Barwieniec
© mikhailg / stock.adobe.com
W specjalistycznych sklepach akwarystycznych popularny jest przede wszystkim barwieniec czarny i czerwony. Prawie nieznany jest natomiast znacznie rzadziej występujący żółty barwieniec – ryba ta nie jest tak rozpowszechniona i znacznie rzadziej się ją rozmnaża.
Spis treści
Obszar pochodzenia barwieńca
Barwieniec, podobnie jak wiele innych kąsaczokształtnych, pochodzi z środkowej Brazylii. Ryby znajdujące się na rynku w Europie pochodzą głównie z obszarów połowowych w Rio San Francisco. Niektóre z nich pochodzą prawdopodobnie również z Rio Guaporé, chociaż nie można jednoznacznie określić pochodzenia tego rodzaju.
Wygląd barwieńca
Czarne i czerwone barwieńce osiągają zazwyczaj długość od 4 do 5 cm. Inne podgatunki są nieco mniejsze. Niezależnie od koloru, można powiedzieć, że samice są ogółem znacznie bardziej kolorowe niż samce tego gatunku. Ich wygląd jest elegancki, ruchy podczas pływania żwawe, ale nie charakteryzują się gorączkowością. Zwłaszcza w większej ławicy ich elegancki kształt i wygląd jest szczególnie widoczny. Ale stanowią również wzbogacenie każdego akwarium, gdy są trzymane w parach (to możliwe, choć nie idealne rozwiązanie).
Warunki utrzymania barwieńca
Barwieniec jest niewymagającą, łagodną rybą ławicową, która bez problemu może być trzymana w akwariach o pojemności brutto 60 litrów lub większej, pod warunkiem, że zbiornik jest słabo zarybiony. Powinien być trzymany w średniej wielkości ławicach, ale możliwe jest również trzymanie go w parach – podobnie jak w hodowli. Niektóre pary nie są jednak idealnie dopasowane, dlatego zalecana jest tu ostrożność, zwłaszcza na początku.
Ryba stawia niewiele wymagań co do wartości wody. Jej warunki utrzymania nie są wymagające i można ją trzymać w zakresie pH 6–7,5 i do całkowitej twardości wody wynoszącej 18 stopni. Idealne dla barwieńca są jednak wody o bardziej wody miękksze – rozmnażanie również jest w tych warunkach łatwiejsze. Woda może mieć 22–28 stopni Celsjusza, co otwiera wiele możliwości socjalizacji z innymi gatunkami ryb.
Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, ale nadal oferować wystarczająco dużo miejsca do pływania. Barwieńce dobrze czują się w ciemnych, gęsto zarośniętych wodach, dlatego preferują rośliny pływające, gdyż te nieco zaciemniają akwarium.
Więcej informacji na temat roślin akwariowych znajdziesz w naszym artykule „Rośliny w akwarium”.
Przy odpowiednich warunkach utrzymania gatunek ten może dożyć nawet 6 lat.
Żywienie barwieńców
Barwieńce są również bezproblemowymi mieszkańcami akwarium pod względem karmienia. Zarówno pokarm mrożony, jak i karma w płatkach oraz żywy pokarm są mile widziane.
Socjalizacja barwieńców
Jak już wspomniano, barwieńce są rybami łagodnymi, ceniącymi pokój. Bardzo dobrze dogadują się z prawie wszystkimi innymi gatunkami barwieńców oraz większością niedrapieżnych mieszkańców akwariów. Szczególnie dobrze harmonizują ze wszystkimi podgatunkami sumików pancernych. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich ryb, należy zadbać o zapewnienie im wystarczającej przestrzeni do pływania i schronienia oraz oczywiście należy wykluczyć nadmierne zarybienie zbiornika ze względu na stabilność jakości wody.