy?
- Podsumowanie: Czy Bystrzyki Amandy nadają się do mojego akwarium?
Wygląd: Słodkowodna ryba w ognistym kolorze
Bystrzyk Amandy (nazwa łacińska: Hyphessobrycon amandae, nazwa angielska: Ember Tetra) znany jest również pod nazwą bystrzyk karlik, bystrzyk poziomkowy i należy do rodziny kąsaczowatych (Characidae). Jest jednym z jej najmniejszych przedstawicieli – mierzy od 1,7 do 3 centymetrów długości.
Jak wygląda Bystrzyk Amandy?
Cechą szczególną Bystrzyka Amandy, widoczną na pierwszy rzut oka jest niezwykłe ubarwienie. Przez jego przezroczyste, ale ogniście świecące łuski z żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi akcentami prześwitują organy wewnętrzne i kręgosłup. Ubarwienie bystrzyka przybiera jeszcze intensywniejszy kolor, kiedy pływa w pozbawionej torfu, miękkiej i kwaśnej wodzie.
Bystrzyk jest długi i smukły, a jego barwa jest najintensywniejsza w okolicy głowy, brzucha i linii bocznej.
Różnice w zależności od płci: Samica czy samiec?
Niektóre zwierzęta charakteryzuje wyraźny dymorfizm płciowy, co znaczy, że osobniki żeńskie i męskie różnią się cechami zewnętrznymi.
W przypadku Bystrzyka Amandy takie wyraźnie różnice nie występują, dlatego gołym okiem ciężko jest odróżnić osobniki przeciwnej płci. Mówi się, że ubarwienie samic jest nieco mniej intensywne a samce są nieco mniejsze, ale nie zawsze można polegać na tej charakterystyce.
Zachowanie: Czy Bystrzyk Amandy lubi towarzystwo?
Generalnie, Bystrzyki Amandy uchodzą za bardzo przyjaźnie usposobione zwierzęta. Jedynie w okresie tarła, osobniki męskie mogą przejawiać zachowania terytorialne. Bystrzyki są bardzo towarzyskie i nie powinny być trzymane w pojedynkę.
Będą dobrze czuły się w towarzystwie innych małych i spokojnych ryb, takich jak krewetki (również krewetki miniaturowe) czy ryby sumokształtne (zbrojniki, kiryski). W przypadku niewielkiego akwarium, bystrzyki nie powinny przebywać razem z rybami, które potrzebują większej przestrzeni do życia, takimi jak na przykład danio.
Warunki utrzymania: Na co zwrócić uwagę?
Bystrzyki Amandy to ryby ławicowe i potrzebują kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku. Najlepiej czują się w grupie około dziesięciu osobników, w składzie której powinno znaleźć się więcej samic niż samców.
Wielkość akwarium
Aby zapewnić rybkom możliwość swobodnego pływania, pojemność akwarium powinna wynosić co najmniej 30 litrów, ale im więcej, tym lepiej – 50 lub 80 litrów wody do pływania będzie dla nich rajem.
Optymalne parametry wody
Zdrowie oraz wygląd Twoich ryb zależy w dużej mierze od jakości wody w akwarium. Najładniejsze wybarwienie rybki rozwiną w wodzie o następujących parametrach:
- Całkowita twardość: 2 do 12°dGH
- Twardość węglanowa: 2 do 8°KH
- Wartość pH: 5,5 do 7,5
- Temperatura wody: 23 do 29°C
Roślinność w akwarium
W przypadku Bystrzyka Amandy bardzo istotna jest wolna przestrzeń do swobodnego pływania, dlatego w akwarium nie powinno znaleźć się za dużo roślin. Niemniej jednak rośliny akwariowe zapewniają rybom możliwość schronienia i kryjówki, dlatego są nieodzowne.
Warto zastosować ciemne podłoże, które dodatkowo wyeksponuje urodę bystrzyków.
Rozmnażanie: Wskazówki i zasady
Nie zawsze możliwe jest wyhodowanie własnych rybek w akwarium. Również w przypadku Bystrzyków Amandy hodowlą powinni zając się bardziej doświadczeni posiadacze ryb.
Wskazówki dotyczące rozmnażania
Jeśli chcesz spróbować szczęścia i podjąć próbę rozmnożenia swoich bystrzyków, musisz zapewnić im optymalne warunki tarła:
- W akwarium posadź rośliny o długich odnogach (np. mech jawajski).
- Zapewnij całkowitą twardość wody poniżej 5°dGH (miękka woda) i wartość pH w przedziale od 5,6 do 6,5.
- Do rozrodu wykorzystaj parę rybek lub samca i kilka samic.
Postępowanie po tarle
Jak już Twoja samica złoży 10-100 jaj, należy usunąć ją i samca z akwarium, aby uchronić ikrę przed zjedzeniem przez rodziców, co jest w przypadku bystrzyków więcej niż prawdopodobne. Ustaw temperaturę w akwarium na wartość 22 do 24 stopni, aby umożliwić wyklucie się larw.
Po dniu lub dwóch zwinny narybek można zacząć karmić karmą w proszku, pantofelkiem i młodymi solowcami.
Żywienie: Czym żywią się Bystrzyki Amandy?
Większość gatunków bystrzyków jest wszystkożernych i Bystrzyk Amandy nie jest tu wyjątkiem, dlatego jeśli chodzi o jego żywienie, nie jest zbyt wymagający. Obok konwencjonalnego pokarmu w płatkach, bystrzyki chętnie jedzą pokarm mrożony w postaci solowców (słonaczków), widłonogów czy larw komarów.
Wskazówka: Wszelkie informacje dotyczące prawidłowego karmienia ryb akwariowych znajdziesz w naszym magazynie, a w sklepie internetowym zooplus czeka na Ciebie duży wybór pokarmu dla rybek.
Zdrowie: Jak długo żyją Bystrzyki Amandy?
Średnia długość życia Bystrzyków Amandy wynosi dwa do trzech lat, a informacje na temat stanu ich zdrowia można odczytać z wybarwienia. Zwierzęta będące w dobrej kondycji będą miały kolor jaskrawo czerwony, a jeśli ich barwa jest mniej intensywna, należy w pierwszej kolejności sprawdzić parametry wody w akwarium. Jeśli okażą się optymalne, a kolor rybek pozostanie mało intensywny, zależy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Bystrzyki Amandy, chociaż uchodzą za odporne, mogą również zapadać na typowe choroby ryb ozdobnych.
Pochodzenie: Ojczyzną Bystrzyków Amandy jest Brazylia
Naturalne środowisko Bystrzyków Amandy znajduje się w głębi Brazylii, gdzie dopływy rzek Rio Araguaia i Rio das Mortes wiją się wśród flory tamtejszych krajobrazów. Bystrzyki Amandy czują się najlepiej w składających się z wody białej (mętnej) dopływach rzek w rejonie Mato Grosso, charakteryzujących się odcieniem od niebieskiego do zielonego.
Zakup: Ile kosztuje Bystrzyk Amandy?
Bystrzyki Amandy nie są drogie – za jednego osobnika zapłacimy około 5 zł, dzięki czemu za stosunkowo niewielką kwotę możemy sprawić sobie całą ławicę tych uroczych stworzeń. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty zakupu akwarium wraz z wyposażeniem oraz bieżące wydatki na pokarm.
Bystrzyki Amandy dostępne są w każdym dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym czy akwarystycznym, również w Internecie. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na ich stan zdrowia i pochodzenie.
.
Podsumowanie: Czy Bystrzyki Amandy nadają się do mojego akwarium?
Te małe rybki są bardzo towarzyskimi i przyjaznymi stworzeniami, a przy tym są mało wymagające, łatwe w utrzymaniu i odporne. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki życia i żywienie, będą prawdziwą ozdobą naszego akwarium. Chociaż jest to gatunek ryb z którym poradzą sobie nawet początkujący, ich hodowla i rozmnażanie to już zadanie dla bardziej zaawansowanych hobbystów.